МАКЕДОНИЈА

И МАКЕДОНЦИТЕ ИЗЛАГААТ НА ПРОТЕСТИ ПОРАДИ ВИСОКИТЕ СМЕТКИ НА ЕВН

Иницијаторите на протестите против високите сметки за електрична енергија на средбата со претставниците на ЕВН Македонија добија одговор дека оваа компанија не е компетентна да ги решава нивните барања. Организаторите на советите на граѓаните на Скопје и Тетово, истакнаа дека по дадениот ултиматум од 10 дена, ЕВН излегло со идентично соопштение како пред неколку дена, односно дека нивните барања за ...

Read More »

Кире Лазаров во одбрана на криминалот и режимот на Груевски?

Kiril Lazarov Искрено,загрижен сум со случувањата последно време во нашата Македонија.�Чуствувам потреба како Македонец да го споделам своето мислење пред целата Македонска јавност.�Ги почитувам сите граѓани подеднакво во Република Македонија без разлика на нивната верска,национална и партиска припадност.�Драги Македонци,за да бараме почит од други и да ја добиеме прво треба сами себе да се почитуваме-За МАКЕДОНИЈА се работи!!!�Да го зачуваме ...

Read More »

10 жени кои го променија светот

Во целата човечка историја и во различните култури, жените секогаш биле соочени со бројни предизвици и неправди. Но науката, музиката, уметноста, политиката, модата и т. н. се обележани од успесите и постигнувањата на големи жени кои го променија светот. Тие покажаа што е слобода, ум, добрина, љубов, убавина и инспирација. И ако за миг сте си помислиле дека да бидете ...

Read More »

ПОРАКИ ОД ВАШИНТОН: ДА СЕ ФОРМИРА НОВА СТАБИЛНА ВЛАДА

Секојдневно пристигнуваат пораки до претседателот Ѓорѓе Иванов да си ја преиспита својата одлука која не е во согласност со демократските принципи во светот, како и Уставот на сопствената му држава Македонија. Доцна синоќа  пораката стигна  од  официјален Вашингтон. САД ги повикува сите страни во Македонија да бидат подготвени за компромис и да се формира нова постизборна Влада. „Искрено се надеваме ...

Read More »

Могерини изгуби трпение: Не си играјте со оган!!!

Високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини, на прес-конференцијата по завршувањето на советот на министрите за надворешни работи на ЕУ рече дека е загрижена за состојбата во Македонија и на политичарите им порача да не си играат со оган. – Колку сум загрижена? Загрижена сум, но се обидувам да научам да се издигнам над ...

Read More »

Лајчак: Македонија е пред распад?

– Ние не можеме на овие балкански држави да им обезбедиме веднаш да станат членови на ЕУ, но мораме да ја убедиме Унијата дека процесот на проширување на ЕУ треба да добие нова динамичност. Госпоѓата Могерини се врати многу фрустрирана од својата балканска турнеја, но за тоа ќе разговараме денеска на министерскиот состанок. Факт е дека Европската унија не е ...

Read More »

ТРАМП СО БОМБА ГО ЗАТРЕСЕ РЕЖИМОТ НА ГРУЕВСКИ ВО МАКЕДОНИЈА: АМЕРИКА ЗАБЕЛЕЖА ОГРОМНА КОРУПЦИЈА ВО СУДСТВОТО И СЛУЧАИ НАРАЧАНИ ОД ВЛАДАТА

МАКЕДОНИЈА Проблемите на Македонија во 2016 година остана во областа на политичката криза предизвикана од скандалот во 2015 со прислушувањето. Големата корупцијата и неуспехот на владата да го почитува владеењето на правото уште повеќе ја влоши состојбата на демократијата. Беше забележано дека Владата продолжува да врши притисок и ограничување на слободата на медиумите. Поконкретно, Репортери без граници забележуваат пад на слободата ...

Read More »

МОГЕРИНИ ДЕНЕС ЌЕ ДЕТОНИРА ЕКСПЛОЗИЈА ЗА СОСТОЈБАТА ВО МАКЕДОНИЈА

Високата претставничка на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини ќе ги извести денеска шефовите на дипломатијата на ЕУ за минатонеделената посета на Западен Балкан кога престојуваше во Црна Гора, Македонија, Србија, Косово, Албанија и БиХ. Во текот на посетата на регионот Могерини ја пренесе пораката дека ЕУ е приврзана за интеграција на Западен Балкан, дека вратите на ЕУ ...

Read More »

СЕ СПРЕМА ЛИ НОВА ВОЈНА? ГАЗЕТА: 3000 ВООРУЖЕНИ АЛБАНЦИ СЕ НА ТЕРИТОРИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА

Порталот “ГАЗЕТА” објави ударна вест во која се тврди дека повеќе од 3 000 Албанци од Косово влегле илегално на територијата на Македонија. Порталот пишува дека ситуацијата во Македонија е лоша и дека фали само чкорче за да пламне! Аналитичарот Саша Боројевич тврди дека има информации добиени од Бугарската тајна разузнавачка служба и дека во Македонија илегално се влезени повеќе ...

Read More »
Close
WpCoderX