ПОЛИТИКА

Трајко со партиите зад затворени врати! Што договараат?

Партиите попладнево повторно седнаа на заедничка маса со претседавачот со конститутивната седнца на новиот парламент Трајко Вељаноски.Координацијата е скриена од јавноста без присуство на медиумите. Иако во текот на вчерашниот ден беше договорен соодносот на членовите на Комисијата за избор и именување, денеска новата замка или како што вели опозицијата е прашањето кој ќе биде претседател на Комисијата. Состанокот кај ...

Read More »

Хан го испегла Груевски? Деновиве Иванов ќе го додели мандатот?

„Одложувањата во овие неколку месеци веќе и штетат и на економијата на земјата. Повикуваме на брзо формирање на нова влада која ќе биде посветена на спроведувањето на заостанатите реформи. Од партиите и новата влада се очекува да го спроведат во целост Договорот од Пржино. Конкретно, ги повикуваме сите да се воздржат од било какви акции и изјави кои може да ...

Read More »

НЕМА ДА СТИГНЕ ЗА ХАН! ИВАНОВ СВОЈОТ ТЕРМИН ГО ОТСТАПУВА ЗА СРЕДБА СО „БЕТМЕН ВЕЛИТ“ И ИНИЦИЈАТИВАТА

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од кабинетот на претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во работна посета на Унгарија, во Македонија ќе се врати доцна вечер, при што нема можност за средба со еврокомесарот Хан. Дека Иванов во својата агенда не планирал средба со ...

Read More »

Пораки за упад во гимназијата во Прилеп: Влезете внатре да ги исплашите комуњарите

Висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп испратил порака на Вибер до членови на Унија на Млади сили во Прилеп од кои го побарал денешниот упад во гимназијата Мирче Ацев за како што пишал во пораката „да ги исплашат комуњарите“. Лицето кое до А1он ја испрати пораката вели дека е член на ВМРО-ДПМНЕ, но дека секој родител треба да го види ...

Read More »

ГРУЕВСКИ ЈА ПРИФАТИЛ АЛБАНСКАТА ПЛАТФОРМА ВО ВЛАДИН ДОКУМЕНТ ВО 2015 ГОДИНА

Платформата на ДУИ за албанските прашања не е новост за претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, открива НОВАТВ користејќи се со официјалните документи објавени на страната на Владата. Не само што не е новост, туку од позиција на премиер Груевски во детали преговарал за точките од актуелната платформа која се наментна како средство за натпревар во наводна патриоштина од инволвираните страни ...

Read More »

Се припржува Пржино 3?

Еврокомесарот за добрососедска политика и за проширување, Јоханес Хан, во вторник ќе допатува во Скопје, заедно со тројцата европратеници Едвард Кукан, Иво Вајгл и Кнут Флекенштајн, потврди денеска портпаролката на Евопската комисија, Маја Коцијанчич. – Како што можете да видите на агендата, комесарот Хан во вторник, на 21 март, ќе патува во Скопје, заедно со тројцата европратеници кои добро ги ...

Read More »

Ориѓански: Или ќе го изберете ВМРО и ќе ја изгубите Македонија или ќе ја изберете Македонија и ќе го отстраните ВМРО!

„Овде сѐ уште ме задржува гробот на мојот татко и мојата мајка, која пред една недела беше жестоко пцуена и навредувана од овие лудаци. Да заборавам, да простам? Не, јас немам никаква врска со нив, со оваа мутација на она што некогаш беше питом и музикален народ“. Резигниран, но дециден, концизен и јасен е Златко Ориѓански. Разговорот со гуруто на ...

Read More »

,,Дечки, јас сум тука, Сеад Кочан го нема.

,,Дечки, јас сум тука, Сеад Кочан го нема. Нема потреба од потерници и измислици, вашите лаги се пробиени и разобличени. Дел од ова што сте го навеле, веќе постои, дел никогаш нема да се случи. Дополнително, мека форма на конфедерација? Сериозно? Знаете воопшто што значи тоа и како се изведува? Штедете ги парите на партијата, не ги арчете џабе, ќе ...

Read More »

Со платформата се заштитуваат злосторствата на досегашната власт

Платформата на албанските партии ги подели и академците на МАНУ, кои денеска расправаа во жешка атмосфера. Едни сметаат дека платформата е десетабилизација на државата и алатка која и оди во полза на досегашната власт, и истата не претставува заштита на правата на Албанците. Други пак, ја оценија како националистичка и иредентистичка. Тука, меѓудругите говореше и професорката и писателка, академик, Катица ...

Read More »
Close
WpCoderX