МАКЕДОНИЈА

Шок за ВМРО! Трамп го остава Бејли да ја контролира Македонија

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ги смени амбасадорите кои ги именувала претходната администрација не се однесува ниту на еден американски дипломат на служба во Западен Балкан, бидејќи ниту еден од нив не е политички именуван, пишува порталот „European Western Balkans“. Со други зборови, амбасадорите на САД од регионот нема да бидат вратени во земјата со декрет, туку ќе ...

Read More »

(ФОТО) ИВАНОВ И ИЛИЈА КОГА РАБОТЕА ЗА СОРОС И ЈА УНИШТУВАА ДРЖАВАТА

Во време кога ВМРО-ДПМНЕ води масовна кампања за „десоросоизација“, и се заканува кон невладините организации а паралелно активисти блиски до власта излегуваат на јавни настапи во име на „Стоп операција Сорос“, во јавноста се појавија и овие фотографии од Фондацијата за локален развој и демократија „Фокус“ – Велес. На нив може да се видат сегашниот претседател Ѓорге Иванов и пратеникот Илија ...

Read More »

БОМБА НА ЛАЈМ! ДАЛИ СЕ КРЧКААТ 67 ПОТПИСИ? ШЕЌЕРИНСКА ВО МОМЕНТОВ НА СРЕДБА СО ПРАТЕНИЦИТЕ ОД БЕСА

Заменик-претседателката на СДСМ Радмила Шеќеринска во моментов во ресторанот Тиволи во Скопје ќе одржи средба со претставници на Движењето Беса. Се претпоставува дека Целта на средбата е да се договорат потписи на пратениците од Беса движење кое има за цел Иванов да ги распредели по мандатот за формирање на влада.

Read More »

Американскиот конгресмен Рохрабачер: Македонија не е држава и треба да се подели

Американскиот конгресмен Дана Рохрабачер вели дека Македонија не е држава и дека треба да се подели. Во интервју за Визион Плус од Тирана, Рохрабачер истакна дека создавањето на македонската држава е пропаднат проект и сега според него, сите околности се создадени нејзините делови да им се дадат на соседните држави, вклучувајќи го и Косово и Бугарија, пренесе Алсат-М.   „Мојот ...

Read More »

ДПМНЕ продолжува со поставување споменици?

ВМРО-ДПМНЕ  продолжува со поставување споменици за што до редакцијата на Centarnews пристигна фотографија со коментар.   Фотографијата е сликана на еден од магистралните патишта. Полицијата го придружува транспортот на овој масивен предмет, со што се поставува прашањето зошто техничката Влада на ДПМНЕ молчи за ова? Дали целта е добивање на политички поени во иднина за која не е во прилог ...

Read More »

ЧЛЕН НА ДПМНЕ ОД СКОПЈЕ МУ СЕ ЗАКАНИЛ НА АМБАСАДОРОТ БЕЈЛИ

Скопјанецот Т.Т. (34) му се заканувал на американскиот амбасадор Џес Бејли преку  пораки на официјалниот профил на Фејсбук на амбасадата на САД во Македонија, соопшти МВР. Тој ги испраќал заканите во периодот од 14 до 16 април 2016 година од својот профил на Фејсбук во повеќе наврати. Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против него поради ...

Read More »

Што направила повторно? Јанкуловска пак на рибање кај Катица

Гордана Јанкуловска, поранешна министерка за внатрешни работи во владите на Никола Груевски, денеска во 10 часот придружувана од адвокатот Никола Додевски дојде на распит во Специјалното јавно обвинителство. Засега не се знае точно за што ќе дава исказ Јанкуловска против која СЈО води повеќе истраги.

Read More »

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ САКАЛ ДА БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОРОС ФОНДАЦИЈА?

Странски служби на својот фејсбук профил објавија извадок од интервју на Ферид Мухиќ во кое тој кажува дека поранешниот претседател на ВМРО ДПМНЕ, Љупчо Георгиевски сакал да биде директор на Фондацијата Отворено општество (СОРОС) во Македонија.

Read More »
Close
WpCoderX