ПОЛИТИКА

ВМРО-ДПМНЕ го обвинува раководството на СДСМ за дружба со криминалци

Криминалците блиски до (лидерот на СДСМ Зоран) Заев завршија во притвор заради тоа што го труеја Скопје со кокаин долго време, обвинија од ВМРО-ДПМНЕ. „Дали аболицираниот криминалец Зоран Заев знаеше за црниот бизнис со дрога на неговиот пријател? Дали аболицираниот Заев му помагал на својот пријател во трговијата со наркотици и дали од сето тоа земал пари за себе или ...

Read More »

КОМАНДАНТ СОКОЛИ: ТОГАШНАТА ВЛАСТ Е СЦЕНАРИСТ ВО ДИВО НАСЕЉЕ

Мартонскиот судски проце за обвинетите во случајот Кумановска Дива населба стартува со сведочења за престрелките на 9 и 10 мај 2015 година. Сами Укшини, познат како командант Соколи во својот исказ кажа дека Мирсад Ндрецај и Бег Ризај биле организатори на настанот, тврдејќи дека неговото вклучување во групата било со цел да ги убеди двајцата да се повлечат од замислата, ...

Read More »

СРЕДБАТА НА АЛБАНСКИТЕ ПАРТИИ ЗАВРШИ! ЗАЕВ ЌЕ ГИ ДОБИЕ ПОТПИСИТЕ

– Во иднина овие средби треба да се држат во Собрание. Дебатиравме околу законот за Албански јазик. Закон ќе предлага ова тело, работиме на предлог кој ќе ги задоволува потребите на Албанците, рече Села. Тој кажа дека ставовите се јасни дека потписи за мандат на Заев ќе ги дадат, но тоа не значи и поддршка за Влада. Македонските партии прават ...

Read More »

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ е синоним за криминал во Република Македонија

Преку центарот за комуникации ВМРО ДПМНЕ утрово се огласи со нов соопштение, а повод повторно е СДСМ и нивниот лидер Зоран Заев. Во продолжение интегрално ви го пренесуваме дописот од ВМРО ДПМНЕ: „Се што прават челниците на партијата водена од аболицираниот криминалец Зоран Заев е обид за изигрување на законот. Поранешниот новинар Мухамед Зекири донирал 180.000 денари за кампањата на ...

Read More »

ДПМНЕ ПРОДОЛЖУВА ДА ТОНИ, ЧЛЕНОВИ БАРААТ МОДЕРНИЗАЦИЈА И ОСТАВКИ НА ПРВИТЕ ЛУЃЕ

Политичката иницијатива Внатрешната иницијатива за модернизација и демократизација на ВМРО-ДПМНЕ испраќа манифест со цел модернизација и демократизација на партијата ВМРО-ДПМНЕ. „Тргнувајќи од историската автентичност на ВМРО како единствено македонска организација, нераскинливо вградена во конституирањето на Република Македонијa како независна држава, а согледувајќи ја актуелната состојба во која западнаа Државата и Партијата, преку овој Манифест пред јавноста се објавува функционирањето на ...

Read More »

АЛБАНЦИТЕ ОДЛУЧУВААТ, СДСМ ЧЕКА ПОТПИСИ

И го врати во СДСМ нацрт-законот за албанскиот јазик, а во прилог има и свое мислење за неколку клучни прашања кои се однесуваат на неговиот статус, спроведувањето и усогласувањето со Уставот, дознава Алсат-М. Кога прашањето на албанскиот јазик ќе биде прифатен од двете страни, тогаш партијата на Ахмети, се очекува да го собере претседателството за да донесе одлука за потписите. Претходно, ...

Read More »

АРИФИ: ИСПЛАШЕНИ СЕ ОД КОАЛИЦИЈАТА ШТО СЕ СПРЕМА СО СДСМ ПА ПРАЌААТ ИНСПЕКЦИИ

Засилените инспекциски контроли во општините кои ги водат функционери на ДУИ се политички мотивирани во пресрет на формирањето на новата влада, смета Теута Арифи, градоначалничката на Тетово и потпретседателка партијата. – Јас не верувам дека ваквите контроли се вршат во интерес на градот. Да сакале да работат во интерес на граѓаните, државните институции би проверувале каде завршиле парите за водоводот ...

Read More »

ДПМНЕ: ГРАЃАНИТЕ ЌЕ ГО КАЗНАТ НЕРАБОТНИКОТ ЖЕРНОВСКИ ЗА СКАПИТЕ ЗАБАВИ И БОЕМСКИ УЛИЦИ

Илија Илијовски, Претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Центар и советник во Општина Центар, во изјава за медиумите рече дека „граѓаните на Општина Центар на следните локални избори ќе стават крај на ваквото расипничко однесување и неодговорно работење на Андреј Жерновски“. „Помина времето на слаткоречиви политичари кои многу ветуваат, а ништо не работат. Ова треба да му биде јасно на неработникот Андреј ...

Read More »
Close
WpCoderX