КОЛУМНИ

Николова: Бајруш Сејдиу не направи ништо во споредба со Груевски и неговата тајфа

За разлика од овие криминалци, кога го уапсија Бајруш Сејдиу притворите беа до 40 месеци за што и Стразбур пресудата ја потврди како нанесена тортура. Беше осуден на 18 години затвор, неговиот имот разграбан, а се држи во изолација во затвор. Она за што го обвинуваат не е ништо во спроредба што го направија Груевски и неговата тајфа. Селективна правда ...

Read More »

И Солза Грчева бара оставка од Таравари

До Европа преку Косово! Цитат од Плусинфо: “Министерот за здравство, Арбен Таравари, вели дека анализите за причините за смртта на двајцата гостиварци, кои починаа на Клиниката за инфективни болести, засега се прават во Тирана, Приштина и во Скопје“ Анализите за починатите од селата до Гостивар ќе се правеле меѓу другото во Приштина. Па добро бре. Цело Косово се лечи во ...

Read More »

Милчин: Нека му објасни некој на Оливер дека поглаварот до вчера му служеше на Груевски

Ќе му објасни некој на Оливер Спасовски дека социјалдемократите не се христијански демократи и дека бацување рака на поглавар на една верска заедница во државата во која е министер за внатрешни работи е тежок преседан? Во Мк има повеќе конфесии. Ќе им баци рака на сите поглавари? На страна личните недостатоци на поглаварот кој до вчера му служеше на Грујо, ...

Read More »

Синоличка Трпкова: СДСМ нема ни храброст ни абер за реформи

Sinolicka Trpkova Луѓето од филмот нема да реагираат за оваа лоша кадровска промена, зашто мора да се снимаат филмови и да се земаат државни пари. Тоа што треба да се истражи е умирањето на Вардар филм во негово време. Кога постојат сомневања за проневера со пари, има сигурно причина за тоа. Агенцијата за филм располага со огромни пари, двоени од ...

Read More »

Најчевска: Да се спречи печалењето на извршителите!

Да прекине „побизнисувањето“ на извршната функција, печалењето на извршителите на сметка на граѓаните, од кои, и за мали побарувања, се наплаќаат високи трошоци при реализација на извршните решенија. Оваа е препорака на правната експертка Мирјана Најчевска, којашто во изјава за ЦИВИЛ Медиа, посочува на потребата од измени во законската регулатива во сферата на извршувањето, со цел – заштитата на правата ...

Read More »

Тасевски: Кога ми понудија да бидам директор на Драмски, прво им реков – немам партиска книшка…

Благодарност до сите на кои мојот избор за директор на Драмски театар им дојде како пријатно изненадување, бидејќи малку кој помислуваше на тоа решение. Не знам колку вреди тоа да се каже, но времето е такво што неблагодарно е да се премолчи. Кога првпат ме поканија на разговор некои луѓе од министерството и кога на мое изненадување ми ја соопштија ...

Read More »

Љубчо запука по Милошовски: Ако не беше моронската политика на Владата на ВМРО-ДПМНЕ према Бугарија, немаше да има потреба од договор

Кога зборуваме за договорот со Бугарија јасно мораме да кажеме дека ако не беше моронската политика на Владата на ВМРО-ДПМНЕ према истата држава, воопшто немаше ни да има потреба за таков договор. Како што да не беше антиквизацијата веќе одамна со ФИРОМ ќе бевме во НАТО. Читајќи ја најновата дпмнеовска хистерија против договорот за добрососедство неможам да се изначудам каков ...

Read More »

Парадоксите на ВМРО-ДПМНЕ: Заедничка историја со Србија може, а со Бугарија никако!

Жарко Трајановски Токму владата на ВМРО-ДПМНЕ на чело со Груевски почна да го спроведува концептот на заедничка историја со соседите. Пример за заедничка историска манифестација беше одбележувањето на 100-годишнината од Кумановската битка на Зебрњак, во 2012 година. На почетокот на манифестацијата беше прво испеана една строфа од македонската химна, а потоа беше испеана српската химна. На манифестацијата официјално беа српскиот ...

Read More »

Моето дете ми помогна да станам човек, нему ромчињата оти знаат што е тоа дискриминација осетиле на своја кожа

Џабир Дерала Го запознав Зоран Мијалков синоќа. Живее во Штип. Работи како библиотекар. Неговото дете е со аутизам. На времето, не сакале да го примат во градинка. Откако го примиле, поставиле услов, едниот од родителите да биде постојано во градинка. Потоа, имал мака да го запише во училиште. Кога, конечно, се смилувале да го примат в училиште, го сместиле во ...

Read More »

Реформаторот на ДПМНЕ Богоевски: Во ВМРО повторно ќе царува слободата, од нас робови не бидува

Темна вечер! Чудно за белиот Солун. Ветер, чиниш мраз ќе те стори. Студ голем дојде. Ах пуста темнина, пуста да остане… крвникот во Стамбол да го втаса! Договорено е, нема назад, сите кај Иван во дуќанот. Срцата крварат браќа, мајките пиштат… децата робје се раѓаат, робје умираат… Одлучивме, ќе умреме, ама робови веќе не бидуеме… Слободата, извика Дамјан, слободата е ...

Read More »
Close
WpCoderX