Вучиќ во големи проблеми и пред сериозна одлука!

loading...
0Shares

Нема повеќе седење на Србија во две столици, источно и западно, во голема мера напишани од белградските медиуми, цитирајќи неименувани извори.Истовремено, српскиот претседател Александар Вучиќ откри дека не патувал на претседателската инаугурација на Владимир Путин во Москва, бидејќи тој не бил поканет и дека тој ден ќе биде во Анкара од страна на Реџеп Тајип Ердоган.

Претходно беше слушнато дека Вучиќ ќе добие покана од руски колега, иако за оваа свечена пригода најчесто добиваше државници од непосредната околина, и дека Америка и ЕУ се лути поради тоа.

Сепак, српскиот претседател подоцна презентираше поинаква верзија.

– Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ме повика во Анкара на 7-ми мај. Јас не добив повик од Путин. Не зборував со него за тоа, но зборувавме за Косово и за други теми по телефон “, рече Вучиќ.

“тешки одлуки”

Вучиќ рече дека секој балкански конфликт ќе не врати 100 години назад.

“Ние ќе сториме сé за да ги избегнеме тензиите, конфликтите или дестабилизација на регионот по секоја цена”, и рече Вучиќ на Ангела Меркел, додавајќи дека европскиот пат е од витално значење за Србија “, кој ќе мора да направи голем број тешки одлуки ако сака да стане дел од ЕУ “.

Тој му се заблагодари на Ангела Меркел велејќи дека ќе има повеќе кризи во регионот доколку не е нејзиното внимание.

0Shares
loading...
WpCoderX