ПОЛИТИКА

Адеми до ДПМНЕ: Што ќе правите кога Талат за 10 дена ке биде претседател на Собрание

– Јас не предлагам двајца-тројца кандидати, предлагам само еден, Талат Џафери. Не сакате да слушате добронамерен совет. До вчера новото мнозинство се жалеше, денес нешто вие се жалите – рече пратеникот Адем, обраќајќи се кон пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Тој им предложи излез од ситуацијава – Комисијата не избира само претседател на Собранието, избира и други тела! – Талат можеби нема ...

Read More »

Вељановски му се нафрли на пратениците и ги нарече прости и некултурни

Од каде ви е заклучокот дека не ни одговара избор на Комисијата? И таму имаме мнозинство. Пет дена се бореше да станеш претседател на Комисијата, сега 9 дена ја дерогираш Комисијата, му се обрати Оливер Спасовски од СДСМ на пратеникот на ВМРО ДПМНЕ, Илија Димоски. – Третата точка нека си остане, да преминеме на четвртатата точка за избор на претседател ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ има план како на сила да ја реализира тиранската платформа

ВМРО-ДПМНЕ во своето редовно утринско соопштение наведува дека главно прашање на јавноста е колку лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и неговите најблиски соработници имаат, како што велат, украдено, рекетирано, затаено бидејќи по ниедна цена не помислуваат да ги отфрлат уцените и да се откажат од распродажбата на националните и државни интереси. „Станува сè поочигледно дека со предавници, лажговци и со ...

Read More »

СДСМ СЕПАК ЌЕ ГО ОСТАВАТ ВЕЉАНОВСКИ ДА СЕ ИЗБЛАМИРА ДО КРАЈ

Пратениците на коалицијата предводена од СДСМ се откажаа од репликите и контрарепликите и го обвинија  претседавачот на конститутивната седница Трајко Вељаноски дека е главен виновник што  Собранието од 30 декември лани до сега нема избрано претседател. Од новото парламентарно мнозинство што го сочинуваат коалицијата на СДСМ и партиите на Албанците во Македонија за САКАМДАКАЖАМ  открија дека во понатамошните продолженија  на седниците ...

Read More »

Трајко Вељановски немал намера да стане од пратеничкото столче

Александар Кирацоски на денешното осмо продолжение на собраниската конститутивна седница го повика на одговорност претседавачот Трајко Вељаноски, истакнувајќи дека тој е клучот за разрешницата на кризата. -Ако работеше деловнички, зборот на 90 отсто од пратениците ќе им беше одземен, точката ќе беше завршена, ќе изберевме претседател, па дури и нова влада на Македонија. Затоа господине Вељаноски или работете во интерес на ...

Read More »

Пратениците од СДСМ го напуштија Собранието, остана само Заев сам да се пресмета со режимот

Пратениците од СДСМ и од коалицијата ја напуштија седницата се повлекоа во клубот на пратеници во Собранието. – Нема потреба да седиме во салата и да ги слушаме како верглаат в место. Оставивме неколкумина и така ќе се менуваме за да имаме контрола на дебатата – изјави за Плусинфо еден од пратениците на СДСМ. Собраниската седница останаа да ја следат ...

Read More »

За Артан Груби било во ред што ВМРО го блокира Собранието

Артан Груби го оправдува блокирањето на парламентот од страна на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, велејќи дека такво нешто правеле и ДУИ, но и СДСМ. Прашан за пораките на Туск и на високите претставници на Брисел за кризата, Груби во емисијата “200” го повтори својот став дека кризата во Собранието може да трае подолго од очекуваното, па дури и до четири години. ...

Read More »

Заев: Имаме парламентарно мнозинство од 67 пратеници, кое што има, не само право, туку и обврска да избере претседател на Собранието

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од генералниот секретар, Оливер Спасовски денеска се сретна со шефот на НАТО канцеларијата во Македонија, Горазд Бартол. Тема на разговорот беше процесот на формирање на новаата Влада во Р.Македонија и потребните реформски процеси за да се отворат перспективите кон ЕУ и НАТО. – Приоритет на новата реформска Влада ќе биде членството во НАТО, соопшти ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира Собранието се до распишување нови избори

Извор: Алсат ВМРО – ДПМНЕ нема да ја напушти говорницата на Собранието се до распишување на нови парламентарни избори. Во објаснувањето до медиумите, еден од најактивните пратеници од оваа партија Илија Димовски, изјави дека неговата партија нема ништо против изборот на пратеникот на ДУИ Талат Џафери за спикер, но бара целосно расветлување на договорот меѓу партиите на парламентарното мнозинство каде ...

Read More »
Close
WpCoderX