ПОЛИТИКА

(ФОТО) ХАН УШТЕ УТРЕНСКИ ПОЧНА СО ПЕГЛАЊЕ, ПРВ Е ДИМИТРИЕВ

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, утринава се сретна со премиерот Емил Димитриев, со кој разговараше за ситуацијата во земјата по предвремените парламентарни избори, одржани на 11 декември минатата година. Детали од средбата засега не се откриваат, а Хан од средбата објави фотографија на социјалната мрежа „Твитер“ со краток опис. „Го почнав работниот ден во Скопје со разговор ...

Read More »

ГРУЕВСКИ И ВМРО-ДПМНЕ НЕМА ДА БИДАТ ДЕЛ ОД НОВАТА ВЛАДА

Владеачката ВМРО-ДПМНЕ е исклучена од преговорите за нова македонска влада, а лидерот Никола Груевски предупреди дека „секој кој ќе формира коалиција без најсилната партија, може да очекува проблеми“, пренесува Радио-телевизија Србија. Српската државна телевизија посебно се осврнува на изјавата на Груевски после средбата со претставниците на ОБСЕ во Македонија за тоа дека „мораат да знаат дека се соочуваат со проблеми ...

Read More »

ДПМНЕ СЕ ЗАКАНИ СО КРВОПРОЛЕВАЊЕ И РУШЕЊЕ НА ДРЖАВАТА ДОКОЛКУ СДСМ ФОРМИРА ВЛАДА?

Состојбата во Република Македонија е зрела за одржување нови предвремени парламентарни избори поради тесното мнозинство кое би било направено. Ова го истакна лидерот на ВМРО­ДПМНЕ Никола Груевски на денешната средба со амбасадорот на Мисијата на ОБСЕ во Република Македонија, Нина Соумалаинен одржана на нејзино барање запрашан во врска со создавање владина коалиција. Како што соопшти партијата, на средбата на која ...

Read More »

СОВЕТНИКОТ ОД ВМРО НП СЕ ВРАТИЛ ВО КОАЛИЦИЈА СО СДСМ

иПортал дознава дека членот на совет на општина Струмица од ВМРО-Народна партија за кого вчера медиумите објавија дека преминал во ВМРО-ДПМНЕ, денеска се враќа назад во коалицијата со СДСМ. Како што дознаваме, истиот бил изманипулиран од високи функционери на владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Според ова, мнозинството во советот останува во рацете на СДСМ и коалицијата. Во текот на денот очекуваме повеќе информации поврзани со ...

Read More »

ВМРО ДПМНЕ: ВО ВРЕМЕ НА СДСМ ДА НЕ НЕ БЕШЕ ЗАГАДЕНО?

„СДСМ е партијата која воопшто не го ни мереше загадувањето на воздухот и со овој проблем се справуваше така што го пикаше под тепих. Нема мерење, нема загадување – тоа беше девизата на СДСМ”, реагираа од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на Дамјан Манчевски од СДСМ кој побара итно справување со загадувањето на воздухот. Од партијата соопштија дека проблемот со загадувањето на ...

Read More »

СЛЕДНИТЕ 2 ДЕНА СДСМ ЌЕ ЈА ОБЈАВИ НОВАТА ВЛАДА СО ЗАЕВ ПРЕМИЕР

Во политичкиот кампус на СДСМ се во очекување на потписите за формирање на идната влада. СДСМ очекува во наредните два дена да ги собере потребните потписи за да добивање на мандат за формирање влада, велат од оваа пратија за телевизија 24. Во меѓувреме, од партијата на Ахмети бараат дополнително време за размислување. Во моментов главната точка околку која спорат дуи ...

Read More »

АПАШЛУК И ВО СДСМ! УШТЕ НЕ ДОЈДЕНИ НА ВЛАСТ ЗЕКИРИ ОД СДСМ КУПИ ВТОР СТАН И ЏИП БМВ X5

Воопшто не е јасно како може за една година со толкава плата да се стекне толкав имот, а од друга страна да немаш пријавено никаков дополнителен приход. А ако може да му се верува на Заев, Мухамед Зеќири го примил на работа за децата да не му бидат гладни, за сега наеднаш истиот тој Зеќири да пријави вистинско богатсво на ...

Read More »

ЛИБЕРТАС: ЃОРЧЕВ Е СВИРКАЧОТ НА КОНГРЕСМЕНОТ КРИС

Либертас од дипломатски извори дознава дека кредибилниот извор односно конекцијата на конгресменот Смит со врвот на ВМРО ДПМНЕ е пратеникот од оваа партија Влатко Ѓорчев. Тој ја искористил блискоста на конгресменот Смит со таткото на неговата сопруга која е Американка. Ѓорчев го запознал конгресменот Смит и со Никола Груевски пред предвремените парламентарни избори кога заедно со него и министерот Поповски престојуваа ...

Read More »

Шилегов: Ќе има нова Влада

СДСМ е целосно посветен на изнаоѓање брзо и ефикасно решение за формирање нова Влада на Република Македонија, изјави денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, одговарајќи на новинарско прашање дали наскоро може да се очекува договор за парламентарно мнозинство. Во однос на изјавата на портпаролот на ДУИ, Бујар Османи дека без договор за Влада нема потписи, Шилегов рече дека сите политички ...

Read More »
Close
WpCoderX