МАКЕДОНИЈА

Зорица Заева: Не знаевме дека имаме 35 годишна ќерка во Русија

До пред неколку дена не знаевме дека имаме 35 – годишна ќерка во Русија, еве сега од социјалните мрежи дознавме – вака во телефонски разговор Зорица Заева ги коментира приказните за младата жена, фотографирана покрај луксузен автомобил со украсна лента, за која што неинформираните тврдат е нивната ќерка Александра, а некои пак дека станува збор за Ева, внуката од брат ...

Read More »

ГРУЕВСКИ ПРВ ПАТ ЈАВНО УДРИ ПО ЉУБЧО? ВМРО НП И ОБЕДИНЕТИ СЕ САТЕЛИТ ПАРТИИ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски ијави дека не би го зачудило доколку ВМРО-Народна партија, Обединети за Македонија и Достоинство станат дел од новата влада бидејќи, како што вели, тие во изминатите пет-шест години работат за СДСМ. – За мене не е изненадување имајќи во обзир дека партиите на Љубчо Георгиевски, Лубе Бошковски, Стојанче Ангелов, Јове Кекеновски, Павле Трајанов,… се во ...

Read More »

НЕОФИЦИЈАЛНО! ЕВЕ КОИ ЌЕ БИДАТ МИНИСТРИ ВО НОВАТА ВЛАДА

Лидерот на СДСМ и мандатор за составот на новата Влада, Зоран Заев, иако најави дека кабинетот ќе биде познат денеска, од партијата соопштија дека нема да ги откријат имињата на новиот министерски кабинет. Преговорите со Беса сè уште не се завршени. Од таму брифираат дека барањата на партијата се доставени до СДСМ и дека чекаат одговорот од нив. Засега од ...

Read More »

ЕВЕ КОИ СУДИИ ГО БРАНЕЛЕ ИМОТОТ НА ДПМНЕ

Една од судиите кои ја донесоа одлуката да не се замрзне имотот на ВМРО-ДПМНЕ е Елена Илиевска Јосифовиќ, за која СЈО кон крајот на март поднесе барање за разрешување до Советот за утврдување на факти, дознава Макфакс. Освен неа, против одлуката за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ бил и екс-претседателот на судот, Владимир Панчевски. И двајцата не се согласиле за ...

Read More »

Екс Началник и учесник во Диво Насеље ќе биде екстрадиран во Македонија

(META)  Грчкиот Врховен суд одлучи да се екстрадира македонскиот државјанин Дејан Вуковиќ, поранешен началник на антитерористичка единица на Македонија. Според информациите во Грција, за него има потерница во Македонија откако тој избегал од државата по неговото апсење за поседување бомба и марихуана во септември 2016 година. За конечната одлука за негова екстрадиција треба да одлучи грчкиот министер за правда, а во ...

Read More »

Јовановиќ: Идните креатори на економските политики да бидат на страната на обесправените!

„Не смее да ни се повтори општество на слепи послушници! Идните кадри треба да бидат луѓе со став, што знаат да се спротивстават, што не прават компромиси со своите принципи“, дециден е економскиот експерт, Бранимир Јовановиќ, којшто во интервју за ЦИВИЛ Медиа лоцира елементи на неолиберализмот во економските политики на новата влада, ако кадрите мериторни за ресорите економија и финансии, ...

Read More »

ВО НОВАТА ВЛАДА НА ЗАЕВ ЌЕ ВЛЕЗАТ ЉУБЕ, ЉУБЧО, СТОЈАНЧЕ И ТРАЈАНОВ

По формирањето на владата со албанските парламентарни партии, лидерот на СДСМ Зоран Заев ќе започне преговори и со опозициски вонпарламентарни политички партии и коалиции, со цел да бидат вклучени на одредени нивоа во извршната власт. Како што дознава Фокус од партиски извори, Заев периодов оддржува редовни контакти со Љубчо Георгиевски, Љубе Бошкоски, Стојанче Ангелов, Павле Трајанов, како и со други опозициски лидери и партии кои на ...

Read More »

ЕКСПЛОЗИЈА НА ГОШЕВ ЗА ЉУБЧО: НЕ БЕШЕ ТИ ОНОЈ ШТО КУПИ ПЛАЦ НА ВОДНО ЗА МАЛКУ МИЛИОНИ, А ПОТОА ГО ПРЕНЕСЕ НА ДРУГ САТРАП?

Не беше ти оној што лично му дозволи на одвратниот апаш, бизнисменот Смиленски (со помош на тогашниот гувернер на НБРМ, Љубе Трпевски), да цица ќар од девизните резерви на НБРМ – туку него го одбравте „случајно“, онака, за ништо, со студиозно проучување на неговите способности и добри намери и љубов кон Македонија. Исто како што не беше ти оној што ...

Read More »

АХМЕТИ МУСА И БОГОЕВСКИ НА СУДСКОТО СТОЛЧЕ ЗА ТЕЛЕКОМ

Во Граѓанскиот суд денеска треба да продолжи судското рочиште за тужбата на лидерот на ДУИ Али Ахмети и Муса Џафери против екс-разузнавачот Слободан Богоевски за клевета поради неговото сведоштво во судот во Њујорк за случајот „Маѓар телеком“. Судот на минатото рочиште прифати за сведоци да ги повика адвокатката Билјана Панова, нотарот Сашо Клисаровски и преведувачката пред кои наводно е дадена, ...

Read More »
Close
WpCoderX