ПОЛИТИКА

ИЗЈАВАТА НА ВАЈГЛ Е ПОТВРДА ДЕКА ГРУЕВСКИ ИСКЛУЧИВО ЗА ЛИЧНИ ИНТЕРЕСИ ЈА ПРОДЛАБОЧУВА ПОЛИТИЧАТА КРИЗА

Сите политички партии и институции мора да им отворат пат на демократските процеси во Македонија, бидејќи тоа е избор на граѓаните, повика СДСМ. „Слушна јавноста во Македонија од пратеник од европскиот парламент, кој беше дојден во Македонија заедно со еврокомесарот Хан, дека Никола Груевски бил решен да оди ‘до крај’ затоа што не сакал ‘да оди во затвор’. Ова е ...

Read More »

Државата гори, Поповски гледа фудбал во Лихтенштајн

Вицепремиерот, министер за надворешни работи и пратеник Никола Попоски на враќање од Америка отиде да го гледа синоќешниот фудбалскиот натпревар во Вадуц меѓу домаќинот Лихтенштајн и Македонија, јавија локалните медиуми.   Попоски, кој беше во Вашингтон на самит посветен на борбата против терористичката група Исламска држава и таму се ракуваше со државниот секретар Рекс Тилерсон, вчера се сретна со колешката ...

Read More »

Шеќеринска: На Илија Димовски може да му се случи Оливер Андонов

Во овој момент наша цел е да се стави крај на блокирано и затворено собрание и наша цел е тоа да се случи и ќе преземеме се тоа да се случи. Ако одлучи парламентарното мнозинство тогаш Димовски ќе биде претседател на комисија за избори и именување-рече заменик претседателот на СДСМ Радмила Шекеринска во емисијата на Тв 24 Отворено.  

Read More »

Трајко со партиите зад затворени врати! Што договараат?

Партиите попладнево повторно седнаа на заедничка маса со претседавачот со конститутивната седнца на новиот парламент Трајко Вељаноски.Координацијата е скриена од јавноста без присуство на медиумите. Иако во текот на вчерашниот ден беше договорен соодносот на членовите на Комисијата за избор и именување, денеска новата замка или како што вели опозицијата е прашањето кој ќе биде претседател на Комисијата. Состанокот кај ...

Read More »

Хан го испегла Груевски? Деновиве Иванов ќе го додели мандатот?

„Одложувањата во овие неколку месеци веќе и штетат и на економијата на земјата. Повикуваме на брзо формирање на нова влада која ќе биде посветена на спроведувањето на заостанатите реформи. Од партиите и новата влада се очекува да го спроведат во целост Договорот од Пржино. Конкретно, ги повикуваме сите да се воздржат од било какви акции и изјави кои може да ...

Read More »

НЕМА ДА СТИГНЕ ЗА ХАН! ИВАНОВ СВОЈОТ ТЕРМИН ГО ОТСТАПУВА ЗА СРЕДБА СО „БЕТМЕН ВЕЛИТ“ И ИНИЦИЈАТИВАТА

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од кабинетот на претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во работна посета на Унгарија, во Македонија ќе се врати доцна вечер, при што нема можност за средба со еврокомесарот Хан. Дека Иванов во својата агенда не планирал средба со ...

Read More »

Пораки за упад во гимназијата во Прилеп: Влезете внатре да ги исплашите комуњарите

Висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп испратил порака на Вибер до членови на Унија на Млади сили во Прилеп од кои го побарал денешниот упад во гимназијата Мирче Ацев за како што пишал во пораката „да ги исплашат комуњарите“. Лицето кое до А1он ја испрати пораката вели дека е член на ВМРО-ДПМНЕ, но дека секој родител треба да го види ...

Read More »

ГРУЕВСКИ ЈА ПРИФАТИЛ АЛБАНСКАТА ПЛАТФОРМА ВО ВЛАДИН ДОКУМЕНТ ВО 2015 ГОДИНА

Платформата на ДУИ за албанските прашања не е новост за претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, открива НОВАТВ користејќи се со официјалните документи објавени на страната на Владата. Не само што не е новост, туку од позиција на премиер Груевски во детали преговарал за точките од актуелната платформа која се наментна како средство за натпревар во наводна патриоштина од инволвираните страни ...

Read More »

Се припржува Пржино 3?

Еврокомесарот за добрососедска политика и за проширување, Јоханес Хан, во вторник ќе допатува во Скопје, заедно со тројцата европратеници Едвард Кукан, Иво Вајгл и Кнут Флекенштајн, потврди денеска портпаролката на Евопската комисија, Маја Коцијанчич. – Како што можете да видите на агендата, комесарот Хан во вторник, на 21 март, ќе патува во Скопје, заедно со тројцата европратеници кои добро ги ...

Read More »
Close
WpCoderX