loading...
Bulgarian Prime Minister Boiko Borisov gives a press conference on June 4, 2012 with his Portuguese counterpart at the Sao Bento palace in Lisbon. AFP PHOTO/ PEDRO NUNES (Photo credit should read PEDRO NUNES/AFP/GettyImages)

БОРИСОВ НАЈАВИ ОСТАВКА

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ја најави својата оставка по завршувањето на гласањето на претседателските избори на кои очигледно ќе победи опозицискиот кандидат Румен Радев, кој беше поддржан од Бугарската социјалистичка партија. Радев има пријателски став кон Москва.

Десно-центристичкиот премиер Борисов по денешното гласање изјави дека формално ќе ја поднесе оставката утре или задутре, бидејќи „резултатите јасно покажуваат дека владејачката коалиција веќе нема мнозинство“.

loading...
loading...
loading...
Close
WpCoderX