МАКЕДОНИЈА

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ ЖЕСТОКО НА ОДОЛГОВЛЕКУВАЊЕТО-САД БАРА ИТНО РЕШАВАЊЕ НА ИМЕТО

Во изјава за МИА во пресрет на утрешната посета на грчкиот министер за надворешни работи на нашата земја, портпарол на Стејт департментот укажа дека САД се надеваат на брзо решeние на долготрајниот спор со името. – Се надеваме дека лидерите на Македонија и Грција ќе постигнат заеднички прифатливо решение во интерес на евроатлантските интеграции, економскиот просперитет, мирот и безбедноста во ...

Read More »

Жестоко писмо од ПУИГ каде се планираат 39 нови вработувања: АД има 320 вработени и нема работа за 50% од нив

Сигурно знаете во колку лоша финансиска состојба е ПУИГ (АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор) со преку 12 милиони евра кредити за катните гаражи и стадионот во Скопје и неможност да се сервисираат истите.  Исто така сигурно знаете дека има преку 320 вработени и огромен дел од нив не знаат што да прават со себе, нема ...

Read More »

Продавницата за македонски вина на Аеродромот ке биде затворена поради доаѓањето на Коѕијас

Претставници на грчкиот државен протокол кои го проверувале скопскиот аеродром нашле потенцијален проблем за кој се бара интервенција од домаќините во пресрет на посетата на министерот Коѕиас на Скопје. Проблемот е продавницата за македонски вина која што им боде очи на членовите на грчкиот протокол и за која се бара интервенција на домаќините. Грчки извори за expres.mk велат дека министерот ...

Read More »

КОЛКУ ПАРИ ГО ЧИНЕШЕ НАРОДОТ УСОВРШУВАЊАТА НА ФИЛИПЧЕ? ПОГЛЕДНЕТЕ КАДЕ СЕ ПРЕСТОЈУВАЛ НА ДРЖАВНА СМЕТКА

Пред да ги приватизира болниците, Филипче да каже колку чинеа неговите усовршувања и кој му ги платил: Студиски престој во странство до три месеци 1.Универзитетски клинички центар -Љубљана, Sep 2014 2.Неврохирургија Белград, Institut Neurohirurgije, Dec 2014 3.Франкфурт UniKlinik, Neurochirurgie, Dec 2012 ….. 18.Medtronic cervical workshop 10 Noe 2010, Zagreb Croatia Студиски престој во странство повеќе од 6 месеци 1.Ohio State ...

Read More »

Шекеринска: Војниците се надвор од животна опасност

Radmila Sekerinska 25 mins ·  Она што е најважно е дека двајцата повредени војници од касарната во Тетово се во стабилна состојба, надвор од животна опасност. Им посакувам брзо закрепнување. Од Генералштабот добив уверување дека ќе биде спроведена детална анализа на околностите под кои се случила несреќата.

Read More »

(ВИДЕО) ГРАЃАНИ ЦЕЛА НОЌ ЌЕ ДЕЖЕРУААТ ПРЕД СПОМЕНИКОТ НА АЛЕКСАНДАР: “НИКОЈ НЕМА ДА ГО ДОПРЕ НАШИОТ КРАЛ”

Вечерва група граѓани се собраа на плоштадот „Македонија“ во центарот на Скопје со намера физички да го одбранат споменикот на Александар Македонски, односно „Воин на коњ“. Ова се случува откако на социјалните мрежи се појави фотографија од некаков кран кој наводно пристигнал во Македонија од Бугарија и кој според овие информации требало да го отстрани споменикот. Тие најавуваат дека ќе ...

Read More »

НАРОДОТ СЕ СОБИРА НА ПЛОШТАД – ВЕЧЕРВА КЕ СЕ РУШИ СПОМЕНИКОТ НА АЛЕКСАНДАР

Народ се собира на плоштадот „Македонија“ во Скопје, по информациите дека во Скопје пристигнал кран кој наводно ќе се користи за отстранување на споменикот на Александар Македонски   Според информациите објавени на социјалната мрежа твитер, одредени лица тврдат дека вечерва од својот постамент ќе биде отстранет споменикот на Александар Македонски. Наводно, од Бугарија е пристигнат кран кој беше сместен во ...

Read More »
WpCoderX