МАКЕДОНИЈА

12 КАНДИДАТИ НА СДСМ БИТОЛА ЌЕ ГИ КРШАТ КОПЈАТА ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА ФУНКЦИЈА

Битолските социјалдемократи синоќа на партиски состанок се одлучија да испратат до централата на партијата во Скопје 12 имиња, како предлози за евентуален кандидат за градоначалник на Битола за престојните локални избори, кои треба да се одржат во првата половина на мај. На списокот се општинските советници Зоран Стојчевски, Златко Ќурчиевски, Наташа Петровска, Горан Козаров и Методија Илијевски, потоа поранешниот пратеник Борче Петковски, ...

Read More »

ТОМЧЕ ХРИСТОСКИ Е ИЗБОРОТ НА СДСМ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА КРУШЕВО

По денешните внатрепартиски избори во СДСМ Крушево, во кои се гласаше за потенцијалните кандидати за Градоначалнк на Крушево, победи Томче Христоски. Томче е вработен во МВР Крушево, а меѓу крушевчани е познат кaко народен човек кој професионално си ја извршува функцијата. Од наши извори приоритет во програмата на Христоски ќе бидат младите и иселувањето од Крушево.

Read More »

Бившиот градоначалник на Велес: Рацин е најголем македонски поет меѓу живите и мртвите

Ace Kocevski Кочо Рацин е еден од стожерите на македонската нација. Најголем македонски поет меѓу живите и мртвите македонски поети. Неговиот придонес во втемелувањето на современата македонска литература е непроценлив. Неговата мала по обем збирка песни ,,Бели Мугри“ има историско значење. Тој е најзнаменита личност на Велес на 20-тиот век. Револуционер, антифашист, социјален поет, елегичар, лиричар. Токму затоа великанот Блаже ...

Read More »

Внукот на Рацин: Вујко ми животот го дал за слободата на Македонија

На коментарите на новинарот Цветин Чилиманов, изнесени за славниот македонски поет, вукот од сестра на Кочо Рацин, Зоран Синадиновски, денеска реагираше: „Вујко ми Кочо Рацин животот го дал за слободата на Македонија. Целиот живот ѝ го посветил на борбата за подобар и поправеден свет, за едно општество на слобода, еднаквост и братство во кое ќе има правда и солидарност. Силно ...

Read More »

СДСМ: Учениците нема да седат по седум часа на училиште!

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија најави дека ќе ги ослободи учениците во основните и средите училишта од оптовареноста со наставни содржини, бидејќи, како што велат, сега учениците, па и наставниците се преоптоварени со обемен фонд на училишни часови. -Учениците нема како што е сега, по седум, осум часа да седат во училишните клупи и сепак да не ги добиваат потребните квалитетни знаења поради натрупаните наставни програми. Ќе го намалиме и бројот ...

Read More »

Режимскиот актер Владо Јовановски му се закани на Заев со војна

 Vlado Jovanovski ФАУСТ ОД МУРТИНО ПОТПИШАЛ! Своерачно го потпишал договорот. Го потпишал со крвта на загинатите бранители, од сегашните и минатите војни. На тој слуга, гласот му го дадоа триста и педесет илјади заблудени граѓани. Има и такви кои велат дека ѓаволот ги измамил, дека биле несвесни. Како и да е, после е..ње нема каење. Само, штетата што ја направи ...

Read More »

НА ПОВИДОК УШТЕ ЕДНА ИНВЕСТИЦИЈА ВО КРУШЕВО, ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МАСЛО ОД КАНАБИС

Во близина на селото Алданци ќе се градат огромни плантажи и ќе се отвори фабрика за производство на масло од канабис. Како што дознаваме ,во некогашниот тутунски кобинат на патот Крушево – Прилеп, некогашни простории на скпската фирма „Евро Трејд“ ,најнапред грчки , па потоа амерички инвеститор со ресенско потекло , ќе никнат плантажи  во кој ќе се одгледува Марихуана ...

Read More »

Амбасадорот Бејли му одговори на Сенаторот Ли

U.S. Embassy Macedonia In response to press inquiries… Види го преводот Amb. Jess Baily ‏@AmbBaily 13m13 minutes ago More Amb. Jess Baily Retweeted US Embassy Macedonia Congressional oversight is a vital part of U.S. democratic system, checks and balances. Amb. Jess Baily added, US Embassy Macedonia @usembassymkd In response to press inquiries… 0 replies2 retweets6 likes Reply Retweet 2 Like ...

Read More »

АНКЕТА: СДСМ БИ ГО ИЗГАЗИЛА ДПМНЕ ДОКОЛКУ УТРЕ СЕ ОДРЖАТ ИЗБОРИ

Водечка партија во албанскиот политички блок станува СДСМ. Според анкетата, доколу утре има избори, најголем дел или 20,4 отсто би гласале за СДСМ, што е повеќе од било која друга партија од албанскиот блок. За ДУИ се изјасниле 14 отсто, за Беса 15, за ДПА 10 и за Алијансата 6 проценти од албанските гласачи. Извор: Телевизија Телма.

Read More »
Close
WpCoderX