СВЕТ

ТРАМП ГО ПОТПИША ИСТОРИСКИОТ ДЕКРЕТ ЗА ОГРАНИЧУВАЊЕ НА МИГРАЦИЈАТА

  Претседателот на САД Доналд Трамп го потпиша новиот декрет за ограничување на имиграцијата, објавија светски агенции. Белата куќа потврди дека шефот на државата го потпишал ревидираниот декрет за привремена забрана и прием на граѓани на 6 муслимански земји на територијата на САД. На 27 јануари Трамп потпиша контроверзен декрет кој им забрануваше влез на граѓаните од 7 земји, вклучувајќи ...

Read More »

ОД 1 ДЕКЕМВРИ СЕ УКИНУВААТ ВИЗИТЕ ЗА КАНАДА ЗА БУГАРСКИ И РОМАНСКИ ДРЖАВЈАНИ

Визните ограничувања за патување на сите бугарски граѓани за Канада ќе отпаднат од 1 декември 2017 година, соопшти бТВ, повикувајќи се на официјално објавен распоред од властите во Отава за укинување на визите за бугарските и романските граѓани. Уште од 1 мај во северноамериканските земји без виза ќе можат да влегуваат Бугари, кои во последните 10 години имале документ за ...

Read More »

Мирин Ле Пен во одбрана на Путин

“Можам да кажам што претставува закана за Европа. Тоа е студена војна со Русија и нејзинo туркање во прегратките на Кина.” Така смета Марин Ле Пен – лидер на екстремнодесничарскиот Национален фронт и претседателски кандидат на Франција. Таа го изрази своето мислење во интервју за телевизијата Си-Би-Ес. “Путин не направил ништо што би овозможило тој да биде наречен убиец”, рече ...

Read More »

ТРАМП СЕ ПОВЕЌЕ ИЗНЕНАДУВА: “СИЛНО ГО ПОДДРЖУВАМ НАТО”

Го поддржувам НАТО, но мојата работа е да ја претставувам САД, а не светот, рече во својот прв говор пред Конгресот претседателот Доналд Трамп. Државната глава на САД уште еднаш потсети дека земјите-членки на Алијансата треба да ги зголемат трошоците за одбрана. “Мојата работа не е да го претставувам светот. Мојата работа е да ја претставувам САД “, беа зборовите ...

Read More »

Американците ќе заштедат 64 милијарди долари со изградба на ѕидот

Според пресметките на Центарот за проучување на имиграцијата во САД ѕидот, која има за цел да го ограничи и запре човечкиот поток од латиноамериканските држави кон Америка, е ефикасен. Според податоци на институцијата до денес од федералната каса за секој илегален имигрант ќе се одделат 94 000 долари годишно. “Ако преградниот објект успее да го прегради мигантската рата  на Мексиканците ...

Read More »

ДОДЕКА РУСКИОТ НАРОД ТОНИ ВО ГЛАД И СИРОМАШТИЈА, ДИКТАТОРОТ ПУТИН ЕДЕН ОД НАЈБОГАТИТЕ ВО СВЕТОТ

Рускиот претседател Владимир Путин можеби е најбогатиот човек во светот, сметаат експертите, според кои нето состојба изнесува 200 милијарди долари, пишува Daily Mail. Официјалниот најбогат човек во светот според Forbes е Бил Гејтс со нето состојба од 75 милијарди долари. За време на близу двете децении на власт нето богатството на Путин најверојатно има приватни средства во недвижности и сопствени ...

Read More »

Лудиот диктатор Ким Јонг Ун тестира ракета додека Трамп и Шинзо Абе играа голф

Токму кога претседателот Доналд Трамп и премиерот на Јапонија Шинзо Абе безгрижно играа горф во зградата на милијардерот во Мајами, диктаторот Ким Јонг Ун ги изненади со последниот тест на балистичка ракета која ја пушти во правец на Токио, но таа падна на цели 500 километри пред јапонските брегови. Јужна Кореја свика седница на Советот за национална безбедност. Според Сеул, ...

Read More »

РУСИЈА ЌЕ ГО ИСПОРАЧА СНОУДЕН НА САД

Американските разузнавачки служби добиле информации дека Русијаразмислува да го предаде Едвард Сноудeн како “подарок” на Доналд Трамп,пренесува NBC News. Висок американски функционер и извор од разузнавањето ја потврдиле оваа информација. Адвокатот на Сноуден бен Визнер истакна дека тие не знаат за ваквите планови за враќање на Сноуен во САД. “Екипата на Сноуден не добила никакви сигнали и нема нова причина за ...

Read More »

За да се сексаат Меланија со Доналд во Белата Куќа треба да користат шифрирани зборови

Да си претседател на САД со сигурност е многу тешко во многу ситуации, но многу малку од луѓето не знаат дека една од овие ситуации е и интимниот живот. Причината – како американски претседател треба да видеш постојано со обезбедување. Но како некој ќе посака толехранител, кога ќе посака да води љубов со својата сопруга? Според информациите кои ги пренесува ...

Read More »
Close
WpCoderX