Home / Uncategorized / ПОЧНАА АЛБАНЦИТЕ СО УЦЕНИ! БЕСА: ЌЕ ГЛАСАМЕ ЗА ДОГОВОРОТ ДОКОЛКУ ИМА И ДРУГИ СМЕНИ ВО УСТАВОТ КАДЕ АЛБАНЦИТЕ ЌЕ ИМААТ УШТЕ ПОВЕЌЕ ПРАВА

ПОЧНАА АЛБАНЦИТЕ СО УЦЕНИ! БЕСА: ЌЕ ГЛАСАМЕ ЗА ДОГОВОРОТ ДОКОЛКУ ИМА И ДРУГИ СМЕНИ ВО УСТАВОТ КАДЕ АЛБАНЦИТЕ ЌЕ ИМААТ УШТЕ ПОВЕЌЕ ПРАВА

Ако дојде до отворање на уставните промени, движењето БЕСА со кое раководи Биљал Касами, најави дека ќе дадат предлози за унапредувањето на уставните права на Албанците во Македонија, како втора по големина етничка заедница.

– Сметаме дека е историски момент, ако се отвори прашањето за уставните промени, Движењето Беса ќе даде конкретни и концизни предлози за унапредување на уставните права на Албанците, како втора по големина етничка заедница во Македонија – рече претседателот на партијата Абдуш Демири.

 

Од партијата категорично ја отфрлаат можноста за коалиција со СДСМ на предвремените парламентарни избори и сметаат дека секоја коалиција со СДСМ со било која албанска партија, без да ги заокружува уставните права на Албанците како еднаков народ, би била штетна за интересите на Албанците.
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*