МАКЕДОНИЈА

НЕ ЗАПИРААТ! ВЛАСТА ПОВТОРНО КЕ ГИ ЗАДОЛЖИ ГРАЃАНИТЕ

Предупредуваме дека власта во заминување не смее да прави ништо што е на штета на граѓаните на Република Македонија! Владата во заминување сака утре да ги задолжи граѓаните 15 милиони евра повеќе од обврските што се стигнати за враќање оваа недела. Министерството за финансии според најавената аукција утре побарува 31.7 милиони евра! А за враќање се доспеани 15.8 милиони евра! ...

Read More »

ИВАНОВ ДЕНЕС ТРЕБА ДА ГО ДОДЕЛИ МАНДАТОТ

Денеска е последниот ден од десетте дена во кои претседателот на државата, Ѓорге Иванов, треба да го додели мандатот за формирање на новата влада „на партијата или партиите кои имаат мнозинство во Собранието“, по предвремените парламентарни избори одржани на 11 декември. „Претседателот на Република Македонија е должен во рок од десет дена од конституирањето на Собранието, мандатот за состав на Владата ...

Read More »

Граѓаните гневни!!! Им ги лапнаа 1 милион и 550 илјади евра за да не можат да го исчистат снегот

1 милион и 550 илјади евра добиле три приватни фирми за чистење на снегот и патиштата. Македонија пат ги договорила фирмите НБ-ТРАНС СОМПАНУ ДОО Тетово, ПЕРПАРИМИ Нухи Реџепи ДООЕЛ увоз-извоз с. Долно Строгомиште, Зајас, и ЈОСКАТРАНС-ТРЕЈД ДООЕЛ увоз-извоз Демир Хисар за извршување патни работи во зимски услови но и покрај тоа што вчера од Македонија пат тврдеа дека се подготвени да ...

Read More »

4 деца на видни функционери пронајдени издрогирани и смрзнати на Водно?

 Meri Nikolova Зошто јавноста крие дека пред два дена 4-ца наркомани заглавиле на Водно и биле спасени од студот. Дали се работи за дечиња од функционерчиња па се крие? Чисто од радозналост прашувам, кој и зошто го крие овој случај?

Read More »

АЛБАНСКИТЕ ПАРТИИ ИЗЛЕГОА СО ЗАЕДНИЧКИ ПАКЕТ ЗА ФОРМИРАЊЕ ВЛАДА! ЕВЕ ШТО ОПФАЌА

  Ние, претставниците на албанските политички партии во Македонија: “Демократската Унија за Интеграција, ”Коалицијата Преродба со БЕСА” и ”Алијансата за Албанците”; Почитувајќи ја слободната и демократска волја на албанските гласачи изразена на предвремените парламентарни избори во Република Македонија, на 11 декември; Во духот на Охридскиот Договор, на консензуалната демократија и потребата за исполнување на нормативните обврски кои произлегуваат од уставните ...

Read More »

(ВИДЕО) САМО ВО КРУШЕВО И ВО ВИТЛЕЕМ НА ВАКОВ НАЧИН СЕ НАЈАВУВА ХРИСТОВОТО РАЃАЊЕ

Крушево е единственото место во кое се одбележува Христијанскиот празник „Дева“ покрај Витлеем во Израел. Главната симболика на овој празник е Витлеемската ѕвезда, која била предвесник на раѓањето Христово. Дева, е славење на ѕвездата која ја следеле мудреците. Според адетот, малите деца кои ги симболизираат ангелите, со Витлеемската ѕвезда во рацете одат по домовите на крушевчани и пеејќи „Дева денес го ...

Read More »

БОКИ 13 ги нападна поповите: Што е попагански огновите или вашите ценовници за погреби, парастоси и крштевки

 Boki Jovanovski Utre e denot koga se palat koledarskite ognovi….. Tatko mi e kum na utresnata festa vo naseto omileno Taftalidje…. So sreka kumstvoto, Mile ❤😘😊 Denes cel den slusam po mediumi deka crkvata i svestenite odgovorni lica bile protiv ovoj obicaj, narekuvajki go paganski….. pa vaka sea da gi prasam javno sto e popaganski, dali ognovite kade lugeto naogaat ...

Read More »

ЃОРЃЕ ОВАА НЕДЕЛА ТРЕБА ДА ГО ДОДЕЛИ МАНДАТОТ ЗА СОСТАВУВАЊЕ ВЛАДА

По конституирањето на новиот состав на Собранието на 30 декември, течат роковите за формирање на новата Влада на Република Македонија. Претседателот на Република Македонија е должен во рок од десет дена од конституирањето на Собранието мандатот за состав на Владата да го довери на кандидат на партијата, односно партиите што имаат мнозинство во Собранието. Мандаторот, пак, во рок од 20 ...

Read More »

ЗАМИНАА СКРОЗ! ДПМНЕ ЈА ОБВИНУВА ОПОЗИЦИЈАТА ЗА ЕНОРМНОТО ЗАГАДУВАЊЕ

ВМРО-ДПМНЕ ја обвинува опозицијата дека таа е виновна за енормното загадување во земјава. Од партијата за прв пат излегоа на прес-конференција посветена на аерозагадувањето и ја обвинија СДСМ дека не презема никакви мерки иако ветила во предизборието. -Во моментов Куманово е најзагадениот град во Република Македонија со концентрација на ПМ 10 честички од 220 mg/m3. Очигледно е дека градоначалникот и ...

Read More »
Close
WpCoderX