МАКЕДОНИЈА

4 деца на видни функционери пронајдени издрогирани и смрзнати на Водно?

 Meri Nikolova Зошто јавноста крие дека пред два дена 4-ца наркомани заглавиле на Водно и биле спасени од студот. Дали се работи за дечиња од функционерчиња па се крие? Чисто од радозналост прашувам, кој и зошто го крие овој случај?

Read More »

АЛБАНСКИТЕ ПАРТИИ ИЗЛЕГОА СО ЗАЕДНИЧКИ ПАКЕТ ЗА ФОРМИРАЊЕ ВЛАДА! ЕВЕ ШТО ОПФАЌА

  Ние, претставниците на албанските политички партии во Македонија: “Демократската Унија за Интеграција, ”Коалицијата Преродба со БЕСА” и ”Алијансата за Албанците”; Почитувајќи ја слободната и демократска волја на албанските гласачи изразена на предвремените парламентарни избори во Република Македонија, на 11 декември; Во духот на Охридскиот Договор, на консензуалната демократија и потребата за исполнување на нормативните обврски кои произлегуваат од уставните ...

Read More »

(ВИДЕО) САМО ВО КРУШЕВО И ВО ВИТЛЕЕМ НА ВАКОВ НАЧИН СЕ НАЈАВУВА ХРИСТОВОТО РАЃАЊЕ

Крушево е единственото место во кое се одбележува Христијанскиот празник „Дева“ покрај Витлеем во Израел. Главната симболика на овој празник е Витлеемската ѕвезда, која била предвесник на раѓањето Христово. Дева, е славење на ѕвездата која ја следеле мудреците. Според адетот, малите деца кои ги симболизираат ангелите, со Витлеемската ѕвезда во рацете одат по домовите на крушевчани и пеејќи „Дева денес го ...

Read More »

БОКИ 13 ги нападна поповите: Што е попагански огновите или вашите ценовници за погреби, парастоси и крштевки

 Boki Jovanovski Utre e denot koga se palat koledarskite ognovi….. Tatko mi e kum na utresnata festa vo naseto omileno Taftalidje…. So sreka kumstvoto, Mile ❤😘😊 Denes cel den slusam po mediumi deka crkvata i svestenite odgovorni lica bile protiv ovoj obicaj, narekuvajki go paganski….. pa vaka sea da gi prasam javno sto e popaganski, dali ognovite kade lugeto naogaat ...

Read More »

ЃОРЃЕ ОВАА НЕДЕЛА ТРЕБА ДА ГО ДОДЕЛИ МАНДАТОТ ЗА СОСТАВУВАЊЕ ВЛАДА

По конституирањето на новиот состав на Собранието на 30 декември, течат роковите за формирање на новата Влада на Република Македонија. Претседателот на Република Македонија е должен во рок од десет дена од конституирањето на Собранието мандатот за состав на Владата да го довери на кандидат на партијата, односно партиите што имаат мнозинство во Собранието. Мандаторот, пак, во рок од 20 ...

Read More »

ЗАМИНАА СКРОЗ! ДПМНЕ ЈА ОБВИНУВА ОПОЗИЦИЈАТА ЗА ЕНОРМНОТО ЗАГАДУВАЊЕ

ВМРО-ДПМНЕ ја обвинува опозицијата дека таа е виновна за енормното загадување во земјава. Од партијата за прв пат излегоа на прес-конференција посветена на аерозагадувањето и ја обвинија СДСМ дека не презема никакви мерки иако ветила во предизборието. -Во моментов Куманово е најзагадениот град во Република Македонија со концентрација на ПМ 10 честички од 220 mg/m3. Очигледно е дека градоначалникот и ...

Read More »

ТОДОРОВ ДА НЕ СЕ СЛУЧИ УШТЕ ЕДНА ТАМАРА! АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА МАЛИОТ ДАВИД

Битката за враќање во нормален живот за младиот кратовец Давид Стојановски (13) продолжува. Момчето кое боледува од остеобластична саркома (малигна неоплазма во коленото), по кратко подобрување на состојбата, повторно има влошена здравствена состојба. Неговиот родител Игор добил предлог од лекарскиот тим на скопските клиники да му биде ампутирана едната нога и со тоа да се реши проблемот со малигнитетот. Во ...

Read More »

Според светска статистика за животни, овците се најбројни во Македонија

Број на домашни животни во земјите на Европската унија (2015): Во Франција на 66 милиони жители има 19,4 милиони крави; Во Шпанија на 46,5 милиони жители има 28,4 милиони свињи; Во Данска на 5,7 милиони жители има 12,7 милиони свињи; Во Грција на 11 милиони жители има 8,9 милиони овци; Во Македонија бројот на крави, свињи, овци и кози заедно ...

Read More »

Режимските медиуми во очај! Пропадна договорот на ДПМНЕ со ДУИ за Влада

Пропаднат е договорот за нова влада помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. После кратки но интензивни преговори, челните лица на партиите дури и полесно од очекуваното не се договорија под кои услови ќе се состави новата влада во Република Македонија. Провладините медиуми сонуваат Груевски да направи Влада со ДУИ, но штом се разбудат ознојани сваќаат дека тонат во очај бидејќи веќе неколку ...

Read More »
Close
WpCoderX