МАКЕДОНИЈА

Насилниците кои тепаа пратеници направиле и групна фотографија за Фејсбук пред спомениците во Жена парк?!

Ви го пренесуваме прилогот кој беше дел од емисијата „Топ тема на ваша страна“, чија тема се насилствата во Собранието на 27 април. Само една фотографија објавена на Фејсбук може да ги доведе истражителите на Јавното обвинитлество до идентитетот на дел од лицата со фантомки кои беа дел од насилствата во Собранието на 27 април. Извор:Локално

Read More »

По синоќашната инспекција во Штипската Клиника претстои разрешување на сегашните директори

По синоќашната  инспекција во Штипската клиника, комисија од Државниот санитарен и здравствен инспекторат, испратена лично од министерот Таравари, синоќа неколку часови правеле увид во работата на клиниката. Инспекторите биле на ортопедија, хиругија, очни и ушни болести, на инфективно и неврологија. Според блиски извори од виденото им се слошило. Затекнале нехигиена, комплетна неодговорност и недисциплина. Ова, се надоврзува на констатацијата на Институтот за јавно ...

Read More »

Студентските домови да се отворат за навивачите на Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед

Студентските домови да се отворат за навивачите на Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед Во хотелите во Скопје неможат да се сместат навивачите на Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед, поради тоа предлагам да се отворат студентските домови каде може да се сместат неколку илјади гости. Сместувањето да биде бесплатно или со минимален надомест (10 евра од кревет) копку да се покријат ...

Read More »

Зоран Божиновски во Стадион: Бев испорачан по налог на Механџиски од Зегин

БОЈКОТ ЗА ЗЕГИН ВЕДНАШ „Не српската влада, туку Интерпол ме донесе во Шутка, по налот на Благој Механџиски од Зегин, со цел да им наштети на Мијалоков и Груевски во изборна кампања“, изјави новинарот Зоран Божиновски во саботното издание на емисијата Стадион на Канал 77. Божиновски вели дека Интерпол работи за секој кој добро ќе му плати. Зоран Божиновски по ...

Read More »

И Мијалков останува без пасош

Уредничката на телвизија Сител, Ивона Талевска исто како и Сашо Мијалков остануваат без пасош, откако Апелациониот суд ги одби жалбите за мерките за претпазливост коишто и ги определи Кривичниот суд на барање на Специјалното јавно обвинителство. Талеска е обвинета за даночно затајување во случајот „Тифани“ и има обврска еднаш месечно да се јавува во Суд, а нејзиниот пасош е одземен. ...

Read More »

Панорамското тркало продолжува да се гради

Малкумина работниците сè уште на терен работат на изградбата на Панорамското тркало. Ниту петицијата на граѓани, која беше поднесена до Градот Скопје, ниту одлуката на Општина Центар, не успеа да ја сопре изградбата на овој контроверзен проект. Новата влада сè уште не покажала интерес за ова прашање. Да се изгради Панорамското тркало или не? – прашање е сега. Одговор од ...

Read More »

Ништо од жалбите на Ивонче, останува и понатаму без пасош

Новинарката Ивона Талевска останува без пасош, бидејќи Апелациониот суд ја одби нејзината жалба. Претходно пасошот на Талевска и беше одземен откако Кривичниот совет и одреди мерка на претпазливост по барање на Специјалното јавно обвинителство. Талевска се жалеше дека има потреба од патувања поради природата на нејзината работа како новинар и уредник, но судот сепак смета дека Талевска може да избега ако ...

Read More »

Жугиќ се противела да стане од директорското место, го заклучила кабинетот и избегала?

Од неофицијални извори од театарот Комедија, ЦИВИЛ Медиа дознава  дека Јелена Жукиќ не сакала да постапи согласно одлуката на министерот за култура  Роберт Алаѓозовски  за разрешување од позицијата директор.Жугиќ го заклучила својот кабинет, со клучевите и службеното возило решила да замине на службен пат притоа заканувајќи се дека ќе тужи. Откако била предупредена дека нејзината постапка не е согласно законот, по ...

Read More »

Заев се сретна со Дедо Стефан, зборувале за јахтата?

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министрите за внатрешни работи, за образование и за култура, Оливер Спасовски, Рената Дескоска и Роберт Алаѓозовски, попладнево се сретна со претставници на МПЦ – ОА, поглаварот г.г.Стефан и владиците на Дебарско-кичевската епархија, Струмичката епархија и епископот Хераклејски, г.Тимотеј, г.Наум и г.Климент. На средбата се разговараше за повеќе отворени проблеми со ...

Read More »

ШОКАНТНО!!! ЗАЕВ ПРИФАТИЛ ПОКАНА ВО ТУРСКА АМБАСАДА КАДЕ ЌЕ СЕ СЛАВИ ПОБЕДАТА НА ЕРДОГАН НАД ПУЧИСТИТЕ?

Турската амбасада во Скопје најави серија на манифестации во земјава со што ќе се одбележи годишнината од несупешниот државен удар во Турција. Амбасадорката Тулин Еркал кара рече дека Анкара од новата влада ќе побара исполнување на барањата на Турција за затварање на организациите во Македонија зад кои според Анкара стои Фетула Ѓулен. Амбасадорката откри и дека оваа година за време ...

Read More »
Close
WpCoderX