МАКЕДОНИЈА

ЗАВРШИ СРЕДБАТА НА МОГЕРИНИ СО ПАРТИИТЕ: ДА СЕ ВРАТИМЕ НА ЕВРОАТЛАНСКИОТ ПАТ

Посетата на шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини на Скопје во овој момент е исклучително значајна оцени по средбата со европската дипломатка претседателот на движењето Беса Биљаљ Касами.   „Пораката на Могерини беше јасна дека во ваква ситуација нема да не остават сами, во ситуација кога се паднати институциите, ние имаме договор за стабилизација и асоцијација и нивната поддршка ќе ...

Read More »

ДУИ ПРЕДУПРЕДУВА НА КАТАСТРОФА АКО ПОЛИТИЧКАТА КРИЗА СЕ ПРЕФРЛИ НА ИНТЕРЕТНИЧКА ОСНОВА

ДУИ го осудува обидот моменталната политичката криза да се префрла на интеретнички карактерен план, изјави за sdk.mk членот на претседателството и портпарол на партијата Бујар Османи. “ДУИ го осудува обидот заедничката Декларација на албанските партии во Македонија да се оквалификува како платформа на туѓа држава. Ова, како и упорноста политичката криза да се префрли на интеретничка основа, може да доведе ...

Read More »

Насер Селмани: Груевски е главен инсиратор на насилничките настани врз новинарите

Колегите на А1Он, новинарот Александар Тодевски и снимателот Влатко Желчевски, кои денеска беа брутално нападнати со боксови и клоци од учесници на протесниот марш на граѓанската платформа „За заедничка Македонија“, се добри, ако може така да се рече во вакви прилики. Докторите во урегнтниот центар, после сите контроли и снимања, не смируваа дека нивната состојба е стабилна, со препорака во ...

Read More »

Приведени лицата кои мавале по новинарите

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу испратил информација до Здружението на новинари дека има приведени лица за инцидентот што се случи  на протестите организирани од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ Министерството за внатрешни работи, како што јавуваат дел од домашните медиуми, потврдило дека имало приведени лица за нападот врз екипа на А1он за време на синоќешниот протест во Скопје организиран ...

Read More »

БОМБА ОД АМЕРИКА! ТРАМП БАРА ИВАНОВ ДА МУ ГО ДОДЕЛИ МАНДАТОТ НА ЗАЕВ? СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ ПОВИКА ИТНО ФОРМИРАЊЕ НА ВЛАДА ВО МАКЕДОНИЈА

Портпаролот на американскиот Стејт Департмент повика за итно формирање на Влада, целосно исполнување на договорот од Пржино и владеење на правото.   Потребно е формирање на влада без идно доцнење и одолговлекување, а во рамки на македонскиот устав. “Задно со нашите НАТО сојузници и партнери од ЕУ, САД внимателно го следи процесот за формирање влада во РМ по парламентарните избори ...

Read More »

ПРЕТЕПАНИТЕ НОВИНАРИ ЗАВРШИЈА НА УРГЕНТЕН

Снимателот Владимир Желчески и новинарот Александар Тодевски од порталот А1он биле претепани од страна на учесници на денешниот протест  пред Собранието на Македонија. Информацијата ја потврди главниот уредник на А1он, Предраг Петровиќ. „Учесници на протестот од грб ја нападнале екипата со боксови по глава и со клоци. Им ја одзеле камерата, ја фрлиле на земја, почнале да ја шутираат и целосно ...

Read More »

ЌОСЕВЦИ ПОЧНАА СО ДИВЕЕЊЕ, ПРЕТЕПАА НОВИНАР НА А1ОН

Со тупаници по глава и по телото вечерва беа нападнати снимателот и новинар на А1он од демонстрантите пред Собранието на Република Македонија. И двајцата со возило на брза помош беа пренесени во ургентен центар. Дел од демонстрантите ја искршија и камерата на А1он по што избегаа од местото. Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија која е организатор на протестот очигледно не ...

Read More »
Close
WpCoderX