КОЛУМНИ

Течат ли течат солзи вмросници

Течат ли течат солзи вмросници, а богами и џрџајци по пачајци.-И посерковската багра, полтронско-клиентелистичко-нацистичко-арамиска ќе си замине во на Идриз бег чифлигот барајќи невозвратена љубов. А во меѓувреме во злосторничкото здружение распишаа конкурс, на оглас се бара ортомџија, за внатрешна употреба во Внатрешната Организација, која нема ништо заедничко со Македонска Револуционерна, ни со Демократска Партија, уште помалку се за Македонско ...

Read More »

Кој, кој, кој вели дека изборот на Претседател на Собрание бил незаконски?

Кој, кој, кој вели дека изборот на Претседател на Собрание бил незаконски? Епа ајде вака, еве ви ѕвезда водилка – одговорете си сите на следнава дилема: Што ќе се случеше доколку сега ДПМНЕ и СДСМ имаа заменети улоги и дали во таков случај овие од ДПМНЕ ќе дозволеа на СДСМ да им скратат 5 месеци од мандатот или уште во ...

Read More »

СДСМ треба да знае дека ДУИ има други интереси и сака поделено Општество

Нешто за што СДСМ мора да бидат свесни: ДУИ има сосема спротивни интереси од оние на СДСМ. На нив не им одговара концептот на едно општество за сите. Ако биде така, ќе ја изгубат целта на своето постоење. ДУИ сакаат поделено општество во кое Албанците ќе гласаат за Албанци, Македонците за Македонци, секој за своето трло. Впрочем, исто како што ...

Read More »

Оваа година не положив цвеќе на гробот на Делчев, еве зошто

Години, години наназад редовно го посетував гробот на нашиот великан Гоце Делчев. Во молитва и исповед го прашував: дали гледа што му се случува на македонскиот народ за кој тој се бореше; дале гледа какви криминалци го узурпираа, злоупотребија и предадоа идеалот за кој загина тој; и, дали гледа чии следбеници почнаа да му се поклонуваат на гробот, да пеат ...

Read More »

МИНИСТЕРКА И ФАНТОМКА

Прегратката на министерката-пратеничка Канчевска со тепачот со црна фантомка е најновиот доказ дека министерствата за внатрешни работи и за култура се гнездата на заговорот на ВМРО-ДПМНЕ против Република Македонија. Таа прегратка е доказ за тоа дека операта со крваво финале “Фантоми во Парламентот” е зготвена во овие две министерства и изведена од протагонисти, епизодисти и статисти. Авторот и диригент на ...

Read More »

ЗА ЗНАМЕТО НА МАСАТА НА ТАЛАТА…

Голем број Македонци го сметаат албанското знаме на масата на Талата за провокација. А голем број Албанци сметаат дека на Македонците, без оглед каде е поставено, им пречи албанското знаме, ин џенерал. И во право се, и едните и другите. Чаре?   Првите, драгите сограѓани Македонци, да не се примаат на провокацијата на Талата. Прво, оти не се работи за ...

Read More »

Да си подадеме рака со чесните членови на ДПМНЕ, заедно треба да живееме

ДОЈДЕ ВРЕМЕ СО ЧЕСНИТЕ ГЛАСАЧИ НА вмро дпмне ДА СИ ПОДАДЕМЕ РАКА ? Заедно треба да живееме Историјава ни ја сервира најтешката лекција за граѓанска свест и одговорност, преку класичната злоупотреба на своето гласачко тело на вмро дпмне. Никогаш не се пикајте во задниците на политичарите, не дозвлувајте подведување кон криминал или било какво кривично или прекршочно дело за интересите ...

Read More »

Груевски не реши ниту еден сериозен проблем и не повлече ниту еден лидерски потег за менување на состојбите

Изјавата на Груевски, дека ќе се консултирал со својот ПР тим дали ќе оди на дуел со Заев помина некако незабележано. Но, таа кажува многу за неговата матрица и политички кукавичлук. Зависноста од ПР е најтешката болест која може да ја има еден политичар. Од неа боледуваат најлошите политичари кои никогаш не донеле непопуларни одлуки во интерес на напредокот. И ...

Read More »

БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ: КИРО ГЛИГОРОВ Е ИСТОРИЈА КОЈА ЧЕКОРИ! ПОЧИВАЈ ВО МИР МОЈ ДРАГ УЧИТЕЛЕ

По повод 100 години од раѓањето на Глигоров, репринт на обраќањето на Бранко Црвенковски, на Комеморативната седница во Скопје, на 03.01.2012 година. Драги пријатели, ценети гости, сите вие присутни почитувачи на Киро Глигоров и на неговото дело, што да се каже по еден ваков повод за еден ваков човек, а да не е премалку, да не е оскудно, да личи, ...

Read More »

Зошто го оставаме Груевски слободно да влегува и излегува каде сака и како сака?

Ние граѓаните станавме заложници во сопствената држава, се вртиме цело време да не излезе некој манијак да не исплука или зачука, пратениците не можат слободно да држат седница затоа што може да им дојдат терористи облечени како полицајци и терористи камуфлирани во народ, а криминалецот се шета наоколу и пет пари не дава. Навистина мислам дека е време да му ...

Read More »
Close
WpCoderX