Home / Uncategorized / Дамјановски ќе стане четирикратен олимпиец?
loading...

Дамјановски ќе стане четирикратен олимпиец?

На уште еден меѓународен натпревар од висока категорија Мавровецот Дарко Дамјановски (34), најдобриот македонски нордиец, ќе треба да освои ФИС-поени, со што ќе ја исполни олимписката норма и ќе го визира пасошот за учество на Зимските олимписки игри (ЗОИ) в година во Појангчанг, Јужна Кореја.

Неодамна, во меѓународна трка што се бодуваше за исполнување олимписка норма, Дамјановски ја помина пречката, во силна конкуренција, на која учествуваа десетина квалитетни натпреварувачи. Со тоа Дамјановски е сѐ поблиску да обезбеди четврто учество на ЗОИ. Во декември минатата година, пак, во трка на 10 км, тој се пласира на 38-то место, меѓу 110 натпреварувачи. За пласманот доби 116 ФИС-поени, а од првопласираниот заостануваше помалку од две минути.
– Задоволен сум од пласманот и од настапите на трите официјални натпревари за олимписка норма. Уверен сум дека ќе ја остварам олимписката норма и четврти пат ќе учествувам на ЗОИ – ни изјави во телефонскиот разговор Дамјановски, кој околу три месеци се наоѓа на подготовки во Австрија и во Словенија.

loading...

Повеќе на следниот линк Нова Македонија

loading...
Close
WpCoderX