СПОРТ

Џудо клубот Сеишин се врати со 2 медали од Нови Сад

На 05.03.2017 година во Нови Сад Р.Србија се одржа 10-ти Меѓународен Турнир во Џудо „Клиса-2017“ во организација на џудо клуб „Клиса“-Нови Сад. На овој турнир учество зедоа околу 350 натпреварувачи од вкупно 10 држави: Русија, Унгарија, Романија, Бугарија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Австрија, Италија, Македонија и Србија. Од Р.Македонија единствен претставник беше џудо клубот Сеишин-Прилеп кој зеде учество со вкупно ...

Read More »

Најдобрата македонска нордијка, 16 годишната Викторија зграпчи 2 бронзени медали во Маврово

Најдобрата нордиска натпреварувачка од Македонија, Викторија Тодоровска, оствари одличен резултат на  натпреварите од традиционалниот “Мавровски Меморијал” искачувајки се два пати на пиедесталот. Тодоровска и на двете патеки од по 5км забележа 3-то место во конкуренција од 21 натпреварувачка, односно заврши прво во јуниорска конкуренција со одлични 143 фис поени што ја доближуваат до олимписка норма. За разлика од вчерашниот натпревар, најбрзата ...

Read More »

Радикалната десничарка Мари Лепен ја фрли првата националистичка бомба: ЕУ е пред распад

Европската унија е неуспех, елитите пропаднаа, изјави лидерот на француската екстремна десница Марин Ле Пен, која денес ја отвори претседателската кампања на митингот во Лион. Засега таа води во прогнозите за првиот круг од претседателските избори. Но на вториот ќе има голема конкуренција во лицето на независниот Емануел Макрон и Франсоа Фијон, ако остане во трката, откако стана јасно дека ...

Read More »

Дамјановски ќе стане четирикратен олимпиец?

На уште еден меѓународен натпревар од висока категорија Мавровецот Дарко Дамјановски (34), најдобриот македонски нордиец, ќе треба да освои ФИС-поени, со што ќе ја исполни олимписката норма и ќе го визира пасошот за учество на Зимските олимписки игри (ЗОИ) в година во Појангчанг, Јужна Кореја. Неодамна, во меѓународна трка што се бодуваше за исполнување олимписка норма, Дамјановски ја помина пречката, ...

Read More »

ЗЛАТО И БРОНЗА ЗА БУГАРИЈА НА ЕВРОПСКОТО ВО БИАТЛОН

Бугарија освои злато и бронза во спринтот на 10 километри на Европското првенство во биатлон во  Полска. Владимир Илиев зеде злато, а Красимир Анев додаде бронза после среброто на 20 километри пред два дена. Титулата е историска за Бугарија на вакво натпреварување. Илиев згреши само еднаш на стрелиште и направи одлична финална завршница, што му овозможи да триумфира во трката. ...

Read More »

ФЕДЕРЕР ПИШУВА НОВА ИСТОРИЈА

Роџер Федерер (Швајцарија) е првиот финалист на Отвореното првенство на Австралија во тенис кај мажите. Рекордерот со 17 титули од Гренд слем, победи во одличен натпревар сонародникот Стен Вавринка со 3: 2 во сетови (7: 5, 6: 3, 1: 6, 4: 6, 6: 3). Ветеранот не дозволи целосен пресврт на шампионот од 2014 година. Во петтиот сет Роџер направи решителен ...

Read More »

Македонија продолжува без левото крило! Манасков поради скинат мускул го завршува првенството пред време

Удар за македонската репрезентација, Дејан Манасков има скинат мускул, повреда поради која нема да настапи на утрешниот дуел со Норвешка. Лоши вести стигнуваат од Франција, македонското лево крило, Дејан Манасков пред време го заврши настапот на Светското првенство. Иако се чинеше дека повредата на Манасков не е сериозна, утринските лекарски прегледи го покажале спротивното. Прогнозите се дека Манасков има скинат ...

Read More »

ДАМЈАНОВСКИ СЕ ПОБЛИСКУ ДО НОВА ОЛИМПИЈАДА

Со заостаток од 1:44 секунди од најдобриот балкански нордиец и нови 98 Фис поени, Дарко Дамјановски е се поблиску до остварување на нова олимписка норма. Најдобриот македонски нордиец кој тврди дека сеуште не ја достигнал својата сезонска “Топ Норма”, го освои 4-то место во Златибор, високо над конкуренцијата од 30 натпреварувачи. Дамјановски го очекуваат уште неколку натпревари оваа сезона, меѓу ...

Read More »

(ФОТО) СЕ ОГЛАСИ ШУМАХЕР, ГИ РАЗВЕСЕЛИ ФАНОВИТЕ

Фановите ширум светот се присетуваат на иконата на Формула 1 која точно пред 22 години ја оствари својата прва победа во кариерата. Шумахер во декември 2013 година настрада во несреќа на скиење во француските Алпи. Од тогаш дел од времето го помина во вештачка кома, а последнава година се опоравува во домот во кругот на семејството, кое од јавноста ги ...

Read More »

МАКЕДОНСКАТА НОРДИСКА РАКЕТА ДАРКО ДАМЈАНОВСКИ СЕ ПОБЛИСКУ ДО 4-ТА ОЛИМПИЈАДА

Најдобриот македонски нордиец Дарко Дамјановски е се поблиску до обезбедување на пласман за идната Зимска Oлимпијада која ќе се оддржи за нешто повеќе од една година во Пјонг Чанг – Јужна Кореа. Трикратниот македонски олимпиец на вчерашниот натпревар во Рамсау – Австрија го освои 38 место во конкуренција од 110 натпреварувачи, а со тоа доби и 116 фис поени кои ...

Read More »
Close
WpCoderX