loading...

Заев добил 6 закани по живот

Министерството за внатрешни работи регистрираше триесет случаи во кои преку социјалните мрежи биле испратени закани за безбедноста на државни функционери. Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика детектирал шест кривични дела за закани кон претседателот на Владата, Зоран Заев.

Како што информираат од МВР, откриено е лицето кое ги испратило заканите и истиот се сомничи за „загрозување на сигурноста“. Осомничениот му се заканувал на Заев преку социјалната мрежа „Фејсбук“.

loading...

„Во случајот осомничениот за кривичното дело е откриен во координација со Секторот за меѓународна полициска соработка, со социјалната мрежа “фејсбук“, како и со Интерпол-Берн (Швајцарија) и еден интернет провајдер од Швајцарија. По целосно документирање на случајот против осомничениот ќе биде поднесена соодветна кривична пријава до надлежното ОЈО“, велат од полицијата.

loading...
loading...
Close
WpCoderX