loading...

ЧОВЕК НА КЛИНТОН И ОБАМА ЌЕ ЈА ПРЕДВОДИ ДЕМОКРАТСКАТА ПАРТИЈА

Том Перес, поранешен министер за труд во администрацијата на Барак Обама е избран за нов шеф на партијата со тешка задача да и  помогне да се совземе од шокот од поразот на претседателските избори и да ја направи силна опозиција на претседателот Доналд Трамп.

За него гласаа членовите на Националниот комитет на партијата, кој се занимава со административната работа и прибирање на средства. Тоа се случи во вториот круг, откако во првиот само еден глас не му стигна да победи вашиот противник Кит Елисон – првиот конгресмен муслиман, еден од најблиските луѓе до сенаторот Берни Сандерс и претставник на левото крило во партијата.

Перез веднаш објави дека  го назначува за свој заменик Елисон, но допрва треба и  да обедини поделената партија. Синот на Доминиканска имигранти се смета исто така за фаворит на Хилари Клинтон во едно од трките со најмногуте кандидати (6) за лидер на партијата во последниве децении.

loading...

Тој вети дека ќе ја врати партијата кон структура во која организациите на места имаат клучна улога, но многумина се сомневаат во неговиот успех, бидејќи го гледаат како човек на елитата и статус кво.

Елисон го направи потребното во самиот почеток да помогне за обединување на фракциите. “Ве повикувам да дадете се од себе во поддршка на претседателот Перез. Не е луксузот, пријатели, да излезете од оваа сала поделени.”

“Ние сме едно семејство и знам дека денес ќе си заминеме обединети. Единствената Демократска партија не е само најдобра  надеж, туку тоа што е кошмарот на Доналд Трамп”, додаде Перес.

loading...
loading...
Close
WpCoderX