КОЛУМНИ

Миленко до Груевски: Кога ти викавме да не се повлекуваш не не послуша, сега нека ти прават фотошоп

Миленко Неделковски Ма немој, бога ти! А кога народот и патриотите интелектуалци заедно, а многумина од нас и во те-та-тет средби, инсистиравме дека НЕ СМЕЕШ да се повлечеш од премиерската позиција оти е тоа крај за Македонија, ти одбиваше со “аргумент” дека не сме ја гледале големата слика. Сега не слика, ами фотошоп ти прават секој ден. #неПослушаИскрениПријатели

Read More »

СДСМ ја утнавте другари, го изневеривте своето членство и симпатизери

Не само од оние што 10 години молчеа, туку поголемиот број на новоименувани кадри во речиси сите институциите, припаѓаат на вториот и третиот ешалон на режимот и им слугуваа на фамилијата. Со нив Реформи ли ќе правиме!? Ја утнавте другари, го изневеривте своето членство и симпатизери. Бесрамно излажавте. Нека ви служи на чест, ако воопшто ја имате. Томче Милошевски

Read More »

Кежаровски: И сите да ти простат Гордано јас нема да ти заборавам ништо, иде денот…

Site sme i mora da bideme ednakvi pred zakonot… I avtolimari, i bravari, i profesori, i advokati i novinari, no i ministri i premieri… Pametis li Goco sto odgovori na novinarsko prasanje – dali znaete deka zatvorivte novinar za napisan tekst, eden den posle moeto pritvoranje. Eve, ke te potsetam. Rece: “Paa, s’u ako e novinar…” E, pa Gocooo… S’U ...

Read More »

Нашата држава никогаш не изградила нацонален идентитет, затоа промената на името нема да промени никаков идентитет

Да ви каже нешто чичо Жарко Македонски Бродски. Нашава држава (ДФМ, НРМ, СРМ, РМ, па и ПЈРМ) никогаш и не изградила НАЦИОНАЛЕН граѓански идентитет „Македонци“. Само во еден ран државен документ имам пронајдено израз во кој се спомнува зборот Македонци, независно од етнос. Затоа, не можеме да го изгубиме идентитетот што не сме го изградиле. Не можеш да изгубиш нешто ...

Read More »

Дали почнуваат притисоци кон медиумите? Геровски: Добивме апел од Заев да известуваме внимателно

  Бранко Геровски: „Синоќа присуствував на средба на премиерот Зоран Заев и неговите соработници со група од триесетина уредници и новинари од нашите медиуми. Пленумот беше претставен како размена на информации и идеи за преговорите за спорот со Грција. Како што е ред, за содржината на кажаното нема да соопштам ништо, освен што ќе посведочам за коректниот апел на премиерот ...

Read More »

Сега им текна на вмровчињата да ги симнат розевите наочари

А,сега им текна на драгите вмровчиња,да ги симнат розовите наочарчиња,за да видат дека глетката е СИВО-ЦРНА?!Да беа патриоти,немаше да вадат бугарски пасоши,а за да им веруваме дека ќе не бранат квазипатриотиве сега истите ќе ги искинеа,оти како прво не им чини Договорот со Бугарија,а како второ се колнат ќе ја бранеле државава.Може,ама со чатал и камења,по можност од Грчка плажа,ако ...

Read More »

Јоци ја нападна Шеќеринска поради ангажманот на Крамарска: Ја избравте истата онаа која остави 14 новинари на улица и ги слушаше упатствата на Груевски

Ок, апсолвиравме уште вчера дека Крамарска е ангажирана од Шекеринска. Но, да видиме кои се стандардите на Радмила и на оваа Влада. Би рекла, широкоградо да наградуваат луѓе кои беа во први редови на грујовата машинерија. Некоја која е симбол дека Шекеринска никогаш и немала намера да расчистува со никакви режими, напротив цело време сакала да биде иста како претходниците. ...

Read More »

Јоци: Жените во СДСМ служат само како декор за пресс конференции

Jordanka Ivanovska-Joci Груевски, во речиси сите свои говори ги омаловажуваше жените. Му вратија. Го бутнаа од власт. Соодносот мажи-жени во Македонија е 1:2, ако не и 1:3 (немаме попис од 2002). Венко Филипче, министер на СДСМ, со поглед и фацијална експресија како од “Адамс фемили”, ги омаловажува жените. Ќе му вратат. Со камата. И нему и на СДСМ. Жените на ...

Read More »

Јоци: Зградата на владата веќе не ви е ружна? Ниту оградата се тргна ниту фасадата

“Симболот на Скопје-зградата на Владата дело на архитектот Петар Муличкоски, се претвори во шампита, но еве веќе не ви е ружна. Ооо, ружна е , и тоа многу. Односно грда е. Премногу. Верувајте. Ниту се тргна оградата, ниту фасадата. Спомениците си стојат. Сите решенија од претходните разорувачи на националното ткиво и идентитет се за вас нерешливи. Едноставно се прифаќаат по ...

Read More »

Активистот за човекови права Мери Николва му се приклучи на Ивановски: Пола ВМРО го напикаа во СДСМ

Meri Nikolova Zorane, ne znam zosto ti se lutat site i te napagjat, zosto si se slikal so delegacii od drugi partii i si pisuvas statusi po svoe ubeduvanje? Zosto tolku strav? Treba da se plasat vo SDSM sto pola vmro otide tamu i postavija funkcioneri od niv. Sega koj kogo treba da pluka i navreduva? Nisto veke ne mi e ...

Read More »
Close
WpCoderX