МАКЕДОНИЈА

ЕКСПЛОЗИЈА!!! 5 ФУНКЦИОНЕРИ НА ДУИ ЗАМЕШАНИ ВО УБИСТВОТО КАЈ СМИЛКОВСКО???

Горан Наќевски, татко на Александар кој заедно со уште четворица пред шест години беше убиен кај Смилковското езеро, на денешното рочиште за случајот Монструм се обрати пред судот. -На една од средбите, сегашниот премиер Зоран Заев ни кажа дека тие броеви се на пет функционери од ДУИ, а ни покажа и транскрипт од разговор воден помеѓу потпретседателот на ДУИ, Невзат ...

Read More »

Трауматично сведоштво на мајката на едно од децата убиени кај Смилковско: На децата им течеа солзи од отворените очи кога ги погрбувавме

Мајката на Александар, Зорица Наќевска побара од судот и од обвинителството да ја утврдат вистината. – Судот и обвинителството да ги утврдат улогите на обвинетите, дали се извршители или помагачи. Бараме и да се декодираат броевите кои во пресудата се заведени како државна тајна, а се на функционери од ДУИ, рече Наќевска. Мајката на Александар прочита и транскрипт од разговор ...

Read More »

Портпаролот на Влада откри: Mоторот не е на Заев и чини 30 000 евра

Премиерот Зоран Заев не го ставил моторциклот кој го возеше вчера во Крушево во неговиот анкетен лист затоа што тој не е во негова лична сопственост туку е во сопственост на семејната компанија на Заеви, Тотал инжинеринг – открива во изјава за Лидер.мк, портпаролот на Владата Миле Бошњаковски. -Моторциклот кој што го користеше претседателот на Владата на Република Македонија Зоран ...

Read More »

ЕВЕ ШТО ЕВРОПСКА УНИЈА ЌЕ ИСПОРАЧА ЗА МАКЕДОНИЈА

ЕК утре дава оценка за напредокот на патот на евроинтеграција. Се очекува Македонија и Албанија да добијат препорака за отворање на пристапни преговори, БиХ и Косово ги очекуваат критики, а Србија и Црна Гора – поттик. Шест земји од Западен Балкан утре (17. април) ќе добијат од Европската комисија длабинска анализа на состојбата, заснована на политички и економски критериуми, како ...

Read More »

Најбогатиот албанец ќе гради мини град во Скопје

Бизнисменот Самир Мане, кој се смета за најбогатиот Албанец на Балканот, најави изградба на мини-град во Македонија. Тој планира овој град да го изгради на местото на Скопски саем, откако неговата компанија го доби тендерот за негово рушење и реализација на огромен објект во кој ќе бидат вклучени хотели, станбени објекти и трговски центар, пренесуваат медиумите на албански јазик. – ...

Read More »

Со општинското возило на Радовиш се шетал до Турција и направил сообраќајка, кривична за поранешниот Градоначалник

Полицијата му поднесе кривична пријава на поранешниот граданочалник на Радовиш Сaшко Николов (39) поради основано сомневање дека сторил кривично дело злоупотреба на службената  положба и овластување, соопшти денес портпаролот на СВР Струмица, Хризантема Рендевска. Според неа, Николов на почетокот на јули лани постапил спротивно на актите на општината и потпишал налог за користење на службено возило „Пежо 528“, сопственост на ...

Read More »

Апасиев жестоко ги нападна куртоните Васиљ, Богоевски и Лешоски за 2 години од револуцијата: Народот сè уште оди бос по улици и сака да си направи чевли од кожата на аристократите за разлика од вас фотељаши

Димитар Апасиев is feeling јакобински. April 12 at 10:24am ·  Денес да ти била двегодишнина од ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА. Освен Сороспиите (и Контрапленумците-вртикапи), не постои здраворазумски човек кој гледа некаков напредок, на било кое поле. Апологетите и властопослушниците ни велат: „Сега барем можете да пишувате шо сакате“! Молам? Па ние бе, куриња, и у време на Режимот пишувавме шо сакаме – оти СЛОБОДАТА е ...

Read More »

Османи со ултиматум до Иванов: Потпиши го законот за јазици, или…..

Претседателот Ѓорѓе Иванов има уште неколку дена да го потпише Законот за јазиците. Во спротивно, вицепремиерот Османи вели дека има начини тој да биде и заобиколен. Тој има уште неколку дена можност да го потпише законот, ако не го стори тоа ќе остане запаметен во историјата како човек кој не дал никаков придонес за просперитетот, унитарноста и екслузивноста на Македонија ...

Read More »

Вторник е следниот неработен ден – после тоа и споен викенд од 4 слободни денови

Нареден неработен ден за сите граѓани на Република Македонија е  1. мај, Ден на трудот кој паѓа во вторник. После споениот викенд за Велигден во кој уживавме во дури 4 слободни денови, не претстои уште еден таков. Споен викенд ќе имаме и на 24 мај кога (четврток) кој е неработен ден за сите граѓани на Македонија, а денот потоа, 25. ...

Read More »
WpCoderX