КОЛУМНИ

Каков циркус!

Sasho Tasevski Каков циркус! Вмровциве сами си реплицираат и си викаат БРАВО. Сфативме. Сега Парламентот е нивни заложник. Лудо да полудо не може да биде. Ама овојпат Милошоски е матицата. Верглаат едно исто што го зборат десет години за да ја испровоцираат опозицијата да влезе во дебата со нив, а овие мудро ќутат, ги оставаат да се бламираат до крај.

Read More »

Груевски во 2006 немаше 61 потпис! Замислете Бранко да не му го дадеше мандатот

Хипотетички да се вратиме во 2006. Замислете Б.Ц. да не му го дадеше мандатот на Груевски во јули затоа што немал 61 пратеник. Замислете да му побараше 61 потписи од пратеници. Груевски обезбедува 65 потписи од ДПА, НСДП, ДОМ и ПЕИ. Замислете си, Б.Ц. пак не му го дава мандатот. Да речеме, затоа што собрал и леви и десни и ...

Read More »

Ременски: Талас порани ги почнуваше вестите со Јас не сум А1 јас плаќам данок, видовме колку плаќал

Кога ја затворија А1 по некој ден се појави иницијатива „Јас не сум А1 – Јас плаќам данок“ … По примерот на сите пропагандно квачени иницијативи, така и оваа. тогаш ја подржаа и пензионерите, и земјоделците и телевизијата и универзитетот на Бојо и ред други. Но, највпечатлив момент е оној кога Талас од Тотал, вестите на Сител ги почнуваше со ...

Read More »

ПАТРИОТИ, ПРЕДАВНИЦИ И ПОЛУИНТЕЛЕКТИ

Македонија отсекогаш страдала од лажни, односно квазидилеми. Квазидилемите, најчесто, ги наметнува определена група на квазиинтелекти. Квазиинтелектите не се ништо друго освен псевдоинтелектуалци. Псевдоинтелектуалците не се ништо друго освен полуинтелекти. Народот, најчесто, ги именува како дрвени адвокати, односно: учено, недоучено. Тие секогаш заземаат одредена поза, која треба да претставува цврст став. Меѓутоа, нивниот интелектуалниот став не е ништо друго, туку интелектуална ...

Read More »

Се поделивме по рецептот на Фрчкоски, па имаме 2-3 Македонии

Бев премлада за да ги почувствувам или осознаам ефектите од идеолошко-политичката диференцијација во социјализмот, но знам дека во „демократијава“ има многу поголеми „комунисти“, подготвени за диференцијација, стигматизација, реваншизам и чистки на идеолошко-политичките противници. За жал, т.н. неутралци – каде што ме вбројуваат и мене, иако секогаш имам став и не сум нималку неутрална или индиферентна кон случувањата и актерите – ...

Read More »

Тричковски бара АРМ да направи Пуч врз Хорхе?

А бе како овие од АРМ го замислуваат непријателот. Како и по што го препознаваат. Имаат ли фото-робот на непријателот. Обучени ли се да реагираат кога непријателот ќе се маскира во врховен командант. Јас да сум надворешен непријател на Македонија, а не внатрешен, каков што сум сега, ќе формирам партија, ќе и бапнам едно вмро пред името и наместо да ...

Read More »

Дуи не е преговарач за нова владина коалиција, дуи сеуште е реализатор на коалицијата со вмро дпмне

Дуи не е преговарач за нова владина коалиција, дуи сеуште е реализатор на коалицијата со вмро дпмне Тоа што сите од врхушката на дуи даваат изјави дека вмро дпне ја прифатиле убитачната платформа во целост освен прашањето за натамошното работење на СЈО , со дополнувања дека груевски сам понудил менување на полициските униформи во двојазични , а сега договорот и ...

Read More »

Пореметени едни. Од каде се накотивте толку будали

И така, не многу долго по смртта на диносаурусите, се појавиле првите луѓе. Биле македонци и веднаш потоа излегла првата читанка со македонска азбука. Тоа се случило пред 400 илјади години! Пред пирамидите и пред фараоните. Дури и пред Кромањонецот и Крапинскиот човек. И пред Аустралопитекусот и Неандерталецот. Оваа книга наречена Зета Македонија – 400 илјади години македонска цивилизација е ...

Read More »

Тоа е, браќа и сестри мои, секоја револуција наебува од мангупите во своите редови

Мангупите што ја уништија контрареволуцијата Илче е суспендиран, Бетмен е избркан од работа и забрането му е да влегува во барокната штабквартира на вмро, Дурловски е на сослушување во центарот за контаминации, Рамче е на сослушување во центарот за деконтаминации, Елена Мисиркова пробала да се убие со брзо читање на “македонцките работи”, јелена, пак, секој петок урда јаде во бурек, ...

Read More »

Гордана Марковска ЛАЖЕ!!! Оваа “суштество“ никогаш нема исчекорено ниту еден заеднички чекор со нас од #ШаренатаРеволуција!!!

Гордана Марковска ЛАЖЕ!!! Оваа “суштество“ никогаш нема исчекорено ниту еден заеднички чекор со нас од #ШаренатаРеволуција!!! Можеби, велам можеби, била присутна како уфрлен провокатор од ДРПМНЕ, кои слушаа, гледаа, следеа и по протестие носеа извештаи во МВРО-ВМРО! Но велам само – можеби… оти имаше такви, а да ли таа била една од нив, незнам,незнам -но сепак, не би рекол… не ...

Read More »
Close
WpCoderX