ПОЛИТИКА

ГОШЕВ: ЗЛОТО МОРА ДА ГО ПОБЕДИМЕ ИНАКУ ЌЕ НИ СЕ РАСПАДНЕ ДРЖАВАТА

“Ние имаме украдена држава од една група која што се инсталира како мафија. Немаме компетентни институции туку заробени институции кои што се сведуваат на поединечната волја. Нашата криза од тука произлегува, ние треба тоа зло да го победиме. Од Македонија бегаат македонци, албанци, турци, роми, сите бегаат од државата. Целиот овој регион се празни а ние сме дефинитивно најлошиот случај и ...

Read More »

Коалициониот партнер на Груевски, Стоилковиќ, ги нападна Америка и ЕУ порачавајќи дека албанците требало да бидат со Русија

Иван Стојиљковиќ за Сител: Македонија треба да има и друга политичка алтернатива во надворешната политика со оглед на јакнењето на економското влијание на Кина и на Русија. Платформата на Албанците не смее да се прифати. ДУИ мора и секако ќе коалицира со ВМРО ДПМНЕ. ЕУ се меша во внатрешните работи на Македонија наспроти тоа што го зборувал Хан. Се на ...

Read More »

Ахмети побара, Заев исполни!

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ги подготвува писмените материјали, што лидерот на ДУИ, Али Ахмети ги побара во текот на вчерашниот ден, како гаранција за платформата која за ДУИ и албанските политички партии претставува основа за преговори за состав на нова Влада. Претседателот на СДСМ порача дека тие ќе имаат сериозен пристап во преговорите и дека се отворени за разговор ...

Read More »

Попова: Жерновски потроши рекордни 1,2 милиони евра за две улички

– Денеска сакаме да го потсетиме Жерновски на сите лажни ветувања што ги даде пред граѓаните на Општина Центар, а можеше да ги реализира со овие 1,2 милиони евра. Изградба на ново училиште во Капиштец и тоа во првата година од мандатот, но поминаа веќе четири години, а училиште сè уште нема; поставување на енергетски ефикасни фасади на основните училишта; изградба на безбедни училишни ...

Read More »

ЗАЕВ: СДСМ ЌЕ ГО ДОБИЕ МАНДАТОТ

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска ја информираше турската амбасадорка Еркал Кара за текот на процесите за формирање нова влада во Македонија, соопштија од партијата. – Над 612.000 граѓани од сите етнички заедници гласаа за промени и за развој на Македонија во духот на европските демократски вредности. Очекуваме дека во брзо време ќе го добиеме мандатот и дека ќе ја ...

Read More »

ВМРО- ДПМНЕ: ПОЧНА ДЕСОРОИЗАЦИЈАТА И НЕМА ВРАЌАЊЕ

Хајката што по нивна нарачка против вистинскиот невладин сектор ја водат окупаторите и уништувачите на граѓанските иницијативи уште еднаш излезе на виделина поради невниманието на соросовите невладини јуришници во служба на СДСМ, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „СДСМ и Сорос праќаат меилови од иста адреса, во кои со тужби им се закануваат на сите што ќе се одважат да им опонираат на нивните тоталитарни ...

Read More »

ЖБОГАР ЈАСНО И ГЛАСНО ДО ВМРО: НЕМА НОВИ ИЗБОРИ, ШТО ПОБРГУ ДА СЕ ФОРМИРА ВЛАДА

Европската Унија очекува што поскоро да се формира нова влада, која во својот фокус ќе ги има евроинтеграциските процеси на земјата, поддржани од сите политички партии, изјави евроамбасадорот Самуел Жбогар при денешната посета на Прилеп, во рамките на прокетот „ЕУ за тебе“. – Со нетрпение очекуваме формирање на нова влада. Гледаме дека сите политички партии во земјата ја поддржуваат агендата ...

Read More »

(ФОТО) ХАН УШТЕ УТРЕНСКИ ПОЧНА СО ПЕГЛАЊЕ, ПРВ Е ДИМИТРИЕВ

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, утринава се сретна со премиерот Емил Димитриев, со кој разговараше за ситуацијата во земјата по предвремените парламентарни избори, одржани на 11 декември минатата година. Детали од средбата засега не се откриваат, а Хан од средбата објави фотографија на социјалната мрежа „Твитер“ со краток опис. „Го почнав работниот ден во Скопје со разговор ...

Read More »

ГРУЕВСКИ И ВМРО-ДПМНЕ НЕМА ДА БИДАТ ДЕЛ ОД НОВАТА ВЛАДА

Владеачката ВМРО-ДПМНЕ е исклучена од преговорите за нова македонска влада, а лидерот Никола Груевски предупреди дека „секој кој ќе формира коалиција без најсилната партија, може да очекува проблеми“, пренесува Радио-телевизија Србија. Српската државна телевизија посебно се осврнува на изјавата на Груевски после средбата со претставниците на ОБСЕ во Македонија за тоа дека „мораат да знаат дека се соочуваат со проблеми ...

Read More »
Close
WpCoderX