МАКЕДОНИЈА

Зоран Божиновски во Стадион: Бев испорачан по налог на Механџиски од Зегин

БОЈКОТ ЗА ЗЕГИН ВЕДНАШ „Не српската влада, туку Интерпол ме донесе во Шутка, по налот на Благој Механџиски од Зегин, со цел да им наштети на Мијалоков и Груевски во изборна кампања“, изјави новинарот Зоран Божиновски во саботното издание на емисијата Стадион на Канал 77. Божиновски вели дека Интерпол работи за секој кој добро ќе му плати. Зоран Божиновски по ...

Read More »

И Мијалков останува без пасош

Уредничката на телвизија Сител, Ивона Талевска исто како и Сашо Мијалков остануваат без пасош, откако Апелациониот суд ги одби жалбите за мерките за претпазливост коишто и ги определи Кривичниот суд на барање на Специјалното јавно обвинителство. Талеска е обвинета за даночно затајување во случајот „Тифани“ и има обврска еднаш месечно да се јавува во Суд, а нејзиниот пасош е одземен. ...

Read More »

Панорамското тркало продолжува да се гради

Малкумина работниците сè уште на терен работат на изградбата на Панорамското тркало. Ниту петицијата на граѓани, која беше поднесена до Градот Скопје, ниту одлуката на Општина Центар, не успеа да ја сопре изградбата на овој контроверзен проект. Новата влада сè уште не покажала интерес за ова прашање. Да се изгради Панорамското тркало или не? – прашање е сега. Одговор од ...

Read More »

Ништо од жалбите на Ивонче, останува и понатаму без пасош

Новинарката Ивона Талевска останува без пасош, бидејќи Апелациониот суд ја одби нејзината жалба. Претходно пасошот на Талевска и беше одземен откако Кривичниот совет и одреди мерка на претпазливост по барање на Специјалното јавно обвинителство. Талевска се жалеше дека има потреба од патувања поради природата на нејзината работа како новинар и уредник, но судот сепак смета дека Талевска може да избега ако ...

Read More »

Жугиќ се противела да стане од директорското место, го заклучила кабинетот и избегала?

Од неофицијални извори од театарот Комедија, ЦИВИЛ Медиа дознава  дека Јелена Жукиќ не сакала да постапи согласно одлуката на министерот за култура  Роберт Алаѓозовски  за разрешување од позицијата директор.Жугиќ го заклучила својот кабинет, со клучевите и службеното возило решила да замине на службен пат притоа заканувајќи се дека ќе тужи. Откако била предупредена дека нејзината постапка не е согласно законот, по ...

Read More »

Заев се сретна со Дедо Стефан, зборувале за јахтата?

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министрите за внатрешни работи, за образование и за култура, Оливер Спасовски, Рената Дескоска и Роберт Алаѓозовски, попладнево се сретна со претставници на МПЦ – ОА, поглаварот г.г.Стефан и владиците на Дебарско-кичевската епархија, Струмичката епархија и епископот Хераклејски, г.Тимотеј, г.Наум и г.Климент. На средбата се разговараше за повеќе отворени проблеми со ...

Read More »

ШОКАНТНО!!! ЗАЕВ ПРИФАТИЛ ПОКАНА ВО ТУРСКА АМБАСАДА КАДЕ ЌЕ СЕ СЛАВИ ПОБЕДАТА НА ЕРДОГАН НАД ПУЧИСТИТЕ?

Турската амбасада во Скопје најави серија на манифестации во земјава со што ќе се одбележи годишнината од несупешниот државен удар во Турција. Амбасадорката Тулин Еркал кара рече дека Анкара од новата влада ќе побара исполнување на барањата на Турција за затварање на организациите во Македонија зад кои според Анкара стои Фетула Ѓулен. Амбасадорката откри и дека оваа година за време ...

Read More »

Место укинување, новата влада насилно ќе го тероризира населените за да плати радиодифузна

УЈП ги предупредува граѓаните и фирмите кои имаат неплатена Радиодифузна такса до 30 јуни 2017 година, да извршат плаќање на долговите во најкусо време, бидејќи Управата за јавни приходи ќе отпочне со постапки за присилна наплата. Со цел обврзниците да не се изложуваат на блокирање на сметки и дополнителни трошоци, оттаму препорачуваат навремено да проверат дали имаат заостанати долгови, односно ...

Read More »

Опозицискиот Пратеник Никола Груевски од денес член на Комисијата за уставни прашања

Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, е член на Комисијата за уставни прашања. Ова може да се види на собраниската интеренет-страница. Груевски како и останатите пратеници добил службен меил: n.gruevski@sobranie.mk. Тој треба да одлучува за спроведување на Уставот, за предлози за изменување и дополнување на Уставот, за прашања кои се од уставен карактер. Никола Груевски во Собранието е дел од првата пратеничка ...

Read More »

Алаѓозовски им удри клоците на Јелена Жуѓиќ и на Братислав Димитров

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски денеска ги разреши директорите во НУ Театар за деца и младинци – Скопје, Братислав Димитров и досегашната директорка на НУ Театар Комедија – Скопје, Јелена Жугиќ. За вршителка на должноста директор во Театарот за деца и младинци – Скопје е именувана Катарина Илиевска – Силјановска, а во Театар Комедија – Скопје е именувана Мирјана Поповска ...

Read More »
Close
WpCoderX