КОЛУМНИ

Слободата на умот нема цена

Пишува: Габриела Илиевска Првото полувреме за нас е завршено…следува второто. Не сакам да се однесуваме согласно нашиот синдром кога на спортските натпревари веќе на полувреме ја славиме победата. Ако не сакаме да има “продолженија“, во второто полувреме нѐ чека многу игра. Сакам да верувам дека од денес ќе живееме во ново општество. Општество во кое нема со шепотење да зборуваме ...

Read More »

Ранети арени

Милорад Стојмановски Спортските објекти што се изградени со буџетски пари не смеат да бидат извор за заработувачка што ќе заврши во приватни џебови, ниту пак инструмент за манипулација на граѓаните и ширење на клиентелизмот Македонија во континуитет води погрешни политики кога станува збор за спортските објекти. Во поновото спортско битисување не беше пронајден модел како тие да опстојат самостојно на ...

Read More »

Рама ја искористи платформата за поени во Албанија

Дојче веле: Дали националистичкиот бран што тргнува од Тирана, преку Скопје и Белград до Загреб, е последица на изневерените очекувања на граѓаните или, пак, политичките елити по 15-20 години повторно се вратија на испробаниот метод за да ја зачуваат или да ја освојот власта? Арманда Хиса: Јас мислам дека второто е поверојатно. Има еден вид раширување на национализмот во балканските ...

Read More »

Импичмент за Иванов – можност или неопходност?

  Ѓорѓе Иванов од 2014 не сум го ословил како претседател на Републиката / шеф на државата. Ниту од денес натаму. Едноставно, оспорувањето на изборите 2014 се однесуваше на сите избрани органи тогаш, на исти избори – и Собрание (и Влада избрана од тоа Собрание) и претседател на држава.Од јануари годинава, уште е појасно зошто. Иванов е повеќе од помагач ...

Read More »

Мора да има реваншизам! Инаку за што се боревме?

Само правда и ништо друго! Слушам некои препичувања, да не сме биле како они, да немало реваншизам, да бидеме фини, да немало ова, да немало она, човек да се запраша: а за кој кур се боревме, не сум сретнал низ човековата цивилизација поумерени и помилостиви победници! Освен правото право односно правдата, не треба да има никакви други ограничувања! Дури и ...

Read More »

Mандатот е голема победа на антифашистичките сили на Македонија и по таа линија луѓето имаат право да си ја прослават победата

Победа Мандатот е политичко-технички момент кој во чудовишно деформираната правна и демократска процедура ги намалува шансите за разни интерпретации и политички злоупотреби на темата за легитимноста на новата власт. Второ, и со тие и со другите можни и реални резерви, со сите можни релативизации, мандатот е голема победа на антифашистичките сили на Македонија и по таа линија луѓето имаат право ...

Read More »

Шекеринска: Да ни е со среќа и успех овој ден! Беше тешко и опасно, но не се предадовме!

Да ни е со среќа и успех овој ден! Точно 2 години по големиот и обединувачки 17 мај, започнуваме со најважниот предизвик: да го вратиме животот во Македонија! Да биде стабилна, демократска, праведна држава на сите граѓани! Беше тешко и опасно, но никогаш не се предадовме! Имаше дилеми, но не потклекнавме! 17 мај: денот на надеж, обединетост и живот во ...

Read More »

„ВМРО – ДПМНЕ нема надворешни непријатели. Непријателите на партијата, граѓаните и на државата се во редовите на партиското криминализирано раководство

ВМРО – ДПМНЕ има многу квалитетни кадри за функцијата претседател на партијата, но тие не треба да се бараат во слугите на криминалната врхушка, смета професорот Јове Кекеновски, прв човек на ФРОДЕМ. Кекеновски во изјава за „Фокус“ му порачува на членството на ВМРО – ДПМНЕ дека не смее повеќе да дозволи да биде, како што вели, свежо топовско месо за ...

Read More »

Ти благодариме Груевски!

Ќе излезе дека ќе треба да му се заблагодариме на НГ за тоа што ги употребува сите џокери за да се спаси од бродоломот. Па така испливаа на површина сите “пацови”, насилници, судии, обвинители, припадници на МВР … Се олеснува работата за смената на сите тие кои ја тонеа земјата последните години. Колку повеќе се копрцаат толку повеќе кривични заработуваат. ...

Read More »

Љубчо Георгиевски: Горд сум што имав кадар како Влатко Ѓорчев кој се спротивстави на насилството на 27 април

Досегашната власт насекаде има свои структури – во МВР, бизнисот, судството, медиумите. Во таква ситуација промените нема да бидат ни брзи ни лесни, за Дојче Веле вели лидерот на ВМРО-НП и поранешен премиер, Љубчо Георгиевски Поранешните сопартијци на Никола Груевски, а денес лидери на опонентски партии – Љубчо Георгиевски, Љубе Бошкоски и Стојанче Ангелов, од следната недела почнуваат активности за ...

Read More »
Close
WpCoderX