КОЛУМНИ

Заев згреши што му премолчи на Вучиќ! Во случајот со српскиот разузнавач, позицијата на Србија е неодбранлива

Во случајот со српскиот разузнавач, позицијата на Србија е неодбранлива. Точка. Колку држави на овој свет, после некој инцидент, признале, да, беше наш човек, наша грешка, наше непочитување?! Или барем да молчат, не, они уште го подигаат влогот со махинации и конструкции како Македонија и македонски граѓани или пратеници се мешале во внатрешните работи на Србија. Но, и Заев згреши ...

Read More »

Богоевски:Четвртина сум Србин, најдете барем еден доказ дека јас сум организирал протести во Белград

Малку познато за мене, јас сум четвртина Србин. Баба ми е родена во прешевскиот крај, имам роднини и често одам таму. Најмногу поради тоа, би сакал да одговорам на вчерашната изјава на Министерот за надворешни работи на Р.Србија Ивица Дачиќ, за моја наводна вклученост во протестите против Претседателот на Р.Србија Александар Вучиќ: Буткањето на еден владетел кој сака неконтролирано да ...

Read More »

Не чинело екстерното? Каде бевте кога штрајкувавме, кога не заокружуваа со кругчиња и бараа замени?

Деновиве гледам многу мои колеги фрлаат дрва и камења по екстерново, демек не чинело, демек стрес, демек го обезвреднува нашиот труд, трудот на учениците итн. Па пишуваат статуси, коментираат, критикуваат… Многу активни и гласни станаа одеднаш. Сѐ е тоа фино, туку кај беа истите тие кога штрајкувавме, кога нѐ заокружуваа со црвени крукчиња, кога ни бараа замени, кога ни се ...

Read More »

Петар Гошев жестоко го нападна Љубчо за Македонска Банка: Криминалецу еден! Нели ММФ бараше вашите членови и пријатели да ги снема како сопственици од банката?

Љубчо наш, благонадежен, па нели, кога ти беше претседател на ВМРО-ДПМНЕ, таа Банка сте ја купиле на име на Партијата, или си заборавил; нели потоа сте добиле судско решение дека непрофитна организација (а тоа значи и партија) не може да има ниту банка, ниту каква и да е профитна организација; нели потоа сте си ги поделиле акциите на Банката на ...

Read More »

Гошев во 2-ра Колумна удри по Љубчо: Ако ти не рекетираше фирми, тогаш како стана бизнисмен? Никој ли не зеде мито од Окта и Телеком?

Ви пренесуваме дел од колумната на Петар Гошев напишана за порталот Плус Инфо Љубчо, онака „смело“ и „искрено“, во продолжение на разговорот со Чомовски, ни кажа дека тој (кога беше премиер) и неговите соработници, не ги рекетирале фирмите. Дури, ни препорача да ги прашаме бизнисмените, како сведоци. Ако е така, нам не ни преостанува ништо друго, освен да заклучиме дека ...

Read More »

Дали некогаш ќе имаме “Маcedonian Idol”

Дали во Македонија ќе се случи чудо? Дали некогаш повторно ќе имаме хит каков што беше “Ноќна кралица” на Ерзана, “Признавам” на Маријана и Росана, “Името твое” на Багаж, “Повторно сам” на Врчак или пак “Кога те нема” на Хелена. Дали повторно ќе имаме медиум налик А1, со таква гледаност, забавни емисии, квизови? Дали некогаш ќе имаме “X Factor Macedonia”, ...

Read More »

Ова повеќе не личи на Држава

Другари, да ве прашам нешто. Ако сретнам некој од насилниците кои тепаа во Парламентот, можи да им влепам еден шамар или да им удрам клоца? И извини ќе им речам, покајнички. И ќе се развикам патриотски Македонија, Ма-ке-до-ни-ја. Па што, не смеат да ми вратат, на условно се. Ќе треба во затвор да одат после 🙂 А мене може само ...

Read More »

До патријархот Кирил

  Добро, господине Кирил, ваша награда, ваш избор, но дозволете да ве потсетам дека изборот ги проектира вредностите на наградениот врз оној што наградува. Ние во Македонија сметаме дека човекот што ја доби престижната награда на Руската црква во функцијата претседател на Република Македонија, е обичен смрдлив пион на злосторничкото здружување на вмро-дпмне кое ја доведе државата и општеството пред ...

Read More »

Доколку некој влезе во судот ја исшамара судската полиција и му ја скрши главата на судијата дали ке биде пуштен на условно?

Значи воопшто не згрешив кога кажав дека истрагата што ја води ОЈО и МВР за настаните во Собранието е најблаго кажано злонамерна ! Со дилетантската истрага за „учество во толпа“ во објект од витално значење, ОЈО и Судот само потврдија дека, се дел од ланецот на организација на настаните во Собранието, односно за прикривање на делата сторени од оние кои ...

Read More »

МВР и ОЈО должни се да пристапат кон приведување на 6 те пратениците на ДПМНЕ кои ги отворија вратите

Класична злоупотреба на пратеничкиот имунитет во соучесништво и помагање на кривично дело терористичко загрозување на уставниот поредок и политички мотивирано убиство на политички опоненти. По обелоденувањето на овие снимки МВР и ОЈО должни се да пристапат кон приведување на пратениците. Согласно, Уставот, законите и деловникот за работа на Собранието на РМ, пратениците затечени во извршување на кривично дело за кое ...

Read More »
Close
WpCoderX