ПОЛИТИКА

ТАЧИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ВО ДПА, НА РЕД Е ГРУЕВСКИ!!!

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи, вечерва соопшти дека си поднел неотповиклива оставка од лидерското место во партијата. Информацијата ја објави на својата Фејсбук страница. „Со ДПА до вонредниот конгрес колективно ќе раководи Управниот совет. Дополнително ќе биде определен датумот кога тој ќе биде одржан. За координатор на сите активности е назначен генералниот секретар Азем Садику“, наведе Тачи на својата страница ...

Read More »

Милошоски и официјално го напушта Груевски, од вчера започнал да работи како Нотар

Еве го извадокот од Службен весник којшто потврдува дека Милошоски си нашол резервна позиција во нотарската професија, свесен дека Груевски заминува од политиката, а ВМРО-ДПМНЕ заминува во опозиција. Носителот на кандидатска листа на ВМРО-ДПМНЕ во изборната единица 5 и еден од најблиските соработници на Груевски напразно лажеше дека решението за нотар наводно му било во мирување и тој наводно останувал со Груевски и со партијата.   Потегот ...

Read More »

Заев на седница на советот во Струмица ја најави премиерската функција

Денеска се оддржа седница на советот на Општина Струмица. Некаде на крајот се обрати и претседателот на СДСМ и актуелен Градоначалник на Општина Струмица, Зоран Заев. Тој изјави дека ова му е последна седница на која учествува од причина што му завршува мандатот како Градоначалник заради заминување на друга функција и заради тоа во следните денови ќе назначи негов заменик од ...

Read More »

СДСМ: Промените се случија, ВМРО-ДПМНЕ е веќе опозиција!

Мнозинството граѓани на Република Македонија, над 600.000 избраа промени и живот наспроти режим и криминал. За живот се и граѓаните на Теарце кои поради Никола Груевски и соработниците немаат елементарни услови за живот, водовод, канализација, пат, градинка. ВМРО – ДПМНЕ никаде не останува. ВМРО ДПМНЕ е веќе опозиција, а место за Груевски во политиката веќе нема. Победи демократска Македонија, и ...

Read More »

АХМЕТИ ВЕРЕН ДО СМРТ НА БЕЈЛИ, ВО МАКЕДОНИЈА СЕ СПРЕМА ДЕГРУЈОВИЗАЦИЈА

„Ахмети и Бејли разменија мислења околу изборниот процес и ситуацијата создадена по изборите во земјата. Ахмети зборуваше за ставовите на ДУИ во однос на придонесот за стабилност и безбедност во земјата и сигурност на граѓаните. Тој ја истакна важноста на склучувањето на Рамковниот договор, но и јазична и економска еднаквост, реформи и владеење на правото како и евроатлантската интеграција. Ахмети ...

Read More »

Поповски предвидува отпуштање на Администрацијата во новата влада?

За подобрување на економската состојба, прво потребна е политичка волја, а второ мора да се понесат одредени жртви. Ќе треба некој или сите ние по малку да ги стегаме забите за да создадеме платформа за поголем успех, вели професор Никола Поповски во неделното интервју на Радио Слободна Европа.   Професор Поповски, политичката нестабилност веќе долго време го окупира нашето внимание, ...

Read More »

Груевски! Не можеш да разбереш дека жедта на нацијата е за ПРАВДА и НОРМАЛНОСТ

Сака да каже – не ми се мешајте во мојата прчија, престанете да навивате Македонија да стане нормална држава. Оставете ме да правам што сакам и глумете дека има надеж за ЕУ и за НАТО. Една работа греши. Амбасадорите (и тоа за жал многу малку од нив) не земаат страна на политичка опција. Туку на принципи. И тоа декларативно. Тоа ...

Read More »
Close
WpCoderX