КОЛУМНИ

Редно е претседател на Собранието да биде ЖЕНА

А јас мислам дека претседателот на Собранието треба да биде: 1. Човек со два грама мозок 2. Без багаж 3. Со искуство 4. Со знаење 5. Со вештини 6. Со високи морални и етички вредности И да ви кажам право, редно е претседател на Собранието да биде ЖЕНА. Не е важно од која етничка заедница и од која вероисповед, ама ...

Read More »

Мислам дека е редно да се пуштат разговорите поврзани со Смилковско езеро

И мислам дека треба на виделина да биде изнесен целиот валкан веш на актуелната политичка гарнитура. И оној најсмрдениот. Моќта секогаш мора да оди и со одговорност. Големата моќ не значи заштита од јавноста туку поголема изложеност на јавноста. Наместо да се плакнат устите со претставниците на невладините организации кои на скалата на моќ се наоѓаат на дното, да се ...

Read More »

ВМРО е минато

Origjanski Zlatko пред 5 минути · vmro e minato, prasanjeto e, kako natamu,,ako nemate odgovor, kade i kako, vmro povtorno brzo ke vi se vratat, pobrzo od toa so zaminale, usste pozestoko od ova denes. sega za sega, takov jasen i konkreten odgovor, ne mozam da vidam

Read More »

Зврлевски и Вангеловски и денеска имаат обврска да се уапсат самите себе!

Зврлевски и Вангеловски и денеска имаат обврска да се уапсат самите себе! Да ги оставиме прашањата кај биле Зврлевски и Вангеловски во времето на незаконско прислушување и злоупотребите на снимените материјали, тие и денеска, по тоа што го рекоа на меѓунатодната конференција во Скопјанг, имаат законска обврска да се уапсат самите себе и четиричлената банда од вмро-дпмне на чело со ...

Read More »

БЕЗУМИЕ

Деновиве одредени политички кругови, без окно да им трепне, го предлагаат Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија. Талат Џафери бил припадник на АРМ, кој само неколку дена после масакрот кај Вејце (28.04.2001), дезертирал и преминал во паравоената ОНА (односно, УЧК) станувајќи нејзин командант, познат под псевдонимот Командат Форина. Овој предлог за претседател на Собранието е еднаков на ...

Read More »

Димитров до ВМРО: Што браните луѓе? Чиј срам покривате?

ДУИ вели дека не сака ниту бинационална држава, ниту федерализација, ниту кантонизација. Раководството ја прими пораката од своите гласачи и реши да застане против режимот во кој учествуваше, на страната на државата. Јасно укажа дека со Груевски не можеле да се договорат за продолжување на мандатот на СЈО, орган што е формиран за да се расчисти соголениот криминал низ телефонските ...

Read More »

Туфегџиќ: Реплицирајќи си сами на себе свесно го попречуваат изборот за нов претседател на Собранието

Полни усти за народот и парламентарна демократија додека си реплицираат сами на себе и свесно го попречуваат изборот на Претседател на Собранието и функционирањето на институциите. Тоа е ДПМНЕ со одбрана на криминалот, напиша на социјалните мрежи пратеничката од редовите на СДСМ, Ивана Туфегџиќ. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ веќе два часа дебатираат помеѓу себе. Според генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, ...

Read More »

ТЕАТАР ВО ВРЕМЕ НА ДИКТАРУРА По повод “Светскиот ден на театарот“

Југослав Петровски Драги колеги театарџии, првин мислев за овој наш празник, да ви напишам нешто што вие би го очекувале од мене, на пример да напишам, дека: “Светскои Ден на Теарарот“ би требале да го славиме само парцијално, како: “Ден на Барокни кулиси“ – Не врлам дека вината е целосно кај нас, но делумно сиугурно е. Во овие 11 години ...

Read More »

Глава полна со влакна

Глава полна со влакна А, бе, Антонио, што не се убиеш, бе, јас не можам да замислам власт, пари, идеологии, партии, држави, нации, македонии, љубов и острастеност кон нив или омраза, кои можат, секоја посебно или сите заедно, да произведат доволно причини за вакво глупирање какво што ти демонстрираш во таканареченото собрание на Република Македонија. И вмрото твое. Тебе не ...

Read More »

ДПМНЕ веќе се распаднале

Radmila Sekerinska ДПМНЕ веќе се распаднале: немаат Пратеничка група, сами себе си реплицираат, го влечат изборот на комисијата која сами ја бараа, а Грујо пак им избега на плажа.

Read More »
Close
WpCoderX