МАГАЗИН

Македонците и бугарите одбележуваат 114 години од смртта на Делчев

На само 31 година, на денешниот ден, пред 114 година, паѓа убиен од куршуми на турска потера кај с. Баница еден од најхрабрите борци за слободата на Македонија и Одринско – Гоце Делчев, национален херој на  Македонија. Визионерот кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за културен натпревар на народите е роден на 4 февруари 1872 ...

Read More »

37 ГОДИНИ ОД СМРТТА НА ТИТО! ДИКТАТОР ИЛИ СИМБОЛ ЗА СОЦИЈАЛНА ПРАВДА?

 На денешен ден пред 37 години почина доживотниот претседател на Социјалистичка Федеративна Република Југославија Јосип Броз Тито (1892-1980). Тито беше водач во борбата против окупаторот од 1941 до 1945 година. Беше долгогодишен лидер на Комунистичката партија на Југославија и командант на нејзините вооружени сили од крајот на Втората светска војна до смртта во 1980 година. Тој беше еден од основачите на ...

Read More »

Жените во недостиг на секс најчесто ги изневеруваат мажите со помлади од нив

Едно истражување во кое учествувале 11.000 жени, покажува дека дури за 70 отсто од нив изјавиле дека најважно е љубовникот со кого го изневеруваат сопругот да биде млад. Со други зборови, 70 отсто од неверните жени бараат помлади љубовници. Некои од испитаничките признале дека се во среќни и добри брачни однсои, но причина за неверство се желба за промени во ...

Read More »

(ГАЛЕРИЈА): ФРАНЦУСКИТЕ ПРЕТСЕДАТЕЛИ И КАНДИДАТИ – ЉУБОВЏИИ И ШВАЛЕРИ

Франција е лулка на писателите, романтичари, кои љубовта ја издигнале до возвишена цел во животот. И така уште во средниот век, во француските ракописи за првпат зборуваат за љубовта и интимната страст како целина. Епоха во која луѓето го одредуваат најубавото чувство како површинска емоција. Денес, стотици приказни сведочат за силната врска помеѓу љубовта и сексот во Франција. Бројни листи ...

Read More »

Русите направиа ракета 6 пати побрза од звукот

Русите направија нова хиперсонична противбродска ракета „циркон“, способна само со еден удар да уништи носач на авиони, објавија руските медиуми. Од Кремљ наведуваат дека крстосувачката ракета разива брзина од 6.000 до 7.400 километри на час, што е пет до шест пати побрзо од брзината на звукот. Медиумите во Русија пишуваат дека воениот брод „Петар Велики“, кој се очекува да биде ...

Read More »

(ВИДЕО) ЛАГАТА ЗА СВЕТИОТ ОГАН!!! ЕВЕ ШТО КРИЕ ЦРКВАТА ОД НАРОДОТ

Во 1238, папата Григур IX го осуди Светиот оган како измама. Во 2005 година во демонстрација во живо на грчка телевизија, Мајкл Калополус, автор и историчар на религијата, потопи три свеќи во бел фосфор. Свеќите спонтано се запалиле по околу 20 минути, поради својството на самозапалување на бел фосфор во контакт со воздух. Според веб-сајтот Kalopoulos ‘: Ако фосфорот се ...

Read More »

Кејти Пери дизнајнира чевли за Хилари Клинтон

Кети Пери го подигна своето пријателство со Хилари Клинтон на ново ниво, креирајќи чевли специјално за неа. Салонки со проѕирна блок потпетица исполнета со светкави ѕвездички и полумесечини се најновиот дизајн на пејачката, а го носат името Хилари. Моделот е достапен во светло розева и во тиркизно сина боја. Тоа што Хилари досега не носела штикла од плексиглас, не значи ...

Read More »

8 ТАЈНИ ЗА СОВРШЕНОТО ТЕЛО НА ЕМИЛИ РАТАЈКОВСКИ

Иако многу работи, таа наоѓа време за вежбање и за посебен режим на исхрана. ЗАКУСКА СЕКОЈ ДЕН “Одам во кафеаната” Blacktop Coffee “секое утро и заедно со црно кафе си ​​земам кроасани.” Се плаши од шведскиот маси Обично за ручек Емили јаде салата или сендвич. Кога е на фотографии сепак, организаторите секогаш подготвуваат “шведска маса”, која е една од најголемите нејзините ...

Read More »

Порно ѕвезда ги откри тајните зад камерите: Подобро да си жртва на педофил отколку да снимаш порно

Американката, која глуми во ленти со знак 18+ освои околу 7 милиони долари, откри темната страна на индустријата. “Некои жени сметаат дека со сексуалните сцени ќе остварат своите соништа, но тоа не е така. Работата е повеќе од тешка, а продуцентите и режисерите ни третираат суров. Според мене подобро е да бидеш жртва на педофил отколку да се сликаш во ...

Read More »
Close
WpCoderX