loading...

Хан му твитна на Иванов: Мора да го почитуваш мнозинството

Еврокомесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, преку Твитер порача дека мора да го почитуваат исходот од неодамнешнтие избори.

„Во однос на последните случувања во Македонија: „Сите лидери, вкучително и претседателот, мора да го почитуваат исходот од неодамнешнтие избори. Во една демократија, парламентарното мнозинство мора да биде признаено дури и ако тоа не му се допаѓа. Оттука, очекувам сите лидери и институции, во интерес на граѓаните да дозволат да течат демократските процеси“, напиша Хан.

loading...
loading...
loading...
Close
WpCoderX