ПОЛИТИКА

ЕКСПЛОЗИЈА ОД ДУИ ЗА ДПМНЕ! НИШТО ОД КОАЛИЦИЈАТА, ДУИ БАРА ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА СЈО И ДВОЈАЗИЧНОСТ

  Централното претседателство на ДУИ денеска треба да донесе и формална одлука за почеток на преговорите со ДПМНЕ.  Иако голем дел од членството во ДУИ негодува за повторно коалиција со Никола Груевски, сепак Али Ахмети вели дека и тоа е опција. После заседавањето во Мала Речица ДУИ ги постави следните преговарачки цели 1 Продолжување мандатот на СЈО 2 Двојазичност 3 ...

Read More »

СЕЛА: ГРУЕВСКИ НЕМА МНОЗИНСТВО, НЕПРАВЕДНО МУ Е ДОДЕЛЕН МАНДАТОТ

„Не знам колку треба да важи овој принцип за коалиција со мандатар кој е обвинет за многу дела. Не знам дали овој принцип треба да важи во овој момент, бидејќи мора да напоменеме дека Претседателот Иванов неправедно му го даде нему, а Уставот предвидува мандатот да го добие оној кој има мнозинство во парламентот, а јас колку што знам Никола ...

Read More »

И Зијадин Села против Заев: Добро е што Ахмети не му попушта на Заев

Добро е што лидерот на ДУИ не му попуштал на лидерот на СДСМ во однос на правењето влада, ова се ставовите на Зијадил Села од Алијанската на Албанците изнесени во емисијата „Клик Плус“ на телевизијата „ТВ21“. Заев доцни. Добро е што Али Ахмети не попушта ни со Заев. Јас никогаш не сум верувал дека Македонците се великодушни. Јас верувам во ...

Read More »

ГРУЕВСКИ И АХМЕТИ УТРЕ КЕ ЈА ОБЈАВАТ КОАЛИЦИЈАТА

Под наслов „ Ексклузивно: Груевски и Ахмети во петок ќе ја објават коалицијата, еве ги условите!“, „Лајм“ пишува дека иако го нема легитимитетот на албанските гласачи, ДУИ и нејзиниот претседател Али Ахмети се пред финализирање на разговорите за формирање на новата влада. Според партиски извори, врз основа на динамиката на преговорите, извесно е дека ќе се постигне договор до петок ...

Read More »

Груевски ги ситни 20-те дена кои му ги додели претседателот Иванов!

Мандатарот Никола Груевски ги ситни 20-те дена кои му ги додели претседателот Ѓорѓе Иванов за состав на нова влада. Но, наместо да се зголемуваат шансите дека старите партнери, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, одново ќе ја обноват „врската“, се повеќе се навестува дека коалицијата нема повторно да се обедини во власта, туку се подготвува за нови избори. Ахмети верен до гроб Оваа ...

Read More »

Во Македонија е завршено времето на политичари кои владеат со провокации

Тема на разговорот беше потребата од продолжување на демократските процеси во Македонија и формирање нова, силна, посветена Влада кон реформските приоритети. – Мнозинството граѓани на Македонија дадоа поддршка за демократска Македонија наспроти режим. Режимот е срушен со пенкало и глас. Исто така, силна поддршка од граѓаните доби концептот на заедништво за којшто се определи СДСМ, наспроти концептот на поделби на ...

Read More »

ДУИ: НЕМА ДА ОБЈАВИМЕ НИКАКВА КОАЛИЦИЈА СО ДПМНЕ

ДУИ ја демантира веста дека в петок ќе ја објави коалицијата ВМРО-ДПМНЕ. Веста попладнево како ексклузивна ја објави порталот на весникот на албански јазик Лајм.мк, повикувајќи се на неименувани партиски извори од ДУИ. Сепак, во ДУИ за САКАМДАКАЖАМ.МК велат дека не е вистина оти в петок ќе ја објават коалицијата. Во ВМРО-ДПМНЕ, чиј лидер Никола Груевски вчера од претседателот Ѓорге ...

Read More »

Новковски: Ке одолговлекуваат спротивно на договорот од Пржино

Според универзитетскиот професор Ненад Новковски, максимално ќе се одолговлекуваат сите постапки како што беше случајот и со Иванов кој чекаше последен ден од рокот да го даде мандатот. -Со што би се добиле некаде околу два месеци на располагање на оваа гарнитура да ги доврши своите активности кои ги започнала, спротивно на договорот од Пржино каде што има сосема поинакви ...

Read More »

АХМЕТИ СО ОСТРИ НАПАДИ КОН СДСМ! НА ПОВИДОК КОАЛИЦИЈА ДПМНЕ – ДУИ?

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека без прифаќање на платформата на албанските партии подоброо е да има нови избори оти инаку тешко дека е можно да се формира влада. Ова го изјави вечерва во интервју за телевизијата „ТВ 21“ потенцирајќи дека од ова не би имало подобро решение доколку ниедна од преговарачките страни не ја прифати нивната платформа. Зашто ...

Read More »
Close
WpCoderX