МАКЕДОНИЈА

ХАН БАРА ШИРОКА ВЛАДА

Австрискиот политичар Јоханес Хан, кој воедно е и европски комесар задолжен за европската соседна политика и за преговорите за проширување на ЕУ, во своето обраќање до Парламентарното собрание на Советот на Европа се осврна на ситуацијата во Македонија и формирањето на новата влада. „Пред две години постигнавме договор со земјата кој има за цел да го поддржи процесот на реформи ...

Read More »

МЕРЦЕДЕСОТ ОД 600000 ЕВРА НА ГРУЕВСКИ ВО НОВАТА ИСТРАГА НА СЈО “ТЕНК”

Со наредбата за спроведување на истражната постапка во случајот „Тенк“ опфатени се две лица поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување од член 353 став 5 од КЗ, за дејствија случени во периодот од февруари 2012 година до крајот на октомври 2012 година. Во конкретниот случај постои основано сомнение дека со цел ...

Read More »

НОВА ЕКСПЛОЗИЈА НА СЈО! “ТАРИФА” И “ТЕНК” ОСОМНИЧЕНИ СЕДУМ СЛУЖБЕНИЦИ

Денес oва Јавно обвинителство, постапувајќи во предмети оформени по службена должност по повод јавно објавени разговори, отвори две нови истражни постапки под работен наслов „Тарифа“ и „Тенк“.   Со наредбата за спроведување на истражната постапка во случајот „Тарифа“ опфатени се седум лица поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување од член 353 ...

Read More »

МИЛЕНКО ПОБАРА ОД ТРАМП ДА ЕГЗЕКУИРА МАКЕДОНЦИ КОИ БИЛЕ СОРОСОИДИ? ДОСТАВИ И АДРЕСИ

Миленко Неделковски “Информацијава“ е за Братот Трамп, за да знае кога ќе почне да се справува со Сорос, од кои адреси да почне во Македонија. ПС Сликата во позадината на текстот, не е случајно избрана.

Read More »

ТРАМП ГО НОКАУТИРА РЕЖИМОТ НА ГРУЕВСКИ: ПРОТЕСТИТЕ СЕ БЕЛЕГ НА НАШАТА ДЕМОКРАТИЈА

Што се однесува до протестите во Америка во кои над 500 000 луге излегоа по улиците за да се спротистават на стапувањето на должност на Трамп како претседател на САД, на својот Твитер профил новиот американски претседател не само што не го спомна Сорос туку и не ни го осуди истите. Трамп пишува дека во најголемата демократија во светот изразување ...

Read More »

ЛУДНИЦА: СЕМЕЈСТВО ВО ТЕТОВО ЧУВА ВОЛЦИ КАКО ДОМАШНИ МИЛЕНИЧИЊА

Во топлата соба Теодора, Петар и Васе си ги пишуваат домашните работи и се подготвуваат за училиште. Со нив, легната на креветот е и Тара, нивното домашно милениче. Но Тара не е вобичаено домашно милениче. Таа е волчица стара осум месеци. Тара станува од креветот и оди прво кај Васе и бара тој да ѝ обрне внимание. На Петар му ...

Read More »

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ УЖИВА ВО СНЕЖНОТО КРУШЕВО

Неколку дена убавините на снежното Крушево реши да ги искористи и претседателот Иванов. Импресиониран од природната убавина на градот, претседателот на државата не изостави да прошета по крушевската чаршија, скијачките терени, крушевските улици како и да ги посети музеите и останатото културно богатство на градот. Иванов е сместен во претседателската вила во Крушево и според наши информации нема посебен повод за посетата, ...

Read More »

ОТЕЦ ОД МПЦ КОНТРАСОРОСОИД

Во засилената медиумска пропаганда за „десоросоизација” на Македонија, станаа дел и свештените лица од Македонската православна црква. Провладините медиуми го цитираат отец Ивица Тодоров од Скопската епархија на МПЦ, кој на својот Фејсбук профил ја „оценува” целта на Џорџ Сорос. -Целта е морална и генетска мутација, да го забрзаат светскиот процес на ентропија, односно празнење на духовните, менталните, интелектуалните и ...

Read More »

СНС Македониум: Тодор Петров е портпарол и активист во сенка на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на Светскиот македонски конгрес (СМК) Тодор Петров наместо да ги застапува националните интереси стана портпарол и активист, во сенка на ВМРО-ДПМНЕ, вели за „Мета“ заменик-претседателот на новоформираниот Семакедонски национален совет – Македониум, Никола Ставрески. Тој вели дека Семакедонскиот национален совет – Македониум е национална и непартиска организација, а разликата меѓу нив и СМК е што тие работата тимски и ...

Read More »
Close
WpCoderX