loading...

Српски медиуми: Албанците до 25 Април планираат напад на српското население во Kосово, КФОР ќе се вклучи во поддршка

0Shares

Приштина подготвува напад на северно Косово и  да ги завземе границите за 24 часа. Истовремено, КФОР испитува подготвеност на српската армија во Рашка

Албанските специјални единици планираат да го преземат северот на Косово со сила во следните десет дена, а најдоцна до 25 април, предупредуваат добро информирани безбедносни и дипломатски извори.

Сите наши соговорници тврдат дека Тачи и Харадинај од САД и НАТО добиле “зелено светло” за нападот на северот и дека единствен услов за акцијата  е да трае помалку од 24 часа за да не се подигне премногу бучава во светските медиуми. Како што дознаваат српски медиуми, логистичката поддршка за овој криминален план на Албанците го дава КФОР, чии разузнавачи собираа податоци за подготвеноста на единиците на српската армија во Рашка (се претпоставува дека тие ќе бидат ангажирани во одбраната на Косово).

0Shares
loading...
loading...
WpCoderX