loading...

Берзите продолжуваат да паѓаат по изборот на Трамп

Акциите на Волстрит ја зголемија својата вредност по изненадната разврска на претседателските избори во САД. “Дау Џонс” се зголеми за 1,4 отсто. Умерен раст беше регистриран и кај останатите главни индекси. Најсилно се претставија банките и фармацевтските компании кои очекуваат поволни решенија од администрацијата на Трамп. По вчерашниот силен, Токиската берза забележа скок од речиси 7 проценти после затворањето на трговијата денес, по трендот на европските пазари и Волстрит кои ги надминаа првичните стравувања од изборот на Доналд Трамп за претседател на САД, пренесе Франс прес.

loading...
loading...
Close
WpCoderX