ПОЛИТИКА

ДПМНЕ: ГРАЃАНИТЕ ЌЕ ГО КАЗНАТ НЕРАБОТНИКОТ ЖЕРНОВСКИ ЗА СКАПИТЕ ЗАБАВИ И БОЕМСКИ УЛИЦИ

Илија Илијовски, Претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Центар и советник во Општина Центар, во изјава за медиумите рече дека „граѓаните на Општина Центар на следните локални избори ќе стават крај на ваквото расипничко однесување и неодговорно работење на Андреј Жерновски“. „Помина времето на слаткоречиви политичари кои многу ветуваат, а ништо не работат. Ова треба да му биде јасно на неработникот Андреј ...

Read More »

АНКЕТА: НА НОВИ ИЗБОРИ ВМРО БИ ИЗГУБИЛО КАТАСТРОФАЛНО ОД СДСМ

Евентуалните нови избори, за кои притиска ВМРО ДПМНЕ, а срамежливо ги поттикнува и ДУИ, ќе донесат дополнително губење пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и посебно на ДУИ во однос на претходните избори, во полза на СДСМ и Беса. Ова го покажува најновата анкета на М-Проспект и Институтот за демократија изработена за МЦМС и Телма. Граѓаните сакаат формирање влада, а не нови избори. ...

Read More »

ОД УМС БУТЕЛ СЕ ЗАКАНИЈА ДЕКА ЌЕ КОЛАТ

„Некаде со добро, некаде со нож“, пишува на повикот на кој е Ќосето, со ножот во рака. Претходно Груевски лично, а потоа и високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ,посебно пред ДИК се повикуваа на методите на Ќосето за решавање на проблемите во државава.

Read More »

ГОШЕВ: ЗЛОТО МОРА ДА ГО ПОБЕДИМЕ ИНАКУ ЌЕ НИ СЕ РАСПАДНЕ ДРЖАВАТА

“Ние имаме украдена држава од една група која што се инсталира како мафија. Немаме компетентни институции туку заробени институции кои што се сведуваат на поединечната волја. Нашата криза од тука произлегува, ние треба тоа зло да го победиме. Од Македонија бегаат македонци, албанци, турци, роми, сите бегаат од државата. Целиот овој регион се празни а ние сме дефинитивно најлошиот случај и ...

Read More »

Коалициониот партнер на Груевски, Стоилковиќ, ги нападна Америка и ЕУ порачавајќи дека албанците требало да бидат со Русија

Иван Стојиљковиќ за Сител: Македонија треба да има и друга политичка алтернатива во надворешната политика со оглед на јакнењето на економското влијание на Кина и на Русија. Платформата на Албанците не смее да се прифати. ДУИ мора и секако ќе коалицира со ВМРО ДПМНЕ. ЕУ се меша во внатрешните работи на Македонија наспроти тоа што го зборувал Хан. Се на ...

Read More »

Ахмети побара, Заев исполни!

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ги подготвува писмените материјали, што лидерот на ДУИ, Али Ахмети ги побара во текот на вчерашниот ден, како гаранција за платформата која за ДУИ и албанските политички партии претставува основа за преговори за состав на нова Влада. Претседателот на СДСМ порача дека тие ќе имаат сериозен пристап во преговорите и дека се отворени за разговор ...

Read More »

Попова: Жерновски потроши рекордни 1,2 милиони евра за две улички

– Денеска сакаме да го потсетиме Жерновски на сите лажни ветувања што ги даде пред граѓаните на Општина Центар, а можеше да ги реализира со овие 1,2 милиони евра. Изградба на ново училиште во Капиштец и тоа во првата година од мандатот, но поминаа веќе четири години, а училиште сè уште нема; поставување на енергетски ефикасни фасади на основните училишта; изградба на безбедни училишни ...

Read More »

ЗАЕВ: СДСМ ЌЕ ГО ДОБИЕ МАНДАТОТ

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска ја информираше турската амбасадорка Еркал Кара за текот на процесите за формирање нова влада во Македонија, соопштија од партијата. – Над 612.000 граѓани од сите етнички заедници гласаа за промени и за развој на Македонија во духот на европските демократски вредности. Очекуваме дека во брзо време ќе го добиеме мандатот и дека ќе ја ...

Read More »
Close
WpCoderX