loading...

ЗАЕВ ОД СОФИЈА: МАКЕДОНИЈО РАДУВАЈ СЕ, НАЈДОВМЕ РЕШЕНИЕ ЗА ИМЕТО

loading...
546Shares

Премиерот Зоран Заев на прес конференција од Самитот во Бугарија рече дека во разговорите со грчкиот премиер Алексис Ципрас дошле до една опција која е прифатлива за двете страни.

Според премиерот Заев, пријателството со Грција по оваа средба е зајакнато.

-Разговараме суштествено и разгледавме повеќе опции, една од опциите е прифатлива за двете страни ако е возможно ќе имаме решение. По се што беше постигнато констатиравме дека стоиме позади тоа и добро е што е завршено, а за тоа што е останато да се решава, утврдивме една опција која може да биде прифатена. Ако решението е прифатливо за двете страни во земјите, ќе имаме решение, рече Заев.

Премиерот рече дека следуваат брифирања со сите релевантни политички партии во државите и презентирање на можното решение, а доколку не дојде до истото, останува да се преговара до есен.

loading...
WpCoderX