КОЛУМНИ

Ова е пучот кој Иванов го прави по нарачка од Груевски

Наспроти Уставот ток ќе го дал мандатот на она парламентарно мнозинство кое нему ќе му гарантира зачувување на унитарниот карактер на државата и некаква реформа во безбедносните служби. Значи ли тоа дека оној што ќе ја прифати платформата на Албанците за учество во влада нема да добие мандат од Иванов бидејќи според него тоа може да ја загрози унитарноста. Од ...

Read More »

ВАНКОВСКА Е ПРИМЕР ЗА ТРИЈАЗИЧНОСТ!ВО СТИЛ НА КАНЧЕСКА НА НОВИНАР ОД СЛОВЕНИЈА МУ ОДГОВОРИ НА ТРИ ЈАЗИЦИ

Biljana Vankovska Новинар од Словенија предмалку ме прашува кусо како гледам на состојбата во Македонија во моментов. Еве што му одговорив: Zdravo Vili! Ovde imamo poznatu reklamu (za Skopsko pivo): Skopsko i sve je moguće! Isto ti je i u pogledu političke situacije: koliko znam pretsednik Ivanov nije odlučio šta će sada kada mu Gruevski vraća mandat, Ustav nije jasan ...

Read More »

Се јави мачката на Ванхауте: Грешка ќе биде ако Иванов го додели мандатот на истата партија

Интересен развој: лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски не успеа да формира нова влада, коментира белгискиот посредник Питер Ванхауте. „Не успеа поради тоа што не беше способен да издејствува здрав компромис со албанските партии, главно ДУИ, земајќи ги предвид нивните барања. Да, јасно е дека ВМРО-ДПМНЕ сака да владее, но под нејзини услови, сметајќи ја албанската заедница како граѓани од втор ред ...

Read More »

ТРАМП НЕМА ДА СОРАБОТУВА СО КОРУМПИРАНИ ПОЛИТИЧАРИ И КРИМИНАЛЦИ

Диме Чкатроски Целиот текст на Форум Во една таква ситуација, Косово, Македонија, Србија и Босна, ќе бидат исправени пред нов предизвик. Корумпираните политички елити ќе мораат да заминат за да може да се очува мирот, а национализмот да го претворат во економски прогрес. Зашто ако остане, национализмот само ќе ги јаде од внатре овие земји правејќи ги да тонат во ...

Read More »

ДИСТАНЦИРАЊЕ НА АХМЕТИ ОД ГРУЕВСКИ ЕДИНСТВЕНА НАДЕЖ ДА ПОБЕДИ МАКЕДОНИЈА

Ѓорѓи Спасов Утринска будалаштина Соочени со опасноста да останат без учество влада, денес ДПМНЕ-овците објавуваат соопштение дека коалиција на ДУИ со СДСМ би била коалиција со СОРОС а коалиција на ДУИ со ДПМНЕ би била коалиција со Трамп. Доказ за тоа било што СДСМ веднаш почнал да критикува некои политика на Трамп, од кои цело човештво се згрозува а ДПМНЕ ...

Read More »

Нема да ја решиме сиромаштијата во државата со тоа што пратениците ќе донираат плати

Јас сум против ова. Или ќе седнат да работат и да ја заработат платата или сиктер дома . Не сме гласале за некој да се измотава со нас па уште и хуманост да ми продава. Гласавме за да добиеме луѓе кои ќе ја работат работата која им е дадена, а не да се муваат наоколу и да денгубат. Нема да ...

Read More »

ЧЛЕНОВИ НА ДПМНЕ ПАЛЕЛЕ АВТОМОБИЛИ И КУЌИ?

Зошто ова не се објави на ТВ???? Командире на П.С Кочани Велковски како тоа нема кривична пријава за подметнувачите на пожар ??? Синоке после полноќ од страна на претсетателот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ и уште еден член на дпмне, ЗАПАЛИЛЕ возило на МОЈ ЗЕТ, откако го запалиле неговиот автомобил, се упатиле кон С.Тркање за да запалат неколку куќи на нивни ...

Read More »

Саше Политико во колумна го избриша подот со Бранко Героски

Branko Geroski Поздрав до обожавателите на Саше Поликлинико меѓу „соросоидите“, посебно до оние кои од неговите блуеници прават стихови и ни ги продаваат за изворна бунтовничка поезија. Еве, од ова писание, нека стокмат сега една нова поема. Поздрав и до луѓето во опозицијата кои го поддржуваат Поликлинико (морално и финансиски) и кој и во нивно име сега испраќа жестока порака ...

Read More »

Криминалците треба да бидат осудени а не да стануваат пратеници и министри

Кога човек кој лажно се претставува како премиер, ќе повика наместо на примена на Уставот и законите на примена на меѓупартиски договори, во тој момент си сигурен дека тој човек може да промовира само криминална, а никако правна држава. А кога сме веќе кај логиката, најлогично е криминалците да бидат судени и осудени, а не да стануваат пратеници и секако ...

Read More »

НАЗАД, НАМЕСТО НАПРЕД

Читам. „Највисока просечна плата во регионот според најновите податоци, во минатата година е исплатена во Словенија – 1.020,40 евра, а најниска во Македонија, само 363,80 евра. Просечната плата во Хрватска е 749,70 евра, во Црна Гора 503 евра, во БиХ 428 евра, во Србија 369,70 евра“. Понатаму читам: „Освен што е најмала во регионот просечната плата во Македонија лани е ...

Read More »
Close
WpCoderX