Граѓаните гневни!!! Им ги лапнаа 1 милион и 550 илјади евра за да не можат да го исчистат снегот

1 милион и 550 илјади евра добиле три приватни фирми за чистење на снегот и патиштата.

Македонија пат ги договорила фирмите НБ-ТРАНС СОМПАНУ ДОО Тетово, ПЕРПАРИМИ Нухи Реџепи ДООЕЛ увоз-извоз с. Долно Строгомиште, Зајас, и ЈОСКАТРАНС-ТРЕЈД ДООЕЛ увоз-извоз Демир Хисар за извршување патни работи во зимски услови но и покрај тоа што вчера од Македонија пат тврдеа дека се подготвени да се соочат со предизвиците, е направен огромен пропуст и надлежните потфрлија, а како резултат на тоа стотици автомобили беа заглавени и блокирани на патиштата ширум земјава.

Патиштата цел ден речиси останаа неисчистени и помрзнати, а скопските власти акцентот го ставија на главниот град каде беа фрлени 180 тони сол.

Меѓотоа, нереагирањето на надлежните зимски служби ги разгневи граѓаните.

Социјалните мрежи е единствениот помагател кога треба да се дознае нешто или да се рашири некоја информација за помош.

Токму од нив медиумите беа привично информирани каква е состојбата и дека патиштата воопшто не се исчистени, а снегот изгледа изненадно им тропна на врата и ги фати неподготвени службите задолжени за реагирање при такви случаи.

Последните информации на Авто-мото сојузот од 18 часот говорат дека во прекин е сообраќајот на патниот правец Штип – Велес на м.в Три Чешми бидејќи е излизгано тешко товарно возило. 

Поради снежни наноси и ветер не се препорачува да се користи патниот правец Велес – Штип.

Забрани за сообраќај за тешки товарни возила има на планинските премини Стража, Плетвар, Ѓавато како и Маврово-Дебар.

Многу критики и за градоначалникот на Скопје Коце Трајановски

Кога има нешто за фалење тука пак е Фејсбук. Токму на оваа социјална мрежа негативни критики доби скопскиот градоначалник кој пишува дека екипите на зимската служба интервенирале низ градските сообраќајници и на критичните точки, односно на сите мостови, клучки, надвозници, подвозници и високите зони кон Водно, Пржино, Железара, како и на сите други таканаречени „црни точки“ во градот.

Како што може да се забележи од коментарите под постот граѓани пишуваат дека не можат надвор да излезат пеш а камоли со автомобили.

Многумина му порачуваат на Коце да излезе надвор и да се соочи со изненадувањето кое снегот му го приредува секоја година а граѓани од Радишани, Ќерамидница и Бутел низ шега пишуваат „да не се фрла сол во нивните места бидејќи нема да можеле да се санкаат“.

Овој пропуст на надлежните им донесе уште еден голем минус. Среќа е што сепак нема жртви.

Извор: Фактор

loading...
МИЛЕНКО ПАК ЗАМИНАЛ СО МОЗОКОТ И СЕУШТЕ ТВРДИ ДЕКА ЗЕМЈАТА Е ПЛОЧА
Ристовска: Два телефонски оператора одбија да дадат податоци за следењето на комуникаците
„ТАВ Македонија“: Аеродромот „Александар Велики“ е отворен и функционира нормално
ВАСКО ЕФТОВ ПРЕДВИДУВА ДЕКА ЗАЕВ ЌЕ ПРАВИ ИНЦИДЕНТИ ПРЕД ИЗБОРИ
ПО ДОБИВАЊЕ НА ТЕНДЕРОТ ОД 30 МИЛИОНИ ЕВРА, ГАЗДА ЅИНГО ГО ОДВРЗА КЕСЕТО СО ПО НЕКОЈА ИЛЈАДАРКА НА Д...
ЃОРЃЕ ОВАА НЕДЕЛА ТРЕБА ДА ГО ДОДЕЛИ МАНДАТОТ ЗА СОСТАВУВАЊЕ ВЛАДА
Close
WpCoderX