loading...

МАКРОН: ЗАСЕГА НЕМА ЕУ ЗА БАЛКАНОТ

loading...
0Shares

Франција го поддржува движењето на балканските земји во Европската унија, под услов сите да ги спроведат неопходните реформи. Ова го изјави францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето на состанокот на Европската унија и Западен Балкан во Софија.

– Го поддржувам балканското движење кон Европа и нивното пристапување како идни членки на ЕУ. Сепак, мислам дека треба да бидеме многу претпазливи и цврсти со процесот на проширување. Ние мора да им помогнеме на земјите што се реформираат и се движат кон Европа, тоа наш стратешки избор, рече Макрон.

loading...
WpCoderX