МАКЕДОНИЈА

КРИМОСИТЕ ОД ТЕЛЕКОМ НЕМА КАЈ ДА БЕГААТ, ИДНИОВ МЕСЕЦ КАТИЦА ВЛАГА ВО ТЕЛЕКОМ СО 4-ЦА ДИРЕКТОРИ ОД ГЕРМАНИЈА

Специјалното јавно обвинителство пред први мај ќе има средба со осумтемина членови на Одборот на директори на македонскииот Телеком од Германија и Унгарија, откако и по четири обиди не доби судски налог за претрес во рамки на две истраги поврзано со масовното прислушување од 2008 до 2015 година, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од извори во компанијата кои поради чувствителноста на случајот и ...

Read More »

ШОК БОМБА!!! МАКЕДОНИЈА, БОСНА, СРБИЈА И ТУРЦИЈА НОКОГАШ НЕМА ДА ВЛЕЗАТ ВО ЕУ?

“Иако гласањето беше тесно во корист на измена на Уставот, тоа значи дека Турција се повеќе се оддалечува од владеењето на правото и демократијата. Исходот од гласањето е јасен сигнал против ЕУ “, рече тој во изјавата на агенција АПА. Kurtz рече дека сега се очекува јасен одговор на ЕУ, додавајќи дека конечно се бара искреност во односите меѓу ЕУ ...

Read More »

Иванов одби да се сретне со Билд

Претседателот Ѓорге Иванов нема да го прими поранешниот премиер и министер за надворешни работи на Шведска, Карл Билт кој е во посета на Македонија. Од Кабинетот на Иванов официјално велат дека во агендата на македонскиот претседател не е предвидена таква средба.‎ „Во агендата на претседателот не е предвидена таква средба“, посочуваат од неговиот кабинет. Билд кој на својот Твитер профил ...

Read More »

Демохристијаните Антонијо и Ѓеорѓиевска на Велигден повикуваат да се бесел Заев?

,,Не навредувајте го Јуда со Заев. Јуда имаше барем доблест да се обеси. “ Ова го напиша на својот ФБ профил демохристијанката Мери Георгиевска, инаку ќерка на режисерот и поранешен претседател на македонскиот Парламент Љубиша Георгиевски. Овој  пост-порака, кој очекувано потоа предизвикува коментари со пораки за смрт и самоубиство, е напишан токму на Велики петок, ден пред големиот христијански празник ...

Read More »

Ѓорге Иванов призна дека ДПМНЕ прифатиле двојазичност? Коалицијата меѓу ДПМНЕ и ДУИ беше договорена, во последен момент се случи нешто

Ѓорге Иванов во интервју за австрискиот дневен весник „Винер Цајтунг“ открива дека  коалиција  ВМРО-ДПМЕ – ДУИ била договорена, но ја растурил само еден телефонски повик пред да биде објавена: ,, По изборите на 11 декември, јас го сторив она што и јас и моите претходници секогаш сме го правеле, на победникот на изборите му се доделува мандатот за состав на ...

Read More »

ЈЕЛЕНА СПЕНЏАРСКА СУСПЕНДИРАНА ПОРАДИ НЕДОЛИЧНОТО ОДНЕСУВАЊЕ СО ГЛЕДАЧ НА КАНАЛ 5

Откако социјалните медиуми “експлодираа” со негативни критики за начинот на водење на утринската емисија на Канал 5 од страна на новинарката  Јелена Спенџарска, таа денеска е суспендирана од своето работно место. При денешното објавување на оваа информација, самиот водител од Канал 5, призна дека неговата колешка е суспендирана поради „недолично, непрофесионално и нечовечно однесување“. Ова е уште еден доказ дека социјалните ...

Read More »

ВРЕМЕ Е ШАРЕНИТЕ ПОВТОРНО ДА СЕ ВРАТАТ НА УЛИЦА

Можеби е време шарените да се вратат на улиците. Доста беше шетање на морони кои ниту ја знаат историјата, ниту знаат што бараат, ниту пак знаат што им треба. Мора да ја продолжиме борбата со борба против незнаењето и функционалната и апсолутна неписменост на граѓаните на Македонија. Се додека се држиме до идејата дека попаметниот попушта, ќе тонеме во ѓубрето ...

Read More »

Според Владо Јувановски земјотресот во Албанија е божја казна поради платформата во Македонија?

1. ПРВА работа што треба да ја направиш при земјотрес е да се откажеш од сите етнички и световни платформи. Тоа особено се препорачува, ако земјотресот се случува на исто место или во непостредна близина на потпишувањето на платформата. 2. ВТОРО, сега и секогаш и во сите векови да се откажеш од посакување и посегнување по туѓото. 3. ТРЕТО, да ...

Read More »

Брисел повторно испрати порака до Македонија: Итно да се формира Влада

Нова бриселска порака на македонска адреса – итно да се формира влада и да се избере претседател на Собранието. Несигурноста во земјата мора да заврши и сите партии да ги почитуваат резултатите од изборите. Брсиел  повторно со повик до шефот на државата да ја преиспита одлуката и да го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. „Го следиме развојот ...

Read More »
Close
WpCoderX