СВЕТ

НИШТО ОД КОНЗЕРВАТИВИЗМОТ КОЈ ГО НАЈАВУВАШЕ! ТРАМП ПЛАНИРА ДА ПОСТАВИ ПЕДЕР И ЖЕНА НА ВИСОКИ ПОЗИЦИИ

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп размислува да назначи жена и геј на важни позиции во идниот предводен тим – историски чекор кои ќе внесе разновидност во администрацијата на Трамп, кој веќе се соочува со прашања за врските со бели националисти, пренесоа американските медиуми . Новиот претседател ја разгледува кандидатурата на Ричард Гренел за амбасадор на САД во ОН. Ако ...

Read More »

ЏОРЏ СОРОС И ЛИБЕРАЛИТЕ МУ ОБЈАВИА ВОЈНА НА ТРАМП

Американскиот финансиер Џорџ Сорос заедно со други богати либерали кои ја поддржале со десетици милиони Хилари Клинтон, разговараа за дејства против Доналд Трамп. За време на 3-дневна средба зад затворени врати во луксузниот Вашингтонски хотел “Мандарински Ориентал” тие размислуваа големите пари да се пренасочат против победникот на изборите за претседател, соопшти списанието. “Политико”. На настанот, спонзориран од влијателниот донаторски клуб ...

Read More »

Меркел: Штајнмајер е сосема соодветен за претседателската позиција

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави  дека министерот за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмајер е сосема соодветен за функцијата претседател на земјата, откако нејзините конзервативци одлучија да го поддржат овој социјалдемократ како претседателски кандидат. – Во момент кога светот е нурнат во нестабилности и немири, да се испрати сигнал на стабилност – а тоа го прават конзервативците со поддршката на кандидатурата ...

Read More »

Омилените пијалоци на американските претседатели

Првиот претседател на САД Џорџ Вашингтон сакал виски, како и Ендрју Џексон, Мартин Ван Бурен, Закари Тејлор и Ендрју Џонсон. Според Вил-Вебер Џонсон бил толку пијан кога пристигнал на церемонијата на инаугурацијата, како потпретседател на Линколн во 1865 година, што требало да биде изведен од сцената. Џон Адамс утрото го почнувал со тврд сајдер (кој содржи алкохол) Вилијам Хенри Харисон исто ...

Read More »

Обама во Грција ке бара санкции кон Русија

За време на претстојната посета на Грција во вторник и среда Барак Обама ќе се обиде да го убеди грчкиот премиер Алексис Ципрас да не пушта во пристаништата руски бродови. Тој ќе инсистира исто Атина да ги поддржи антируските санкции и да го поништи ветото врз влезот на Македонија во НАТО. Обама бил силно вознемирен од достапноста на грчките пристаништа ...

Read More »

Анархистите во Грција подготвуваат нереди

Да го нападнеме празникот на Барак Обама во Атина, повика грчката анархистичка група “Рубикон”. Членови на Левичарската движење се подготвуваат да извршат провокации за време на дводневната посета на американскиот претседател во јужноевропски држава, што започнува утре. Од “Рубикон” ги повикаа своите приврзаници да го саботираат мирното одвивање на посетата на домаќинот на Белата куќа.

Read More »

ПАРТИЈАТА НА МЕРКЕЛ КЕ ПОДДРЖИ СОЦИЈАЛИСТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ

Коалицијата Демохристијанската унија чиј претседател е германската канцеларка Ангела Меркел ќе го поддржи социјалистот и министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер за претседател на Федералната република. Веста за поддршка на христијандемократите за кандидатурата на Штајнмаер доаѓа по долгите преговори меѓу лидерите на социјалдемократите, демохристијаните и Христијанскосоцијалната унија – баварската партија сојузник на ХДЗ. Трите партии формираат федералната влада.

Read More »

ХИЛАРИ КЛИНТОН КОНЕЧНО СЕ РАЗВЕДУВА СО БИЛ

Поранешниот кандидат за претседател на САД од Демократската партија Хилари Клинтон поднела молба за развод со нејзиниот сопруг Бил Клинтон, пишува конзервативниот весник Кристијан тајмс. Судот во Њујорк добил барање од поранешната прва дама на Америка за престанок на бракот уште на 10 ноември – два дена откако таа ја загуби трката за Белата куќа од Доналд Трамп. Како мотив ...

Read More »

БОРИСОВ НАЈАВИ ОСТАВКА

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ја најави својата оставка по завршувањето на гласањето на претседателските избори на кои очигледно ќе победи опозицискиот кандидат Румен Радев, кој беше поддржан од Бугарската социјалистичка партија. Радев има пријателски став кон Москва. Десно-центристичкиот премиер Борисов по денешното гласање изјави дека формално ќе ја поднесе оставката утре или задутре, бидејќи „резултатите јасно покажуваат дека владејачката коалиција ...

Read More »

ВОДИТЕЛКА ВО АМЕРИКАНСКА ТВ КУЌА: ТРАМП СЕ ОБИДЕ ДА МЕ ПОДКУПИ

Водителката од телевизија Фокс њуз Мегин Кели изјави дека за време на предизборната кампања во САД кандидатот на републиканците Доналд Трамп се обидел да ја поткупи неа и други новинари. Ова се вели во нејзините мемоарите “задоволи се со повеќе”, кои ги објави во вторникот. Во книгата се вели дека Трамп, во обид да си обезбеди поволно медиумско покривање на ...

Read More »
Close
WpCoderX