МАКЕДОНИЈА

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ УЖИВА ВО СНЕЖНОТО КРУШЕВО

Неколку дена убавините на снежното Крушево реши да ги искористи и претседателот Иванов. Импресиониран од природната убавина на градот, претседателот на државата не изостави да прошета по крушевската чаршија, скијачките терени, крушевските улици како и да ги посети музеите и останатото културно богатство на градот. Иванов е сместен во претседателската вила во Крушево и според наши информации нема посебен повод за посетата, ...

Read More »

ОТЕЦ ОД МПЦ КОНТРАСОРОСОИД

Во засилената медиумска пропаганда за „десоросоизација” на Македонија, станаа дел и свештените лица од Македонската православна црква. Провладините медиуми го цитираат отец Ивица Тодоров од Скопската епархија на МПЦ, кој на својот Фејсбук профил ја „оценува” целта на Џорџ Сорос. -Целта е морална и генетска мутација, да го забрзаат светскиот процес на ентропија, односно празнење на духовните, менталните, интелектуалните и ...

Read More »

СНС Македониум: Тодор Петров е портпарол и активист во сенка на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на Светскиот македонски конгрес (СМК) Тодор Петров наместо да ги застапува националните интереси стана портпарол и активист, во сенка на ВМРО-ДПМНЕ, вели за „Мета“ заменик-претседателот на новоформираниот Семакедонски национален совет – Македониум, Никола Ставрески. Тој вели дека Семакедонскиот национален совет – Македониум е национална и непартиска организација, а разликата меѓу нив и СМК е што тие работата тимски и ...

Read More »

Дачиќ: Вие Косово, ние БЈРМ

– Ние бараме обостран коректен однос. Ако веќе протестираат поради признаницата за патарина, што би требало ние да направиме поради нивното признавање на Косово и гласањето во УНЕСКО – изјави Дачиќ за „Вечерње новости“. Дачиќ, исто така, праша зошто Македонија не ги напушти Обединетите нации, Советот на Европа, ОБСЕ и состаноците со ЕУ, каде фигурира под референцата БЈРМ. – Зошто ...

Read More »

ЗАЕВ МУ ПИША НА ТРАМП

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, испрати Честитка до претседателот на САД, Доналд Трамп, за неговата инаугурација. „Ви ја честитам инаугурацијата за претседател на САД, големиот стратешки пријател на нашата држава, Република Македонија, во име на Социјалдемократскиот сојуз и во мое име. За граѓаните на Македонија од огромно значење е придонесот на САД во развојот на демократските процеси и почитувањето на ...

Read More »

Србија попушти! Од утре нема БЈРМ на патарините во северниот сосед

Македонија веќе цел месец фигурира со ознаката БЈРМ на сметките од патарините во Србија, соопштија за „Мета“ од српското јавно претпријатие „Путеви Србије“. „Во однос на Вашето прашање, поврзано со натписот на признаницата за наплата на патарина на делница од автопатот кај Прешево, Ве известуваме дека системот за наплата на патарините на наведената делница е пуштен во употреба пред еден ...

Read More »

Претседателот на Буграија удри по националистите во Македонија: Македонија во ЕУ без антидемократскиот македонизам

Македонија треба да влезе во Европската Унија, но не и македонизмот, бидејќи е една идеологија која е не само антибугарска, туку е и антидемократска, изјави досегашниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев во неговото последно телевизиско интервју како претседател. Во интервју за Бугарската национална телевизија Плевнелиев зборуваше за тоа зошто не ја посетил Македонија додека беше претседател, за што се консултирал ...

Read More »

Фокус: Ќе бара ли Груевски од Трамп да му го испорача Сорос?

Во новиот број на Фокус: СОН ЗА ЕКСТРАДИЦИЈА Пастирот може да го прогласи Сорос за главен душман на Македонија, а Трамп мора да стори напор да го испорача. Леле, леле, што раја „ќосиња“ ќе се собере на Александар Велики кога со анџари ќе го пречекаат „еврејскиот нацист“ за да му ја пијат крвта! „СВАРОВСКИ“ ДЕКЛАСИФИКАЦИЈА „Сваровски“ судијката Лидија Петрова се ...

Read More »

ГРУЕВСКИ И АХМЕТИ КО ПОПЧИЊА ИЗРАЗИЈА ЛОЈАЛНОСТ КОН САД, ДАЛИ ГРУЕВСКИ СЕ ИЗВИНИ ШТО ПРИСЛУШКУВАЛЕ АМЕРИКАНСКИ АМБАСАДОРИ?

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски му ја честитаа инаугурацијата на Доналд Трамп за 45. претседател на Соединетите Американски Држави. – Посакувајќи добро здравје и успех во неговата нова задача, остануваме уверени дека Соединетите Aмерикански Држави ќе продолжат да бидат стратешки партнер на Македонија, Албанците и Балканот, и поддржувач на нашиот незапирлив ...

Read More »

МЕГА ЕКСПЛОЗИЈА! ОПОЗИЦИОНЕРИ СО ПО 3400 ЕВРА ПЛАТА

Mimoza Ristova  фб статус Лесно ви е да сте опозиционери од невладиниот и да водите наводна борба за демократија против ПАТОРОТ СО ФАМИЛИЈАТА за 3 и кусур илјади евра месечна плата. Ај да ве видам да го правите тоа за БЕСПАРИ, ОД СРЦЕ, ОД ДУША И ОД ВНАТРЕШЕН ПОРИВ ЗА ПРАВДА. Срам ме фати кога ви ги прочитав кај клетите ...

Read More »
Close
WpCoderX