ПОЛИТИКА

Двојазичноста е договорена и вградена во 2008-ма, а надградена во 2011 година

Вистината е дека двојазичноста е договорена и вградена во 2008 година во Собранието на РМ кога е усвоен “Законот за употреба на јазикот“ што го зборуваат 20 % од граѓаните во РМ во единиците на локална самоуправа” (Сл. весник бр. 101 од 13 август 2008 год.). Во 2011 година, после изборите,Законот е повторно надграден. Груевски во обид да формира Влада, ...

Read More »

ЗАЕВ УТРЕ ГО ЗЕМА МАНДАТОТ

Најдоцна до вторник или среда претседателот, Ѓорге Иванов ќе му го додели мандатот за формирање на Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, брифираат извори од СДСМ за Телевизија 24. Заев попладнево во 14 часот му ги достави 67-те потписи на пратеници од македонското собрание на Иванов. Заев пред средбата изјави дека ќе има лесен и брз трансфер на власта ...

Read More »

ЗАЕВ ГИ СПРЕМИ ПОТПИСИТЕ ЗА МАНДАТОТ, ПОПЛАДНЕВО ГИ НОСИ КАЈ ИВАНОВ

Потписите се собрани и веќе се во седиштето на СДСМ. Лидерот на опозицијата Зоран Заев го доби мандатот од партијат да биде мандатар на СДСМ, и денеска  како што е редот ,ќе му ги предаде потписите на претедателот Ѓорѓе Иванов. Заев има 67 пратенички потиси, а потребни се 61, тоа е повеќе од доволно да му се предаде мандатотот за ...

Read More »

ЗАЕВ ПОВТОРНО ЌЕ ГО БАРА МАНДАТОТ СЕГА СО 67 ПОТПИСИ

Мнозинството за поддршка на нова влада создаде паника во ВМРО-ДПМНЕ. Груевски бара народот да ја одбрани „нападнатата држава“. Ген-секот на НАТО очекува властите да го исполнат следниот чекор во демократскиот процес пишува Дојче Веле. Кабинетот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов денеска претпладне треба да договорат термин во кој раководството на социјалдемократите ќе му ...

Read More »

НАТА ПОБАРА МАНДАТОТ ДА МУ СЕ ДОДЕЛИ НА ЗАЕВ

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска им порача на македонските политички лидери и до претседателот, Ѓорѓе Иванов, да се придржуваат на Договорот од Пржино. Тој повика на воздржаност и побара македонските политичари да носат одлуки во интерес на граѓаните. Столтенберг нагласува дека по првиот неуспешен обид за состав на влада, овојпат има доволно пратенички потписи за нов мандат. „Изборите ...

Read More »

Милошоски и Поповски лобирале кај моќници во Косово да ги убедат ДУИ за останување во коалиција со ДПМНЕ?

Делегација на ВМРО ДПМНЕ во која биле Никола Поповски и Антонио Милошоски деновиве по задача од партискиот шеф биле во Приштина.   Тие од претседателот на собранието на Косово, Кадри Весели, побарале помош односно го молеле да ги разубедел во раководството на ДУИ да не прават коалиција со СДСМ туку со нивната ВМРО ДПМНЕ. Изворите на Либертас тврдат дека на ...

Read More »

ГРУЕВСКИ: ИМАМЕ СТРАТЕГИЈА

-Ние секако имаме стратегија, секојдневно дебатираме и ја разглобуваме таа стратегија. Имаме различни планови направено, како планови кои произлегуваат од таа стратегија, но во овој момент не можам да ви ги соопштам, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски при своето гостување во Дневникот на телевизија Сител.

Read More »

Груевски преку сител го повика народот на улица?

Во периодот на изборите, во кампањата кажував дека следува сценарио во неколку чекори за нападт на државата. Многумина нѐ сфатија сериозно, некои не ни веруваа и мислеа дека тоа го зборуваме само во кампања за собирање на гласови. Денес почнуваат да мислат различно и се освестуваат бидејќи гледаат дека тоа се случува. Една порака до граѓаните, ако седат и планираат ...

Read More »

Груевски до Заев: Прифаќам да одам во затвор, само откажи се од албанската платформа

-Ако албанските партии ја донесат СДСМ на власт, ние сме подготвени да ја поддржуваме како малцинска влада со нашите пратеници доколку се откаже од Законот за јазиците, платформата од Тирана и редефинирањето и урнисувањето на државата, напиша Груевски на својот ФБ профил.ж Ако толку по секоја цена сака Заев да биде премиер, додава Груевски, нека не удира по државните и ...

Read More »

ЧОВЕК НА КЛИНТОН И ОБАМА ЌЕ ЈА ПРЕДВОДИ ДЕМОКРАТСКАТА ПАРТИЈА

Том Перес, поранешен министер за труд во администрацијата на Барак Обама е избран за нов шеф на партијата со тешка задача да и  помогне да се совземе од шокот од поразот на претседателските избори и да ја направи силна опозиција на претседателот Доналд Трамп. За него гласаа членовите на Националниот комитет на партијата, кој се занимава со административната работа и ...

Read More »
Close
WpCoderX