Home / Uncategorized / МИЦКО ТОРПЕДИРАН ОД ЦЕЛА ЕВРОПА: ЛИДЕРСТВОТО НА ЕУ ВРШИ ОГРОМЕН ПРИТИСОК ДА СЕ ИСТУРКА ДОГОВОРОТ

МИЦКО ТОРПЕДИРАН ОД ЦЕЛА ЕВРОПА: ЛИДЕРСТВОТО НА ЕУ ВРШИ ОГРОМЕН ПРИТИСОК ДА СЕ ИСТУРКА ДОГОВОРОТ

ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од своето европско семејство доколку продоложи да се однесува неконструктивно кон Преспанскиот Договор, брифираат членови на ЕПП.

ЕПП, Европската Народна Партија, е најголемата и највлијателната политичка група во Европската Унија, во неа членуваат речиси сите демохристијански партии од земјите членки на ЕУ и земјите кандидати.  Извори во оваа партија објаснуваат за МИА дека однесувањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ предизвикала голем гнев кај највисоките челници на ЕПП.

Во неделата, претседателот на ЕПП, Жозеф Дол, телефонски разговарал со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски, дознава МИА. Дол на “крајно недипломатски и на строг начин“ го предупредил Мицковски дека доколку ВМРО-ДПМНЕ не дозволи демократска дебата за усвојувањето на Преспанскиот Договор, партијата “ќе мора целосно да ја сноси одговорноста за сите последици со кои ќе се соочи земјата“.

loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*