loading...

ДУИ И ДПМНЕ ВИКЕНДОВ ЌЕ ЈА ОБЈАВАТ ВЛАДАТА, ПРИФАТЕНИ ДВОЈАЗИЧНОСТ СЕ ЧЕКА СЈО

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ постигнале договор околу условите за коалицирање, и стигнале до кадровските решенија. Договорот кој на некој начин го најави Буајр Османи од Вашингтон ќе биде објавен за време на викендов, пишува „Лајм“.

 

loading...

Албанскиот јазик најверојатно ќе добие поширока примена и во општините каде што Албанците не се 20 посто, но нема да биде официјален на цела територија на Македонија.

Веќе почнале да подготвуваат спинови како да ја дефокусираат албанската јавност, која на нож ќе го дочека новиот договор на ДУИ со ВМРО-ДПМНЕ.

Ќе продолжат во Косово и Албанија од тамошни новинари да се објавуваат нарачани текстови и колумни во стилот дека коалицијата ВМРО-ДУИ е неизбежна, бидејќи треба да се почитува принципот „мнозинство со мнозинство“, и во стилот дека Заев не е воопшто подобар од Груевски.

loading...
loading...
Close
WpCoderX