Home / Uncategorized / СРБИЈА СЛЕДНА ЧЛЕНКА НА ЕУ? МАКРОН ОД БАЛКАНСКИТЕ ЛИДЕРИ ГО ПОКАНИ САМО ВУЧИЌ

СРБИЈА СЛЕДНА ЧЛЕНКА НА ЕУ? МАКРОН ОД БАЛКАНСКИТЕ ЛИДЕРИ ГО ПОКАНИ САМО ВУЧИЌ

Францускиот претседател Емануел Макрон го покани српскиот претседател Александар Вучиќ да присуствува на церемонијата на 11 ноември во Триумфалната порта во Париз, каде што ќе им оддаде почит на милиони жртви од Првата светска војна.

Макрон, во писмото до Вучиќ, вели дека во Париз ги повика лидерите на државите чии сили се бореле во Европа помеѓу 1914 и 1918 година, објави Танјуг.

Медиумите претходно објавија дека може да се направи потег во ноември за решавање на косовското прашање, бидејќи Вучиќ тогаш ќе има можност да се состане со Макро и американскиот претседател Доналд Трамп во Париз, кој исто така ќе присуствува на паради и ќе се обиде да добие поддршка за компромисно решение за Косово.

loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*