Home / Uncategorized / АМЕРИКА ПРИТИСКА, ТАЧИ И ХАРАДИНАЈ СЕ ЗАКЛАА ОКОЛУ ПОДЕЛБАТА НА КОСОВО

АМЕРИКА ПРИТИСКА, ТАЧИ И ХАРАДИНАЈ СЕ ЗАКЛАА ОКОЛУ ПОДЕЛБАТА НА КОСОВО

Во Приштина неуспешен обид на самопрогласената влада да го освои собранието на својот преговарачки тим за завршување на дијалогот со Белград.Владејачките партии немаат кворум, а опозицијата ја бојкотира првата вонредна седница на парламентот. Владејачките владејачки партии велат дека нема да земат учество на уште една вонредна седница, во која опозицијата ќе побара гласање за гласање недоверба на Хашим Тачи, на разговори околу исправката на границата.

На вонредна седница закажана од страна на т.н. Владата, која овој час започна со час и половина одлагање, не присуствуваше на пратениците од највлијателните опозициски Демократски сојуз на Косово, освен Теута Ругова. На седницата немаше пратеници на Самоопределување. РТК објави дека на состанокот учествувале тројца пратеници од српската листа.

Премиерот на Рамуш Харадинај објави дека ако опозицијата не се појави на првата седница, владејачката партија ќе бојкотира уште една вонредна седница и иницијативата на опозицијата да гласа за резолуцијата што нема да му дозволи на Хашим Тачи да разговара во Брисел за тоа што вели дека е корекција на границата.

– Како владејачките партии присуствуваат на седницата што ја повика опозицијата, кога опозицијата не учествува на состанокот предводен од владата – рече Харадинај и рече: “Имаме криза во Косово”.

Харадинај уште еднаш повтори дека нема да има поделба на т.н. Косово и нови граници или размена на територија со Србија, објави Коха.

Албанската опозиција смета дека Харадинај одлучил да формира преговарачки тим за дијалог со Белград, со цел да се спречи усвојувањето на најавената резолуција со која ќе се ограничи просторот на Тачи за договор за продолжување на дијалогот.

loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*