МАКЕДОНИЈА

Беса ќе гласа за разрешување на Зврлевски

Фадил Зендели од Движењето БЕСА на прес-конференција кажа дека пратениците од неговата партија ќе гласаат позитивно за разрешување на Марко Зврлевски. Според него, Зврлевски е разрешен уште со формирањето на Специјалното јавно обвинителство. – Тоа што иритира е образложението на Владата. Според заменик-министерот за правда, причини се законски пропусти пропишани со законот за обвинителство. Во образложението се споменуваат неколку случаи, ...

Read More »

Ивона си го бара пасошот назад! Многу била строга мерката затајувањето данок не било голема работа

Одбраната на Ивона Талевска денеска пред Апелациониот суд во Скопје побара да бидат укинати мерките на претпазливост за неа, односно да ѝ биде вратен пасошот кој ѝ го одзема судот. Како аргументи, одбраната на Талевска го наведува тоа што обвинетата редовно се јавувала кај органите на прогонот, но и дека била  вработена, што укажува дека не може никаде да избега. Притоа, ...

Read More »

Македонија најголем добитник од самитот во Трст, благоарение на Заев ќе добиеме 70 милиони евра

Лидерите на државите од Западен Балкан, денес на самитот во Трст, го поддржаа повеќегодишниот акционен план за регионална економска зона, со кој ќе се овозможи непречена размена на производи, услуги, капитал и на квалификувана работна сила. Целта е приближување до членството во Европската Унија, како и да му се помогне на приватниот сектор, преку промоција на трговска размена, инвестиции и ...

Read More »

Дачиќ му одговори на Димитров: Како ќе се однесувате кон Србија така и ние ќе се однесуваме кон вас

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави по повод реакцијата на Македонија по неговата оценка за признавањето на името на државата, дека официјален Белград ќе се однесува на ист начин како што Скопје ќе се однесува спрема Србија, објавија Вечерње новости. – Повеќепати на македонските официјални лица им порачав – како вашата држава ќе се однесува во меѓународната ...

Read More »

Пејпал конечно во Македонија

Министерството за финансии официјално ќе се обрати до Пејпал (PayPal) за да ја отпочне постапката за воведување на услугата „прием на пари” (receive) во Македонија преку овој платежен сервис PayPal. Со ова ќе се овозможи македонските граѓани и фирми да продаваат свои производи и услуги на светските пазар и да вршат прием на плаќања преку Пејпал. Ова е заклучокот од ...

Read More »

Пешевски немал единици како Мијалков? Тврди дека бил одличен ученик

Ексминистерот Владимир Пешевски денеска пред Апелациониот суд зборуваше дека тој бил угледен човек кој направил многу за државата и дека бил одличен ученик и студент. Рече дека отворил 10.000 работни места во Македонија и бил шокиран од обвиненијата од СЈО. Според Пешевски, одземањето на пасошот било казна за него уште пред да биде осуден. Додаде дека очекува судењето да почне уште утре ...

Read More »

ВРАТИЛЕ СУДИЈА ОД ПАТ ВО БИТОЛА ЗА ДА ГО СПАСАТ ГРУЕВСКИ ОД ПРИТВОР

Обвинетиот експремиер во „Титаник“ Никола Груевски, како и останатите обвинети: Гордана Јанкулоска, Мартин Протоѓер, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски, од тричлениот кривичен совет во Основниот суд Скопје 1 минатиот викенд првично добиле притвор. Но, со помош на претседателката на советот, која веднаш му јавила на претседателот на Основниот суд Скопје 1 Стојанче Рибарев за соодносот на гласовите од 2:1 за ...

Read More »
Close
WpCoderX