МАКЕДОНИЈА

Хан во вторник директ кај Иванов, се очекува доделување на мандатот на Заев

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во вторник повторно доаѓа во Скопје, објави Телма. Имајќи ги предвид интензивираните средби на лидерите на партиите кои обезбедија парламентарно мнозинство, се очекува конститувната собраниска седница да се одржи в петок на која ќе биде избран и собраниски спикер. Информациите на телевизијата се дека Хан доаѓа откако таа работа ќе биде завршена, за да изврши ...

Read More »

Жив фатен Директор како тера ученици да одат на протести

Директорот на прилепската гимназија Мирче Ацев, Кирил Николоски ги убедува учениците да се активираат во протестите зошто ќе се воведела двојазичност, менување на химна, менување на знамето и воведување албански монети. Учениците овој политички говор на директорот го снимале со телефон и го објавиле на социјалните мрежи. На крајот од видеото се слуша како една ученичка му се обраќа на ...

Read More »

ШОК ЗА ГРУЕВСКИ! НОВИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ВРХОВЕН ЈА ПРИЗНА АВТЕНТИЧНОСТА НА БОМБИТЕ

Новиот претседател на врховниот суд Јово Вангеловски во интервју за ТВ24 ја призна автентичноста на „бомбите“ каде што се појавува неговиот глас. – Се работи за разговорот со Миле Јанакиески и можам да ви потврдам дека се работи за веродостоен разговор со него. И тоа е единствен разговор во кој сум јас учесник, вели Вангеловски во интервјуто. Тој кажа дека ...

Read More »

Ќосина заговараат предавници

Утрината скопска Автокоманда осамна со летоци на кои е испишана ,,потерница“ по Стево Пендаровски, кој беше кандидат за Претседател од СДСМ на последните претседателски избори. Летоците со скенирана фотографија од Пендаровски и со слоган ,,Се бара за предавство“, и текст со точки какво предавство извршил, се оставени во поштенските сандачиња и на автомобилите низ населбата каде што живее тој со ...

Read More »

(ВИДЕО) ИВАНА, ЈОВАН, АНГЕЛА: ТРИ МАЛИ ДЕЦА ЖИВЕАТ БЕЗ СТРУЈА И ВОДА, НА ЛЕБ И ШЕЌЕР!

  Ниту куќа може да се каже за местото каде што јадат и спијат, ниту живот може да се нарече она што го тргаат три мали деца од кумановското село Градиште. Само беда, до толку што нема струја, вода и што е најстрашно – нема ниту леб за Ангела и за Ивана, девојчиња на 5 и 6 години, и двегодишниот Јован, ...

Read More »

На 86-годишна возраст, почина Вања Лазарова

На 86-годишна возраст во Скопје, почина доајенката на македонската народна музика Вања Лазарова – Димитрова. Лазарова беше родена на 27 април 1930 во с. Страцин, Кратовско. Извесно време работеше во Операта при МНТ, а била членка и на Државниот ансамбл на народни игри и песни „Танец“. Има испеано стотина македонски изворни народни песни, од кои најголемиот дел се снимени во ...

Read More »

Сеад Кочан избегал од државата неколку часа пред да ја соопштат одлуката за притвор

Сеад Кочан, бизнисмен осомничен во „Труст“, случај што го истражува СЈО, во четвртокот во 13, 53 минути со автомобил „мерцедес“ поминал преку граничниот премин Табановце, дознава „Фокус“ од полициски извори. Според оваа информација Кочан ја напуштил Македонија во истиот ден кога веќе била донесена одлуката за притвор, но се уште не била официјализирана. Кривичниот суд официјално соопшти дека е одредена ...

Read More »

СЕ СПРЕМА ВОЈНА? АЛБАНСКИ СПЕЦИЈАЛНИ ЕДИНИЦИ ПРИСТИГНАЛЕ НА МАКЕДОНСКА ГРАНИЦА?

Тиражниот албански весник „Бота сот“ во петокот објави вест дека елитната единица на албанската армија „Кобра“ се појавиле на границата кон  Македонија, пренесува Макфакс. Истиот извор истакнува дека припадници на оваа специјална единица на албанската армија на социјалната мрежа Фејсбук напишале „добро утро од границата со Македонија“ и притоа истакнале и една фотографија со опис „Кобра удира прва“, напишана на ...

Read More »

ЛАТАС ГО НАПАДНАЛ КАБРАНОВ ВО СУДНИЦА

Драган  Павловиќ Латас, уредник на ТВ Сител, денеска вербално го нападнал правниот застапник на Ацо Кабранов, сопственик на порталот Либертас. Настанот се случил на судското рочиште меѓу двајцата, во Основниот суд Скопје 2. Во едне момент, непредизвикан од ништо и од никого, Латас му се обратил на адвокатот на Кабранов со зборовите „Сосорспии“, „гнасни свињи“ и други, по што станал ...

Read More »
Close
WpCoderX