БИЗНИС

РУСКАТА РУБЉА ПОВТОРНО ДРЕЦНА ВО ОДНОС НА ДОЛАРОТ

При пресметана цена на нафтата од 40 долари за барел, просечниот годишен курс на рубљата треба да биде 69,42: 1. Тогаш буџетскиот дефицит ќе биде 3,1 отсто од бруто домашниот производ, а трошоците на резервните фондови – 1,8 трилиони рубљи (речиси 30 милијарди долари). При сегашната цена на нафтата сепак, која е 55 долари за барел, дефицитот ќе биде 1,5 ...

Read More »

Берзите продолжуваат да паѓаат по изборот на Трамп

Акциите на Волстрит ја зголемија својата вредност по изненадната разврска на претседателските избори во САД. “Дау Џонс” се зголеми за 1,4 отсто. Умерен раст беше регистриран и кај останатите главни индекси. Најсилно се претставија банките и фармацевтските компании кои очекуваат поволни решенија од администрацијата на Трамп. По вчерашниот силен, Токиската берза забележа скок од речиси 7 проценти после затворањето на ...

Read More »

Газпром со нов рекорд

Газпром шести пат оваа есен забележа историски дневен максимум на извозот на гас за Европа. На 11 ноември, вчера, биле доставени 597,9 милиони кубни метри, се наведува во соопштението на компанијата, цитирано од агенциите. Зголемувањето спрема 10 ноември, кога беше поставен претходниот рекорд (591,7 милиони кубни метри), е 6,2 милиони кубни метри.

Read More »
Close
WpCoderX