КОЛУМНИ

Референдум за името

Референдум за името Предлагам да организираме референдум на кој граѓаните ќе го дадат својот одговор на следново прашање: Како сакате да се вика Република Македонија во меѓународната комуникација: а) Северна Република Македонија б) Вардарска Република Македонија Макар што изјансувањето ќе биде тајно, нормално, јас ќе кажам дека ќе ја заокружам малата буква “а”. Ние сме болни од југот, малку север ...

Read More »

МАКЕДОНИЈА  Земја на сонцето со папок за НАЈБОГАТИ ПОЛИТИЧАРИ и анален завршеток за најсиромашни граѓани во Европа

МАКЕДОНИЈА Земја на сонцето со папок за НАЈБОГАТИ ПОЛИТИЧАРИ и анален завршеток за најсиромашни граѓани во Европа каракамишева олесната за 60 000 евра годишен приход Режимимот ја бетонирал со 660 000 евра само од “плати”. Доктор во Макединија без мито, зема 6 000 евра на годишно ниво. Работник со просечна плата зема од 4 800 до 6 000 евра на ...

Read More »

Нашите министри и нивните помошници јадат кавијари, морски плодови, се луксузираат, како да се синови на арапски шеици

Крај кочанското село Мојанце почна изградбата на најголемата пречистителна станица во источниот дел на земјата. Македонската држава тој капитален проект ќе го финансира со 2 милиони евра, додека останатите пари ќе дојдат во вид на донација. Швајцарската влада ќе ги даде останатите 21 милион швајцарски франци, кои ќе бидат потребни за завршување на проектот. За жал на полето на финансирањето ...

Read More »

Апел до Владата и Премиерот

  Не е на добро што членството, симпатизерите, и докажани борци кои учествуваа во падот на режимот, овде на фејсбук, по кафулиња, на разни седенки, во муабети и разговори се раздвојуваат, се караат, не се согласуваат, изразуваат одредени незадоволства, се разочаруваат, се чуствуваат измамено. Лично мислам дека тоа е голем сигнал, дека Владата сеуште има време, на челните места на ...

Read More »

Бркањето на вмро-дпмне

  Првите сто луѓе на партијата се на обвинителна клупа, против вториот ешалон од 10.000 членови се води или само што не е отворена некака истражна или обвинителска постапка, а останатите 155.000 членови чекаат слободни полициски и обвинителски капацитети за да им се изврши криминалистичка обработка, е таа партија секој ден нешто прашува, бара, се заканува, блокира, малтретира, тероризира, ги ...

Read More »

Кои реформи му се неопходни на образованието во наредниот период?

проф. д-р Ненад Новковски Во образовани ето едновремено беа правени промени во неколку циклуси што се поврзани, пред да се сочека да бидат завршени промените во претходниот циклус на кои би требало да се надоврзе следниот. Како резултат на тоа, образовниот систем наместо да биде еден од најстабилните потсистеми на општеството, стана генератор на големи нестабилности во други општествени сфери. Специфичната ...

Read More »

Глупо е дечињава од Шарена револуција да ги нарекувате советници

Branko Geroski Само начелно, без материјална расправа. Не е проблем бе ова децава од “шарената” што влегоа во влада. Онака, на јуриш. Има таму добри деца, паметни, ангажирани, посветени Проблемот е кога ќе ги наречат “советници”. Јеби га, глупо е. Што може да ме советува некој со 35 години? Дајте, смислете им посоодветни имиња на функциите.

Read More »

Најжестоки борци против режимот ја нападнаа СДСМ: Не спиевме по шатори за Васиљ, Сарачини и Лешоски да фатат позиции со лежење

И замислете: најглупи сме биле ние што спиевме во шатори и марширавме по улици на секакви временски услови, ама добро е што ние ви правевме ПР додека вие се ДОГОВАРАВТЕ …. Секоја чест ЖИВОТ во МАКЕДОНИЈА!!! ЗА КОГО…..??????? ЗА ТИЕ ШТО ДОСЕГА УЖИВААА ВО ЖИВОТОТ-СОНЧОГЛЕДИ ајде има уште некое слободно место… П.С Да не се лажеме СОНЧОГЛЕДИТЕ не се криви! ...

Read More »

Најстрашното нешто е тоа дека е глуп. Глуп е како точак

Знаете што? Дури и не е најстрашна работа тоа дека Груевски е дел од мафијашка структура. Ниту тоа дека краде, лаже, мами, уценува, се заканува, рекетира, … Ниту тоа дека ги уништи трагите на демократијата и владеењето на правото во Македонија. Најстрашното нешто е тоа дека е глуп. Глуп е како точак. Цепаница неделкана. Зелка. И ете таков глуп, го ...

Read More »
Close
WpCoderX